بهترین موزه های تهران

ایران کشوری با فرهنگ و تاریخی غنی است. برای نمونه شهرهایی همچون شیراز و اصفهان جاذبه هایی دست اولی برای بازدید کنندگان دارند. موزه ها می توانند این تجربه ها را برای شما پربارتر کنند. برخی از بهترین موزه های تهران ، که به شهر موزه ها معروف است واقع شده اند. البته موزه های سایر شهر ها نیز اطلاعات جذابی به بازدید کننده می دهند. در اینجا برخی از بهترین موزه های ایران را برای شما معرفی می کنیم. با سیر و گشت همراه باشید.

بهترین موزه های تهران

موزه آب یزد

وجود آب لوله کشی باعث می شود به ندرت در مورد مسافتی که گذشتگان برای رسیدن به آب مجبور به طی کردن آن بودند فکر کنیم. اما موزه ی آب یزد قطعا باعث خواهد شد قدر آب را بیشتر بدانیم. یزد شهری است که در دل کویر پا گرفته و تامین آب همواره جزو مهمترین مسائل ساکنین آن بوده است. این موزه بنا شده تا نشان دهد که در گذشته آب چگونه از قنات ها استخراج شده است. قنات متشکل از تونل هایی است که بسیار استادانه و با دست حفر شده اند و امکان دسترسی به آب های زیر زمینی را برای ساکنان ایجاد کرده اند و ادامه ی زندگی در آن منطقه را ممکن ساخته اند. در این موزه کلکسیون بسیار جالبی از عکس ها، ابزارها و تجهیزاتی جمع آوری شده که دنیای پر رمز و راز آب های زیر زمینی را به ما نشان می دهند.

آدرس: موزه آب یزد، میدان امیر چخماق

گنجینه ملی جواهرات

گنجینه ملی جواهرات واقعا مدهوش کننده است و حتما باید از آن دیدن کنید. در این مکان می توانید جواهراتی که شاهان صفوی، قاجار و پهلوی استفاده می کردند را از نزدیک ببینید. از دیدن کلکسیون گوهرهای بسیار قیمتی و کمیاب، تاج ها و فلزات گران بها دهان آدم باز می ماند. اما ستاره ی این مجموعه، تخت شاهی طاووسی سنگ نشان است. این مجموعه در قسمتی از بانک مرکزی ایران قرار دارد و ورودی هایش محدود است. پس بازدیدتان را از قبل هماهنگ کنید. حراست سخت گیر است به طوری که قبل از ورود تمامی دوربین ها، تلفن همراه، کیف و سایر وسایلی که همراه دارید را باید به پذیرش تحویل دهید.

آدرس: تهران، خیابان فردوسی، بانک مرکزی ایران، گنجینه ملی جواهرات

موزه شیشه و سرامیک

کلکسیون شیشه و سرامیک تهران قطعا برایتان جذاب خواهد بود. ساختمان این موزه نیز منظره ای بسیار دیدنی است. در ابتدا این بنا بعنوان یک استراحت گاه خانوادگی ساخته شد، سپس به محل سفارت مصر تبدیل شد و در حال حاضر در بردارنده ی مجموعه ای تاریخی از شیشه و سرامیک است که مربوط به چهارمین هزاره ی قبل از میلاد هستند و هر قطعه از آنها بیننده را غرق در زیبایی خود خواهد کرد. ساختمان موزه نیز بخاطر راه پله های چوبی پیچ در پیچ و لوستر های کریستالی که دارد، بسیار حائز اهمیت است.

آدرس: تهران. خیابان ۳۰ تیر. موزه شیشه و سرامیک

مجموعه موزه های سعد آباد

آثار باقی مانده از شاهان قدیمی ایران نباید از دست بروند. موزه سعد آباد باغی است با ۱۰۰ هکتار فضای سبز که در شمال تهران واقع شده است. در میان انبوه درختان، کاخ سفید قرار دارد که به عنوان بزرگ ترین بنای ساخته شده در دهه ی ۱۹۳۰ شناخته می شود. ساختمان دیگر، کاخ سبز است که پوشیده از سنگ های سبز رنگ زنجانی بوده و در آن یک تخته فرش نفیس ۷۰ متری نیز پهن شده است. علاوه بر چندین موزه ای که در این مکان قرار دارند، این باغ مکانی مناسب برای گردش و قدم زدن است و در نزدیکی دربند، روستایی آرام و باصفا، می باشد که می توان ناهار یا عصرانه ای دلچسب را در آن جا میل کرد.

آدرس: تهران. خیابان شهید کمال طاهری. خیایان شهید فلاحی (زعفرانیه). خیابان ولیعصر. مجموعه فرهنگی تاریخی سعد اباد

موزه هنرهای معاصر تهران

این ساختمان مدرن بتنی در بردارنده کلکسیونی تاثیرگذار از هنرمندان غربی همچون پیکاسو، پولاک، ماتیس، کاندینسکی، وارول، راسکو، ون گوگ، بیکن، میرو و مانچ است و یکی از مهمترین مجموعه های خارج از اروپا یا امریکای شمالی محسوب می شود. آثار هنرمندان ایرانی همچون سهراب سپهری، فریده لشایی و پرویز تنولی هم به نمایش گذاشته شده اند. موزه هنرهای معاصر تهران نیز در پارک لاله قرار دارد و علاقمندان به هنر حتما باید از آن دیدن کنند.

آدرس: تهران، چهار راه کارگر شمالی، موزه هنرهای نعاصر تهران

 

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۱ آذر ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مراکز تفریح
تبلیغات چپ