مکان های دیدنی تبریز

تبریز، پایتخت تاریخی و بزرگ ترین شهر در شمال غرب ایران کنونی است که پایتخت جامعه ی آذری زبان کشور نیز می باشد. کلان شهری سرسبز و کوهستانی که حومه ی آن مکان های توریستی جذاب و زیبایی وجود دارد. میراث فرهنگی غنی آن شامل مساجد، کلیساها و قلعه های افسانه ای است و در عین حال آذربایجان ایران، بسیاری از زیباترین مناظر کشور را در دل خود جای داده است. با سیر و گشت همراه باشید با معرفی مکان های دیدنی تبریز

بازار تبریز

بازار تبریز

بر اساس نظرات بسیاری از مردم، از برجسته ترین مکان های دیدنی تبریز ، بازار قدیمی آن است. این بازار یکی از زیباترین بازارها در کشور ایران می باشد، بازار تبریز میراث جهانی یونسکو، مکان تجاری مهمی در کنار جاده ی ابریشم بود و در دوران صفویان در قرن شانزدهم رشد و توسعه فراوانی یافت. سقف های گنبدی شکل بلند، کاروانسرای بی نظیر و همچنین پیچ و خم های به ظاهر بی پایان کوچه و خیابان های این بازار، از آثار به جای مانده از آن دوران است که گشت و گذار در این مکان را برای شما به تجربه ای بسیار دلپذیر تبدیل می کند. از ادویه و طلا و جواهرات گرفته‌، تا دیگچه و قاب های هنری زیبا در این بازار به فروش می رسند، اما شهرت این بازار بیش تر به دلیل بخش فرش فروشی آن است.

مسجد کبود

مسجد کبود

مسجد کبود که در زبان آذری به مسجد گوی معروف است، هنوز هم اثراتی از آسیب های ناشی از زلزله ی عظیمی که در سال ۱۷۷۹ در تبریز به وقوع پیوست، دارد. از ساختار معماری اولیه آن، فقط ایوان ورودی باقی مانده است و بیش تر قسمت های این مسجد در ۵۰ سال گذشته بازسازی شده اند. قدمت این ایوان به سال ۱۴۶۵ هجری قمری باز می گردد، که کاشی کاری پیچیده ی مسجد کبود به خوبی در این ایوان نمایان است و باید گفت که این مسجد به دلیل خوشنویسی های اسلامی دیوارهایش شهرت بسیاری پیدا کرده است. دیگر قسمت های باقی مانده ی پراکنده از این مسجد، یادآور حادثه ی ناخوشایند زلزله و آسیب های ناشی از آن است که اثرات بسیاری از خطوط اصلی گسل را می توان در جای جای آن مشاهده کرد.

آدرس: تبریز، خیابان امام خمینی

ارگ تبریز

ارگ تبریز

آنچه از ارگ تبریز باقی مانده است، به قرن ۱۴ میلادی بازمی گردد، زمانی که به عنوان یک آرامگاه بزرگ برای سلسله ی ایلخانان ساخته شد. این بنای تاریخی، که قدمت زیادی دارد، در قرن نوزدهم در طول جنگ های ایران و روسیه به عنوان یک پایگاه نظامی استفاده می شد. این بنا در سال ۱۹۱۱ به دلیل بمب گذاری های روسیه آسیب زیادی را متحمل شد و در چند دهه ی اخیر برخی بازسازی ها روی آن انجام شده است. بنای سنگی باشکوه این ارگ، یکی از معروف ترین آثار تاریخی در تبریز است که در مرکز خیابان امام خمینی واقع شده است.

آدرس: تبریز، خیابان امام خمینی

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع در مجاورت بازار تبریز واقع شده و همانند بسیاری از بناهای قدیمی در تبریز، به دلیل زمین لرزه های مختلفی که قرن های اخیر رخ داده، تخریب شده است و بازسازی های مختلفی روی این مسجد قدیمی صورت گرفته. در نتیجه، این مسجد ترکیبی بی نظیر و منحصر به فرد از طرح و نقش های قدیمی و جدید است. این مسجد به دلیل دو مناره ی بلند سه ردیفی و هم چنین موزاییک کاری باشکوه در ورودی مسجد، مورد توجه قرار گرفته است.

آدرس: تبریز، کوچه رستا، جنب بازار تبریز

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان، که در مرکز تبریز قرار دارد و فاصله چندانی تا مسجد کبود ندارد، دارای جاذبه های بسیاری است، علی الخصوص یک ساعت قدیمی دارد که مجذوب آن خواهید شد. این موزه دارای سه سالن بوده و معماری منحصر به فرد آن به عصر آهن باز می گردد. مجسمه های سنگین قدیمی در زیرزمین این موزه یافت می شوند، که منعکس کننده موضوعات خشونت و جنگ هستند که از آن دوران به جای مانده اند.

آدرس: تبریز، خیابان امام خمینی

مکان های دیدنی تبریز

پارک ائل گلی

پارک وسیع، سرسبز و آرام ائل گلی، در جنوب غربی مرکز شهر، واقع شده است. این پارک مکان عمومی فوق العاده ای برای تفریح خانواده های ایرانی و گذراندن یک شب آرام است، در خیابان جنب پارک یک بلال فروشی می بینید، اگر با دوستان تان به این پارک بروید، احتمالا یک دست بدمینتون بازی خواهید کرد. این مکان دارای سایه بان برای اقامت خانواده هاست و از بالاترین نقطه ی این پارک منظره ای عالی از شهر را می بینید، اطراف پارک دریاچه ای کوچک وجود دارد و در مرکز آن رستورانی سنتی با غذاهایی با قیمت مناسب دایر است. این پارک یکی از بهترین مکان های دیدنی تبریز می باشد.

آدرس: تبریز، پارک ائل گلی

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۸ آذر ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ