بهترین چشمه های آب گرم آذربایجان شرقی

همیشه تمامی سفرها تفریحی نیست و می تواند در کنار تفریح حتی جنبه درمانی و سلامت نیز به خود بگیرد. سفر به خطه آذربایجان نیز می تواند از این دست سفرها باشد. چشمه های آب گرم آذربایجان شرقی دیگر احتیاج به تعریف و تمجید ندارد و درباره آن ها زیاد در محافل بحث شده است. تمامی کارشناسان و اطباء طب سنتی استفاده از آب گرم های طبیعی را بسیار توصیه کرده اند. استان آذربایجان شرقی تعداد بسیار زیادی از این چشمه های آب گرم را دارا می باشد. در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت. سیر و گشت را همراهی کنید.

چشمه های آب گرم آذربایجان شرقی

چشمه های معدنی استان آذربایجان شرقی

تعداد بسیار زیادی چشمه های طبیعی آب معدنی سرد و گرم را می توانید در سرتاسر استان آذربایجان شرقی بیابید که اصلی ترین این چشمه ها در شهرهایی چون تبریز، مراغه، ورزقان، آذرشهر، سراب، کندوان و … وجود دارند.

چشمه های آذربایجان شرقی
آب گرم تبریز

چشمه آب گرم گرگه

چشمه آب گرم گرگه در غرب روستایی با همین نام قرار گرفته است. این چشمه دمایی ۲۲ درجه سانتی گرادی دارد. این چشمه آب گرم که از دل زمین می جوشد به دلیل وجود گسل هایی در این منطقه ایجاد شده است. آب این چشمه برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته و در ردیف آب های کلروسدیم و سولفات کلسیم می باشد.

آب گرم لیقوان

آب گرم لیقوان در هفت کیلومتری روستای سفیدخانه واقع شده است. این چشمه آب گرم بدلیل وجود آتشفشان سهند ایجاد شده است. دمای آن از آب گرم گرگه ۱۰ درجه بیشتر بوده و به عدد ۳۲ می رسد. آب گرم لیقوان از میان سنگ های آتشفشان سهند به بیرون می آید. حوضچه ای در محل این چشمه ساخته شده است به عمق ۱۲۰ سانتی متر.

چشمه های آب گرم تبریز
آب گرم اهر

چشمه آب گرم حمام

آب گرم حمام در مسیر جاده ی اهر به کیلبر قرار دارد. عامل تشکیل چشمه ی حمام، گسلی در راستای شمال غربی، جنوب شرقی می باشد و از شکاف سنگ های آتشفشانی از زمین خارج می شود. در مظهر این چشمه یک استخر ساخته شده و دیواری اطراف آن را احاطه کرده است. آب این چشمه در ردیف آب های سولفات و کلروره همراه با کاتیون های مختلف قرار می گیرد.

چشمه آب گرم قلعه کندی

در بخش شمال غربی چشمه ی حمام، چشمه ای با نام کندی قرار دارد. این چشمه دارای دمای ۴۵ درجه ی سانتی گراد بوده و از شکاف سنگ های آذرین ائوسن خارج می گردد. علت تشکیل این چشمه نیز گسلی با راستای شمال غرب- جنوب شرق می باشد. آب این چشمه در ردیف آب های سولفات و کلروره همراه با کاتیون های مختلف و گرم قرار می گیرد. این چشمه ی آب گرم به دلیل قرار گرفتن چشمه در منطقه گردشگری و جنگل های ارسباران، گردشگران زیادی از کشورهای ایران، آذربایجان، ارمنستان و نخجوان را به سمت خود جذب می کند.

چشمه آب گرم تازه کند

چشمه ی تازه کند در بخش جنوبی جاده اهر به مشکین شهر قرار دارد. این چشمه دارای دمای ۲۳ درجه ی سانتی گراد بوده و از شکاف سنگ های آتشفشانی خارج می شود. آب این چشمه در ردیف آب های کلرورسدیم و سولفات کلسیم ولرم قرار دارد.

چشمه آب گرم شالقون

چشمه ی شالقون نیز مانند چشمه ی تازه کند، در بخش جنوبی جاده اهر به مشکین شهر قرار دارد. در مظهر چشمه دو حوضچه طبیعی وجود دارد که توسط خود چشمه ایجاد شده است. آب این چشمه در ردیف آب های کلرورسدیم و سولفات کلسیم قرار داشته و با دمای ۳۲ درجه سانتی گراد جزو آب های ولرم می باشد.

آب گرم کلیبر

چشمه آب گرم متعلق

چشمه ی متعلق یکی از مهم ترین چشمه های استان است که در کلیبر و در مسیر جاده ی کلیبر به آبش احمد قرار دارد. از این رو به آن چشمه ی آبش احمد نیز گفته می شود. این چشمه در بخش شرقی جاده قرار داشته و آب آن از طریق لوله های سیمانی به فاصله ۲۰۰ متری غرب جاده هدایت شده و مورد بهره برداری قرار می گیرد. چشمه متعلق دارای دمای ۶۰ درجه ی سانتی گراد بوده و از شکاف سنگ های آتشفشانی ائوسن از زمین خارج می گردد. چشمه آب گرم متعلق در سازمان جهانی یونسکو به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری جنگل های ارسباران به ثبت رسیده و گردشگران بسیاری برای بهره بردن از خواص درمانی به این منطقه می آیند. برای رفاه حال گردشگران و استفاده ی بهینه ی آنان از این چشمه، آب معدنی این بخش مکانیزه شده و به عنوان بزرگ ترین مجتمع آب درمانی شهرستان کیلبر مورد استفاده قرار می گیرد.

چشمه های آب گرم کلیبر
آب گرم آذرشهر

چشمه تاپ تاپان

در جاده ی تبریز به مراغه و در ۵ کیلومتری آذرشهر چشمه ای با نام تاپ تاپان قرار دارد. آب این چشمه در یک حوض طبیعی جمع می شود و کانال هایی نیز در اطراف آن به وجود آمده است. وجود مقادیر زیاد گاز دی اکسیدکربن در آب این چشمه بیان کننده ی منشا عمیق آب بوده و ارتباط آن با آتشفشان سهند را نشان می دهد. آب این چشمه در دسته ی آب های معدنی بیکربناته کلسیک و منیزیم گازدار و آهن دار سرد می باشد که از خواص درمانی آن می توان به ازدیاد گلبول های قرمز و تنظیم میزان هموگلوبین خون، سهولت کار دستگاه گوارش و کمک به تغذیه و رشد اشاره کرد. آب این چشمه در ردیف آب های کربنات کلسیم ولرم قرار داشته و دمای آن نیز ۲۳ درجه ی سانتی گراد می باشد. چشمه های آذرشهر نیز از جمله بهترین چشمه های آب گرم آذربایجان شرقی می باشند.

آب معدنی مراغه

چشمه ی آب معدنی گشایش

این چشمه درحدود ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی شهر مراغه و در جنوب غربی روستای گشایش قرار دارد. فاصله ی این روستا تا چشمه نیز حدود ۷۰۰ متر است. چشمه گشایش در طرفین رودخانه ی موردی و از چند مظهر به صورت جهنده از زمین خارج می شود و آب آن مزه ای گزنده دارد. آب این چشمه در دسته ی آب های بیکربناته کلسیک و منیزیم گازدار معتدل می باشد که از خواص درمانی آن می توان به تاثیر آن در بهبود کار گوارش معده، کبد، پانکراس و روده اشاره کرد. دمای آب چشمه ی گشایش حدود ۲۵ درجه سانتی گراد بوده و از میزان زیاد سیلیس و گاز دی اکسیدکربنی که در آب وجود دارد، می توان به عمیق بودن منشا آن پی برد.

چشمه آب معدنی شورسویی

این چشمه در مسیر جاده ی روستای ورجوی چهار باغ و در حدود ۱۰ کیلومتری مراغه قرار دارد. در مظهر این چشمه حوضچه ای به طول ۲ متر و عمق ۶۰ سانتی متر ساخته شده است. با بررسی آب این چشمه متوجه می شویم که گاز کربنیک زیادی در آن وجود دارد که این نشان دهنده ی عمیق بودن منشا آن می باشد. این آب ها برای بهبود روند گوارش معده، کبد، پانکراس و روده کمک می کنند. گاز کربنیک موجود در آن نیز برای هضم غذا بسیار مفید است. آب این چشمه در ردیف آب های کربنات کلسیم بوده و سرد می باشد.

چشمه آب معدنی ساری سو

چشمه ی ساری سو در ۶ کیلومتری بخش جنوبی شهر مراغه و در مسیر جاده ی مراغه به یوسف آباد قرار دارد. آب این چشمه به صورت جوشان از درون یک حوضچه ی طبیعی به اطراف آن سرازیر می گردد و رسوبات تراورتن نیز در اطراف این چشمه مشاهده می گردد. آب چشمه ی ساری سو در ردیف آب های کربنات کلسیم قرار گرفته و دمای آن نیز حدود ۱۳ درجه سانتی گراد و سرد می باشد.
چشمه آب معدنی قره پالچیق: چشمه ی قره پالچیق در ۴ کیلومتری بخش جنوبی شهر مراغه و در فاصله ی ۸۰۰ متری شرق روستای ورجوی قرار گرفته است. آب این چشمه از یک حوضچه طبیعی دایره ای شکل به شعاع ۲ متر و با عمق ۹۰ سانتی متر از میان شکاف سنگ های آهکی خارج می گردد. رسوبات تراورتن نیز در اطراف این چشمه مشاهده می گردد. مقادیر زیاد سیلیس و گاز CO2 در آب چشمه نشان دهنده ی عمیق بودن منشا این چشمه است. آب این چشمه در ردیف آب های کربنات کلسیم قرار گرفته و دمای آن نیز حدود ۱۵ درجه سانتی گراد و سرد می باشد.

آب معدنی صوفیان

با حرکت از صوفیان به سمت مرند، پس از طی حدود چهارونیم کیلومتر، در کنار یک تپه از چند محل آب گازداری خارج شده و با توجه به کم بودن میزان آب به تدریج به سمت دامنه تپه سرازیر می گردد. مظهر بزرگ تر باعث به وجود آمدن یک حوضچه ی طبیعی در آن محل شده است.آب این چشمه از نوع آب های معدنی هیپرکلروره و بیکربناته مخلوط و سولفاته کلسیک گازدار و آهن دار بوده و دمای آن نیز ۱۶ درجه سانتی گراد و سرد می باشد. مزه ی آب معدنی این چشمه بسیار شور است.

آب گرم مرند

چشمه ی آب گرم گله بان

چشمه ی گله بان یکی از چشمه های آب گرم مرند در مجموعه چشمه های آب گرم آذربایجان شرقی است که در بین دو روستای گله بان و گوش آغل قرار دارد. این چشمه از چشمه های آب معدنی از بین شکاف سنگ های آذرین کوه از زمین خارج می گردد. عامل تشکیل چشمه ی گله بان گسلی است که در راستای شمال شرقی – جنوب غربی وجود دارد. به دلیل مقادیر بالای سیلیس و گاز دی اکسید کربن در آب این چشمه، می توان به عمیق بودن منشا آن پی برد. آب چشمه بسیار گواراست و مزه آن نیز ترش است. آب این چشمه در ردیف آب های کلرور سدیم و سولفات کلسیم قرار داشته و با دمای ۲۲ درجه ی سانتی گراد ولرم می باشد. برای رفتن به این چشمه مسیر جاده ی مرند به جلفا را طی کرده و از روستای یامچی عبور کنید.

آب معدنی جلفا

این چشمه ی آب معدنی در مجموعه چشمه های معدنی در استان آذربایجان شرقی ۲۰ کیلومتری جلفا و در مسیر جلفا به خوی قرار دارد. در این مکان در بخش غربی جاده چشمه ای دیده می شود که از بین سنگ های آهکی دامنه ی کوه خارج می گردد. آب این چشمه در ردیف آب های کربنات سدیم و گازدار قرار داشته و با دمای ۲۰ درجه ی سانتی گراد جزو آب های ولرم می باشد.

چشمه ی آب معدنی جلفا

آب گرم سراب

چشمه ی آب گرم آبرس

این چشمه در شرق روستای آبرس و در بخش شمال غربی شهرستان سراب واقع شده است. چشمه ی آب گرم آبرس با دمای ۲۹ درجه ی سانتی گراد به صورت جوشان از درون رودخانه ی هندوره خارج شده و با آب رودخانه مخلوط می شود. از این رو دمای آب گرم پایین می آید. به دلیل وجود سنگ های آتشفشانی در اطراف این چشمه، می توان علت تشکیل آن را آتشفشان دانست. این چشمه در ردیف آب های کلرورسدیم و سولفات کلسیم ولرم قرار کی گیرد.

چشمه ی آب گرم الله حق

در بخش شمال شرقی آب گرم سراب چشمه ی دیگری وجود دارد که الله حق نامیده می شود. این چشمه در یک بخش دره ای شمالی – جنوبی قرار داشته که نهر آبی از ته به سمت شمال جاری می گردد. آب گرم از دو نقطه در دامنه ی شرقی دره خارج می گردد. با توجه به این که چشمه از میان سنگ های آتشفشانی خارج می شود، منشا آن را می توان آتشفشان دانست. آب این چشمه در ردیف آب های سولفات، کلروره همراه با کاتیون های مختلف قرار داشته و با دمای ۳۹ درجه ی سانتی گراد جزو آب های گرم می باشد.

چشمه ی آب گرم اسب فروشان

این چشمه از چشمه های آب معدنی نیز در همان مسیر چشمه ی الله حق قرار دارد. فاصله چشمه تا روستای اسب فروشان حدود ۳ کیلومتر جاده خاکی و ۳۰۰ متر پیاده رو می باشد. این چشمه نیز از بین سنگ های آتشفشانی خارج می شود از این رو منشا آن را آتشفشانی دانسته اند. آب چشمه ی اسب فروشان در ردیف آب های سولفات، کلروره همراه با کاتیون های مختلف قرار داشته و با دمای ۴۲ درجه ی سانتی گراد جزو آب های گرم می باشد.

چشمه ی آب گرم اردهال

برای رسیدن به این چشمه ی آب گرم از مجموعه چشمه های آب معدنی باید در جاده ی سراب حرکت کرده و به سمت هولیق و سپس اردهال بروید. مظهر چشمه حدود ۴ کیلومتر با اردهال فاصله دارد. این چشمه نیز از بین سنگ های آتشفشانی خارج می شود از این رو منشا گرمی آن آتشفشان معرفی شده است. آب چشمه ی اسب فروشان در ردیف آب های سولفات، کلروره همراه با کاتیون های مختلف قرار داشته و دمای آن نیز ۳۵ درجه ی سانتی گراد می باشد.

چشمه ی آب گرم جلده بخوان

آب گرم جلده بخوان در روستای جلده بخوان واقع شده است. البته بعد از رسیدن به جلده بخوان باید یک ساعتی پیاده روی کرده تا به چشمه برسید. این چشمه منشایی آتشفشانی دارد. چشمه ی جلده بخوان دارای دمای ۳۶ درجه ی سانتی گرادی است.

آب گرم بستان آباد

آب گرم بستان آباد دارای دمای ۴۱ درجه سانتی گرادی می باشد و علت بوجود آمدن آن را گسل تبریز می دانند. در محل این چشمه آب گرم، یک مجتمع درمانی ساخته شده است که سالانه پذیرای افراد بسیاری است. بسیاری معتقدند که آب گرم بستان آباد می تواند بیماری های بسیاری را درمان کند. بیماری های پوستی، کلیوی، گوارشی، عضلانی، افسردگی و مواردی دیگر. این مجتمع درمانی در سه راه تبریز – تهران – سراب قرار گرفته است. آب گرم بستان آباد یکی از بهترین آب گرم های ایران می باشد.

مجتمع آب گرم بستان آباد

آب گرم میانه

چشمه ی آب گرم گوی دره

آب گرم گوی دره در نزدیکی روستایی با همین نام بوجود آمده است. دلیل گرمای آب این چشمه را آتشفشان می نامند. دمای این چشمه ۳۳ درجه سانتی گراد می باشد.

نوشته شده در ۱۶ آذر ۱۳۹۶ توسط نویسنده2 با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ