تاریخچه برج آزادی تهران

پس از فرود در فرودگاه بین المللی مهرآباد در تهران، برج آزادی که نماد پاسداری از پایتخت است، به مهمانان این شهر خوش آمد گویی می کند.این برج گواهی آرام و بی صدا از وقایع مختلف تاریخی ایران بوده و یادمان حساس ترین نقطه ی تاریخی تهران است. با سیر و گشت همراه باشید با مطالعه تاریخچه برج آزادی تهران

برج آزادی تهران

در سال ۱۳۴۴، معماری ۲۴ ساله بنام حسین امانات برنده ی مسابقات طراحی برجی با نمود های تاریخ ۲۵۰۰ ساله ی امپراطوری پارس شد. سابقا این بنا را با نام برج شهیاد که در سال۱۹۷۱ تکمیل شد، می شناختند. ظاهر این برج ترکیبی از معماری پیش و پس از اسلام بوده و ۵۰ متر طول دارد که ساختمان آن با ۸۰۰۰ قطعه سنگ مرمر اصفهان که در اشکال مختلف هندسی بریده شده اند پوشیده شده است. در ورودی غربی پایتخت و در فضای ۵۰۰۰۰ متری میدان آزادی واقع شده که جلوه ی باغ های سنتی ایران را با آن منظره پوشیده از چمن های ساده و زیبا و فواره ی جوشان به چشم مخاطب عرضه می کند.
تمام این عناصر دست به دست هم می دهند تا برج آزادی تهران مکان محبوب مسافران خارجی باشد و شوق ورود به تهران را در فضای مجازی به اشتراک بگذارند.
بر طبق تاریخ، برج آزادی شاهد و ناظر مراسمات رسمی و تظاهرات سیاسی بسیاری بوده، هر چند که امروزه تنها رخداد سیاسی که در آن صورت می گیرد، جشن ۲۲ بهمن است که یادآور انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ می باشد. در این روز ایرانیان از تمام نقاط تهران به سمت میدان آزادی راهپیمایی می کنند. بازدیدکنندگانی که با هواپیما از خارج از تهران می آیند پیش از فرود در فرودگاه مهرآباد نگاهی وسیع به این سنگربان تهران انداخته و از ترافیک سنگین اطراف میدان سخت شگفت زده می شوند.

برج آزادی
با بالارفتن از پله ها یا استفاده از آسانسورهای این برج می توانید نظاره گرِ تهران مدرن و پیشرفته باشید. مکانی واقع در برج آزادی تهران موزه ی باستانی مملو از کتیبه های نوشته شده به خط میخی، ظروف و آلات سفالی است، همچنین نسخه ی مشابه منشور اخلاقی کوروش (نسخه اصلی در موزه انگلستان موجود است) در این موزه قرار دارد.
برج آزادی محل برگزاری کنسرت های بخش موسیقی جشنواره بین المللی فجر نیز است که همه ساله برگزار می گردند. در سال ۱۳۹۴ جمعیتی از مردم تهران برای دیدن اثر هنری هنرمند آلمانی فیلیپ جیست در میدان آزادی گرد آمدند. در این اثر که دروازه کلمات نام داشت، برج آزادی را با نورپردازی های زیبا به شکل پرده نقاشی درآورده و با استفاده از نور روی آن کلمات صلح، عشق و آزادی را به زبان فارسی، انگلیسی و آلمانی به نمایش درآوردند. این مراسم زیبا با اجرای زنده ی موسیقی همراه بود. امروزه این برج جنبه های سیاسی خود را کمابیش از دست داده و بیشتر نمود فرهنگی دارد.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۳ آذر ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ