بهترین تئاترهای تهران

تهران به علت دارا بودن تئاترهای فعال و اجراهای با کیفیت، توجه بسیاری را به خود جلب می کند و تولیدات آن اغلب مورد انتقاد و تحسین بین المللی نیز قرار می گیرد. برای مثال می توان به تئاترهایی چون نمایش های هیجان انگیز مذهبی که به تقلید خلاقانه از سنت مدرن و مذهبی هستند اشاره داشت. در پایتخت ایران، تئاترهایی با سبک درام عاشقانه فراوانی اجرا می شود که مورد استقبال دوستداران درام قرار می گیرند. در اینجا برخی از بهترین مکان ها و فرصت های موجود برای لذت بردن از هنر نمایش ایرانی ها را بررسی می کنیم. با سیر و گشت همراه باشید با معرفی بهترین تئاترهای تهران

بهترین تئاترهای تهران

تماشاخانه شهری تهران (تئاتر شهر)

برجسته ترن هنرپیشه های ایرن را می توانید در تئاتر شهر تهران که دقیقا در مرکز تهران واقع شده است دیدار کنید. ساختمان مدرن و استوانه ای شکل تئاتر شهر که در سال ۱۹۷۲ افتتاح شد، یکی از مکان های دیدنی تهران محسوب می شود. این تماشاخانه در خیابان ولیعصر و تقاطع خیابان انقلاب، جنب پارک دانشجو واقع شده که میزبان جشنواره های مختلف هنری بوده و برنامه ای کامل از نمایش های محلی را تولید می کند. سالن اصلی این تئاتر دارای ظرفیت بیش از ۵۰۰۰ تماشاچی است که صحنه ای فوق العاده چشمگیر است. این مکان مرکز جوانان خلاق و نمایشنامه نویسان ایرانی می باشد که می توانید در اطراف تئاتر با آن ها ملاقات کنید. این سالن نمایش یکی از بهترین تئاترهای تهران است.

آدرس: تهران، پارک دانشجو

تئاتر شهر

تماشاخانه ایران شهر

تئاتر ایران شهر، که در مرکز پارک هنرمندان واقع شده یکی دیگر از مراکز فعال در زمینه ی ساخت تئاترهای دراماتیک است. این تئاتر یکی از قدیمی ترین تئاترهای موجود در تهران است که دارای دو صحنه ی بزرگ بوده و در بیشتر روزهای هفته نیز اجرای نمایش دارد. دومین مکان برای دیدار گروهی از نویسندگان با جمعی از هنرپیشگان ایرانی و صحبت با آن ها در مورد آخرین بازیشان می باشد. اگر چه بسیاری از نمایش ها از تولیدات داخلی می باشند ولی نمایش هایی که برگرفته از نمایش های شکسپیر هستند، نیز در بین آنها شایع است. این تماشاخانه نیز چون تئاتر شهر، یکی از مکان های فوق العاده برای برگزاری جشنواره های تئاتر است که از برجسته ترین این جشنواره ها، جشنواره بین المللی فجر است که به صورت سالیانه برگزار می گردد.

آدرس: خیابان ایران شهر، خیابان بارفروشان، پارک هنرمندان

تماشاخانه ایران شهر

تعزیه (tazieh)

تعزیه (tazieh) یکی از هنرهای نمایشی بومی در جهان اسلام است. اجرای تعزیه که به شیعیان اختصاص دارد، هفت قرن است که به یاد شهادت امام حسین، سومین امام شیعیان، در بین شیعیان رواج یافته است. اجرای این نمایش ها، بعد از انقلاب ایران دوباره شکوفا شده اند و در طول ماه محرم که هر ساله شهادت امام را به تصویر می کشند، در همه جا به نمایش گذاشته می شوند. مکان های مشهور برای نمایش تعزیه های عمومی عبارت اند از بازار تجریش و پارک دانشجو (خارج از تئاتر شهر). معمولا در این ایام خیابان ها و میدان های سراسر شهر موقتا محل برگزاری این نمایش ها می باشند.

تعزیه

تالار وحدت

یکی دیگر از میراث های فرهنگی و معماری برجسته ی تهران، تالار وحدت است. یعنی تنها خانه اپرای تهران. تالار وحدت در سال ۱۹۶۷ معرفی شد و یکی از مشهورترین خانه های اپرا در جهان بود. البته امروزه نیز چون گذشته بسیار شهرت دارد. سالن اصلی این تالار ظرفیت بیش از ۱۰۰۰ تماشاچی را دارد. با اینکه امروزه اجرای نمایش هایی چون باله و اپرا ندارد، اما همچنان مرکز قابل توجهی برای هنرهای نمایشی اعم از نمایش های منظم و همچنین محلی برای اجرای نوازدگان ارکستر سمفونیک تهران است.

آدرس: تهران، خیابان شهریار

تالار وحدت

زورخانه آیت الله طالقانی

زورخانه ی ایران، جایی است که در آن به ورزش باستانی می پردازند و در عرفان شیعیان شایع است. تمرین کنندگان که منحصرا مرد هستند، درحالی که یونیفورم سنتی پوشیده اند و در گودال دایره ای واقع در زورخانه ایستاده اند یک سری حرکات چرخشی با میل های سنگین انجام می دهند. هنگام شروع ورزش، صوفیان نیز شروع به شعر خواندن می کنند و با ریتم خاصی به درام ها ضربه می زنند. این رویه یک ترکیب گیرا از ریتم، استقامت و شکوفایی خلاق را نشان می دهد و اغلب مواقع (البته نه همیشه) بازدید برای عموم آزاد است. زورخانه ی آیت الله طالقانی، واقع شده در محله چیزار یکی از مکان های مشهور تهران است.

آدرس: خیابان هاشمی علیا

زورخانه آیت الله طالقانی

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۷ آذر ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مراکز تفریح
تبلیغات چپ