آبشار تنگه تامرادی کجاست؟

در این مقاله می خواهیم سفری به یکی از استان های زیبای کشورمان یعنی کهگیلویه و بویر احمد داشته باشیم. این استان جاذبه ها و مکان های دیدنی زیادی دارد که برای بازدیدکنندگان آن می تواند جالب باشد. همچنین کهگیلویه و بویر احمد یک شهر تاریخی می باشد و زادگاه بزرگ مردانی همچون آریوبرزن است. مرکز این استان یاسوج است که یکی از زیباترین دیدنی های آن آبشار تنگه تامرادی است. در ادامه می خواهیم این آبشار را بیشتر به شما معرفی کنیم. با سیر و گشت همراه باشید.

تنگه تامرادی

آشنایی با تنگه تامرادی شهر یاسوج

قبل از هر چیزی بد نیست بدانید نام این تنگه به سبب وجود یکی از بزرگ ترین طایفه های استان کهگیلویه و بویراحمد در نواحی کناری آن است؛ تنگه تامراد تا همین چند سال گذشته با تمام جذابیت های بصری که در خود جای داده است، با سختی ها و بی مهری های زیادی از جمله نبود یک راه آسفالت و شایسته برای خود مواجه بوده است که خداروشکر مدتی است با راهسازی های مناسب برای آن، کمی از مشکلات این منطقه کاسته شده است! این منطقه از اقلیم آب و هوایی معتدل و دلپذیر برخوردار است که قطعا با فرا رسیدن فصل های سرد سال، شرایط جوی آن نیز دچار تغییرات فراوانی می شود! تنگه تامرادی کهگیلویه و بویراحمد از مکان های تاریخی و قدمتی ایران نیز بحساب می آید که در طول سالیان دور و نزدیک، منزلگاه جنگ های متعدد و با اهمیتی بوده است. درب ورودی تنگه که در مجاورت روستای حسین آباد نیز قرار گرفته است که با وجود یک فضای کوچک و مقبره ای مانند که به گفته مورخان مرتبط است به عصر هخامنشیان و تعلق دارد به یک فرمانده و یا شخصیت بزرگی در آن دروان، مزین شده است که خود همین مسئله حکایت از قدمتی بودن این تنگه و روستای واقع شده در آن دارد! مردم روستای تنگه تامرادی کهگیلویه و بویراحمد اغلب به گویش جنوبی زبان لُری تکلم می کنند؛ زبانی که بیشتر برای لرهای بختاری قابل فهم است!

آبشار تنگه تامرادی

تنگه تامرادی شهر یاسوج

اطلاعات مختصری پیرامون آبشار تنگه تامرادی

آبشار تنگه تامرادی کهگیلویه و بویراحمد اگر پدیده ای تازه در آن شکل نگیرد، تا امروز شامل ۴ آبشار کوچک و بزرگ و ایضا تعداد زیادی حوضچه آبی شفاف می باشد که ارتفاع کمترین آن ۸ متر و بیشترین آن به ۵۰ متر می رسد! این آبشار با قرار گیری بر سر مسیر یاسوج-گچساران، در فاصله ای قریب به ۴۵ کیلومتر از شهر یاسوج (مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد) واقع شده است. مجوعه آبشار تنگه تامرادی به سبب اقلیم خنک و تا حدی سرد پیرامون خود از دمای آبی بسیار پایین بهره مند است که می تواند در فصل تابستان یک ایستگاه خنک کننده برای تمام کسانی باشد که به سردی خود کرده اند؛ این آبشارها از غارهای نیز برخودار هستند و تمامی غارهای خود را در زیر آب پرخروش خود، پنهان کرده اند که اگر اهل طبیعت گردی باشید و به درون غارهای این مجموعه بروید، هم با چکه های قطره ای مانند آب آبشار از سقف آن ها مواجه می شود هم با صدا و تصویری خارق العاده که شاید هیچ وقت مثل آن را نه شنیده باشید و نه دیده!اگر فکر می کنید با دیدن آبشار از نزدیک به اوج لذتی که در این نقطه طبیعی-گردشگری وجود دارد رسیده اید، سخت در اشتباه هستید! خواهی نخواهی به مکانی وارد شده اید که باید لااقل تا نصف مسیرش را بروید تا متوجه لذت های خدادادی این منطقه شوید؛ پس پاچه های شلوار خود را بالا بزنید، از خیس شدن نیم تنه پایین خود نترسید و راه خود را ادامه دهید تا به آبشار اولِ این مجموعه که به آن سرچشمه نیز می گویند، برسید. آبشار نخست بسیار پر آب، پر انرژی و دل انگیز است که حجم های زیاد آبی آن از لایه تخته سنگ های بزرگش به پایین ریخته می شوند. در اینجا هم می توانید به وسیله پله های سنگی به قسمت های پایین دست آبشار بروید و هم با صرف نظر از آن، به راه خود ادامه دهید!

آبشار تامرادی

آبشار تنگه تامرادی

تماشای زیبایی ها…

برای لذت بردن از مجموعه آبشار تنگه تامرادی تا نصفه های مسیر رفتن نیز می تواند کافی باشد اما فراموش نکنید که آبشار مرتفع این مجموعه که ارتفاعی در حدود ۵۰ متر را دارا می باشد در انتهای مسیر قرار گرفته است که البته باید برای رسیدن به آن از تجیهزات سنگ نوردی مناسب بهره گیری نمایید که قطعا برای افراد مبتدی این کار می تواند هم سخت و پر مشقت باشد و هم خطرناک! برای آن دسته از کسانی که تمایل به رفتن و دیدن آبشار ۵۰ متری تنگه تامرادی کهگیلویه و بویراحمد ندارند باید بگوییم که این آبشار کلا در مقایسه با دیگر مناطق تنگه از استقبال کمتری بهره می برد، شاید به خاطر این دلیل باشد که از محوطه تفریحی و فراغتی تنگه کمی با فاصله قرار گرفته است! لازم به ذکر است می توان به جای ادامه دادن مسیر از داخل طبیعت، از کنار جاده یاسوج به طرف گچساران شاهد خروش غرورمند این آبشار ۵۰ متری بود.مجموعه آبشارهای تنگه تامرادی در ارتفاع ۱۴۰۰ متری از سطح دریا واقع شده اند و از تنوع هوایی زیادی برخوردار اند! بهترین نوع آب و هوایی این منطقه معتدل و مرطوب می باشد که با آغاز فصول گرم سال (بهار – تابستان) بر منطقه چیره و با فرا رسیدن فصول سرد سال (پاییز – زمستان) تغییر می کنند. آبشار تنگه تامرادی در میان کوه های زرآور و ساور شکل گرفته اند و همه ساله با آغاز فصل مسافرتی ایرانیان یعنی تابستان، مورد استقابل بسیار زیادی از سوی گردشگران داخلی و حتی خارجی قرار می گیرند.به جز خودِ آبشار تنگه، طبیعت دست نخورده و موجود در محیط پیرامون آبشارها نیز می تواند به تنها فریبنده و چشم نواز باشد! این طبیعت چهارفصل گونه ی سرسبز، بی شک آروزی هر دوستدار طبیعتی است که با احاطه کردن اغلب مناطق تنگه تامرادی کهگیلویه و بویراحمد و همچنین مناظر کناری جاده عبوری آن، سبب ایجاد تصاویری بی نظیر برای تمام گردشگران سفر کرده به این تنگه می شوند. فراموش نکنید که در پوشش طبیعی این منطقه گیاهان مختلفی را با خواص گوناگون می توان پیدا نمود که از جمله آنان؛ گیاهی است به نام جاشیر که در ظاهر شباهت های زیادی با شوید دارد و در عمل یک گیاه مغذی به حساب می آید!

آبشار تنگه تامرادی

آبشار تنگه تامرادی

نشانی جغرافیایی تنگه تامرادی

برای رسیدن به آبشار تنگه تامرادی چاره ای نیست جز اینکه در جهت جنوب غربی شهر یاسوج حرکت کنید چرا که این آبشار در فاصله ۴۵ کیلومتری از جنوب غربی یاسوج واقع شده است؛ در ابتدا باید از جاده چشم نواز بابا میدان به سمت گچساران حرکت کنید و آنقدر بروید تا در ۲۵ کیلومتری این جاده به سه راه سپیدار برسید. از اینجا باید مسیر خد را عوض کرده و از جاده بابا میدان خارج شده و رهسپار سپیدار شوید. جاده ای هموار که انتهای آن، گردنه های کوهستانی است. با وارد شدن به مسیر سیپدار و طی کردن تقریبا ۱۰ کیلومتر از آن، دوباره با سه راهی دیگری مواجه می شوید که این سه راهی آخرین نقطه در مسیر می باشد و ما با گذشت از آن به سمت تنگه تامرادی کهگیلویه و بویراحمد خواهیم رفت. توجه داشته باشید که از این جا تا انتهای مسیر، تنها پیچ های کوچک و بزرگ هستند که انتطار شما را می کشند، پس بهتر است برای طی کردن آن، رانندگی آرامی را انجام دهید. در کنار مسیر تماما جنگل های بلوط واقع شده اند و سبب زیبایی مسیر برای مسافران گرامی هستند. با نزدیک شدن به تنگه، ارتفاع مسیر رفته رفته افزایش پیدا می کند و شما به نقاط بالاتری می رسید که قادر خواهید بود دره ها و تنگه های بیشتری در منطقه را مشاهده نمایید. ناهمواری مسیر آمده، دره های عمیق، بازگشت صدا و دیواره های بلند تنگه کهگیلویه و بویراحمد سبب ایجاد تصاویری خاطره انگیز برای شما می شود و حال دیگر کافی است خود را به محلی که آب ها از آنجا سرچشمه می گیرند و عبور می کنند برسید، پیاده شوید و از نزدیک مجموعه آبشار تنگه تامرادی کهگیلویه و بویراحمد را نظاره کنید.

آبشار تنگه تامرادی

کلام آخر

تقریبا هر مکان تفریحی و گردشگری در ایران به خصوص آن هایی که از ویژگی طبیعی برخودار هستند، کم و بیش با مشکلاتی مواجه هستند که نقطه گردشگری تنگه تامرادی کهگیلویه و بویراحمد نیز از این قضیه مستثنا نیست! یکی از مشکلاتی که بطور جدی سبب نارضایتی گردشگران و رانندگان این منطقه شده است، عدم نصب تابلوهای راهنمایی و رانندگی در مسیر تنگه مخصوصا در قسمت ۱۰ کیلومتری مسیر پر پیچ و خم و ناهموار آن می باشد. البته عدم وجود امکانات رفاهی و بهداشتی، غذاخوری و نبود سیستم روشنایی در ساعاتی که رو به تاریکی می رویم نیز از دیگر کمبودهای تنگه تامرادی کهگیلویه و بویراحمد می باشد که امید است مسئولان مربوطه همانطور که تا حدی جاده ناهموار آن را درست کرده اند، به این مسائل اولیه اما ضروری و مهم نیز رسیدگی و توجه نمایند! از طرفی گفتم به مطلب که در این منطقه امکانات اولیه ای برای عموم گردشگران عزیز تعبیه شده نیز، لازم و ضروری می باشد.

همگردی

 

نوشته شده در ۲۲ آذر ۱۳۹۶ توسط نویسنده2 با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ