معروف ترین غذاهای خراسان کدام اند؟

یکی از استان های زیبای کشورمان که شهر مشهد را نیز در خود جای داده است خراسان است. خراسان علاوه بر اینکه به وجود مقدس امام رضا معروف است غذاهای بسیار خوش طعم و بی نظیری نیز دارد. در این مقاله قصد داریم که خوشمزه ترین و معروف ترین غذاهای خراسان را به شما معرفی کنیم. در ادامه با سیر و گشت همراه باشید.

غذاهای خراسان

شیشیلیک شاندیز

شیشلیک شاندیز بدون شک از معروف ترین و پر طرفدار ترین غذاهای این استان است که شهرت جهانی دارد. در تهیه این غذا، گوشت گوسفند به همراه دنده به سیخ کشیده می شود و در کنار برنج و گوجه فرنگی کبابی، هوش از سر هر گرسنه ای می برد. شهرت کباب شهر شاندیز به حدی است که در سایر شهرهای ایران هم این کباب با همین نام عرضه می شود.

غذاهای خراسان

رشته پلو

رشته پلو از خوشمزه ترین غذاهای این استان است که بیشتر در شهر مشهد درست می شود. این غذای خوشمزه از برنج، رشته پلویی، گوشت چرخ کرده یا ران مرغ، کشمش و زغفران تهیه می شود. جالب است بدانید این غذا در کشورهای دیگر مثل آذربایجان هم تهیه می شود. در کشور آذربایجان علاوه بر مواد اصلی، به این غذا برگه زردآلو هم اضافه می کنند.

غذاهای خراسان

یتیمچه

یتیمچه از غذاهای محلی نیشابور است و نوع تهیه آن با یتیمچه سایر شهرهای ایران متفاوت است. در تهیه یتیمچه نیشابوری، از عدس، لوبیا، نخود، بامجان، گوجه و نعنا داغ استفاده می شود که در بعضی موارد به آن کشک هم اضافه می کنند. در سایر شهرها مثل کاشان، از سیب زمینی هم در تهیه یتیمچه استفاده می شود و در نوع شیرازی آن به جای بادمجان از کدو سبز استفاده می کنند. این غذا با نان سنگک خورده می شود.

غذاهای خراسان

آش شله

آش شله مشهدی از آن غذاهایی است که طرفداران زیادی در مشهد و شهر های دیگر دارد. آش شله از خوشمزه ترین و معروف ترین غذاهای خراسان و مشهد به شمار می رود. در تهیه این غذا از حبوباتی مثل نخود، لوبیا، بلغور، عدس و ماش استفاده می کنند که به همراه گوشت و ادویه های مختلف و آب برنج پخته می شود. این آش به همراه نمک یا شکر سرو می شود.

غذاهای خراسان

دیگچه مشهدی

دیگچه مشهدی از دیگر غذاهای معروف و پر طرفدار شهر مشهد است. معمولا این غذا در ماه های محرم و صفر تهیه می شود. مواد اولیه و طرز تهیه دیگچه مشهدی تا حد زیادی به شیربرنج شباهت دارد. در تهیه این دسر از برنج، شیر، شکر، هل، گلاب، کره و زعفران استفاده می کنند.

غذاهای خراسان

ساطری پلو

ساطری پلو یکی از خوشمزه ترین غذاهای خراسان است که طرفداران زیادی دارد. این غذا از برنج، هویج، گوشت چرخ کرده قلقلی، کشمش و زعفران تهیه می شود و از نظر مزه به رشته پلو شباهت دارد. معمولا موارد را به صورت لایه لایه روی پلو می ریزند و آن را سرو می کنند. در سفرتان به خراسان، امتحان کردن این غذای پر طرفدار را از دست ندهید.

غذاهای خراسان

- - - -
نوشته شده در ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
مطالب مشابه