خانه عامری ها نگینی زیبا در کاشان

یکی از شهرهای استان اصفهان که قدمتی چند هزار ساله دارد و هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند کاشان است. این شهر تاریخی و زیبا می تواند مقصد مناسبی برای شما به شمار آید. یکی از جاذبه های این شهر خانه های تاریخی آن است که از معروف ترین و زیباترین آنها می توان به خانه عامری ها اشاره کرد. اگر علاقه مند به خانه های تاریخی و بازدید از آنها هستید در ادامه با سیر و گشت همراه باشید تا این خانه را به طور کامل برای شما معرفی کنیم.

خانه عامری ها

تاریخی در دل خانه عامری ها

شاید بتوان گفت که یکی از دلایل شهرت این خانه در شهر کاشان، وسعت آن و تعدد خانه ها و حیاط هایش باشد، چرا که این مجموعه دارای مساحتی بالغ بر هفت هزار متر مربع بوده و همچنین ۳ خانه و ۵ حیاط دارد که قدیمی ترین آنها که حیاط بیرونی و اندرونی نام دارد، حدود ۸۵ اتاق دارد، از اینرو می توان گفت که این خانه، بزرگترین خانه تاریخی کاشان می باشد. این بنا در واقع در زمان زندیه ساخته شده است، ولی شخصی به نام سهام السلطنه عامری در زمان قاجار، آن را بازسازی کرده است که علت نامگذاری این بنا به خانه عامری ها نیز به همین خاطر است. سهام السلطنه پس از مرگش، حیاط های بیرونی را برای پسرش ابراهیم خلیل خان عامری بجا گذاش،. اما همانطور که گفته شد، این مجموعه دارای ساختمان های متعددی می باشد که به افراد دیگری از خاندان عامری ها تعلق گرفته است. به عنوان توضیحی برای نوشته مذکور باید گفت که چهار حیاط بیرونی، اندرونی، مهمان خانه، حیاط خدمه و سوارکاران نظامی مورد استفاده قرار می گرفته است و بستگان سهام السلطنه در سه حیاط دیگر سکونت داشته اند. از جمله وجوه تمایز و زیبایی های این خانه، می توان به انواع تزیینات روی بدنه خارجی حیاط ها و درون ساختمان و مهم تر از آن، وجود بادگیری که بلندترین بادگیر شهر نیز هست، اشاره کرد، چرا که این خانه که از بهترین جاهای دیدنی کاشان است، دارای دو بخش اندورنی و بیرونی با ایوان های بلند، شاهنشین ۷ دری و چندین اتاق ۳ دری و حوضخانه است.

خانه عامری ها

هتلی زیبا و سنتی در قلب خانه عامری ها

و اما می رسیم به هتل سنتی خانه عامری های کاشان که پس از مرمت و بازسازی های صورت گرفته توسط اداره میراث فرهنگی کاشان، به شکل هتلی ۵ ستاره درآمده تا علاوه بر اینکه جزو جاذبه های گردشگری کاشان به حساب آید، برای اقامت و سکونت مسافران و البته گردشگران خارجی نیز مناسب باشد، چرا که در این هتل، علاوه بر تعدد اتاق ها و راحتی آن ها، رستورانی نیز در یکی از زیباترین تالارهای آن به نام تالار آیینه خانه تعبیه شده است و به مهمانان به خوبی هر چه تمام تر در در فضایی کاملا سنتی، سرویس دهی می شود. از دیگر امکانات این مجموعه، می توان به وجود غرفه ها، فروشگاه ها، نمازخانه، چایخانه، کافه تریا، آرایشگاه و شیرینی پزی های گوناگون در پیرامون حیاط بیرونی ابراهیم خلیل خان اشاره کرد، البته علاوه بر امکانات مذکور، امکاناتی نیز برای انجام امور بانکی و ارزی و همچنین عرضه صنایع دستی و خشکبار، جواهرات و فرش مهیا شده است. ضمن اینکه سالنی نیز برای برگزای مراسم مختلف و با گنجایش ۹۰ نفر برای برگزاری نمایشگاه های هنری تعبیه شده است. بنابراین می توان گفت که در این خانه، نگران هیچ چیز نباید بود و فقط باید به فکر بازدید و گشت و گذار بود و در حوضخانه های آن لذت برد، چون ویژگی های خاص خانه، آن را تبدیل به یکی از بهترین جاهای دیدنی کاشان کرده است.

خانه عامری ها

چگونه خود را به خانه تاریخی عامری ها برسانیم؟؟

برای دسترسی به این خانه تاریخی در سفر به کاشان، باید خود را به محله ی سلطان میراحمد برسانیم و پس از آن در خیابان علوی و در کنار حمام سلطان میراحمد به دنبال خانه عامری های کاشان ها بگردیم.

خانه عامری ها

 

همگردی
نوشته شده در ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
مطالب مشابه