بهترین جاذبه های پکن

در این مقاله می خواهیم سفری به پکن داشته باشیم. پکن یکی از زیباترین شهرهای چین است که هر ساله و در همه فصول گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. ما در ادامه به معرفی بهترین جاذبه های پکن می پردازیم. پکن از جمله شهرهای تاریخی چین است که سرشار از آثار تاریخی از جمله مقبره ها و مکان های فوق العاده است. در ادامه با سیر و گشت همراه باشید تا این جاذبه ها را بیشتر بشناسیم.

جاذبه های پکن

گذرگاه Badaling و دیوار بزرگ چین

دورترین بخش دیده شده از دیوار چین در نزدیکی گذرگاه (Badaling) است که در ۸۰ کیلومتری شمال غربی پکن واقع شده و از مهم ترین جاذبه های پکن می باشد. این مکان در حدود سال ۱۵۰۰ میلادی ساخته شده و در سال ۱۹۵۷ مجدد بازسازی و ترمیم گسته است. این بخش از دیوار بزرگ چین بین هفت تا هشت متر ارتفاع و حدود شش متر هم عرض دارد و ۱۰ مرد بزرگ جثه یا پنج اسب می توانند پهلو به پهلو روی این دیوار کنار هم قرار گیرند. این بخش که با آجر پوشانده شده، ویژگی هایی دارد که عبارت اند از نرده های به هم پیوسته و مداوم و تعداد زیادی برج و باروهای عظیم و قوی برای دیدبانی مناطق فرو دست. اگر در سفر به پکن از اینجا بالا بروید، دیدی بی نظیر و چشمگیر از مناطق اطراف خواهید داشت (همچنین یک آسانسور کابلی برای بالا رفتن از دیوار موجود است). بخش دیگر قابل دسترسی پکن، در ۱۳۰ کیلو متری شهر گوبیکو واقع است. این مکان در کوهستان Panlong و Wohu ساخته شده و یک منظره فوق العاده از مناطق اطرافش را به نمایش می گذارد. در حالی که بخش نزدیک به Mutianyu، به اندازه ۷۰ کیلومتر در شمال شرقی پایتخت فاصله دارد، دارای مناظر چشمگیر و بی نظیری است.

گذرگاه Badaling

عمارت تابستانی

مجموعه عمارت یا قصر تابستانی (Yíhé Yuán) باشکوه ۷۱۶ هکتار را در برگرفته و در ۱۵ کیلومتری پکن واقع است، در ۱۱۵۳ ظاهر شده و دریاچه آن متعاقبا در قرن ۱۴ میلادی پس از اینکه این عمارت به عنوان باغ امپراتوری در نظر گرفته شده، به این عمارت اضافه شده است. نقاط برجسته این مجموعه شامل تالار رفاه و طول عمر (Renshou Dian) است در بخش شرقی دریاچه با تخت و اتاق های مخاطبینش، تئاتر بزرگ که در سال ۱۸۹۱ با یک خانه سه طبقه ساخته شده، تالار شادمانی و عمر دراز (Leshou Tang Hall) در بخش شمالی دریاچه که به حیاطی پر از گیاهان گرمسیری و سنگ های کم یاب پر شده و کشتی مرمری (Shifang) که یک اثر یادگار از بودجه ای است که ملکه صرف مدرنیزه کردن ناوگان امپراتوری بجای تغییر محل اقامت خود کرده است. این ها فقط بخش کمی از جاذبه های گردشگری پکن و عمارت تابستانی است، پس کفش های پیاده روی خوبی بپوشید و آماده باشید که بهترین قسمت روز خود را در سفر به پکن با کاوش در این مکان گردشگری زیبا بگذرانید.

عمارت تابستانی

پارک معطر هیلز (Fragrant Hills Park)

پارک معطر هیلز زیبا (Xiāngshān Gōngyuán) در کوهستان غربی که در ۲۵ کیلو متری شمال غربی پکن است، یادآور آتشدان بخور دادن مرسوم چینی بوده و اغلب با ابر هایی که قابل مشاهده هستند، پوشیده شده که از فاصله های دور شبیه به دود به نظر می رسد (نام ترجمه شده این پارک “کوهستان بخور” است). پارک برای هوای کوهستانی سردش در تابستان بسیار محبوب است و در پاییز موقعی که این شکار امپراتوری سابق حفظ می شود، برگ ها شروع به تغییر رنگ می کنند. نقاط برجسته اینجا شامل دریاچه Spectacle که از متصل شدن دو دریاچه به وسیله یک پل عابر پیاده، تشکیل شده و از دور شبیه به یک عینک دیده می شود و معبد روشن (Zhao Miao) که یکی از معبد های متعدد پارک است که در سال ۱۷۸۰ برای Panchen Lama به سبک تبتی ساخته شده و برای کتیبه های سلوکانه ای که در گذرگاه های طاق دار تبت و مَنچوری قرار دارد، قابل توجه است. همچنین جاذبه های خیلی کوچکی هم در Liuli Ta Pagoda کاشی کاری شده وجود دارد که هر کدام از آنها داستان های مخصوص به خود و زنگ های برنزی خاصی دارند و در زمانی که باد میوزد، صدای دلپذیری تولید می کنند. برای کسانی که انرژی زیادی دارند، یک مسیر پیاده روی محلی به نام Gujianchou (به معنی “حتی شیطان می ترسد” است) وجود دارد که شما را به بالای کوه هدایت می کند و در هنگام صعود در سفر به پکن مناظر بی نظیر اطراف خودش را به رخ می کشد و شما را شگفت زده می کند. این پارک از زیباترین جاذبه های پکن محسوب می شود.

پارک معطر هیلز

آرامگاه دودمان مینگ

تنها در ۵۰ کیلومتری شمال پکن آرامگاه پرشکوه دودمان مینگ (Míng Shísān Líng) قرار دارد که شامل سیزده مقبره از امپراتوری مینگ می باشد و از مهم ترین جاذبه های پکن است. این مکان عظیم در یک دره زیبا و چشم نواز در تپه های Tianshoushan با حدود ۴۰ کیلومتر مربع مساحت واقع شده و یک قبرستان باستانی از امپراتوری مینگ است که شامل ۱۳ مقبره از ۱۶ امپراتور این دودمان به همراه مقبره های معشوقه ها و ملکه هایشان می شود. به خصوص این مکان به عنوان پناهگاه نیز انتخاب می شده است، نه فقط برای حفاظت در مقابل باد بلکه برای حفاظت در مقابل ارواح شیطانی شمالی! این عمارت در زمانی بین سال های ۱۴۰۹ تا ۱۶۴۴ مورد استفاده قرار می گرفته و سالن های قربانی و سالن های مجاورش برای دفن کاربری داشته و در حال حاضر نیز بر روی عموم باز است. دیگر نقاط برجسته شامل مسیر ارواح (Shen Dao) است که به قبرستان امپراتوری Changling می رسد و به دروازه مرمری افتخار (Shi Paifang) وصل می شود که در سال ۱۵۴۰ ساخته شده و منجر به یک خیابان با مجسمه های سنگی می شود که در سال ۱۴۳۵ ساخته شده است و شامل ۱۲ جفت حیوان و شش جفت انسان است. همچنین مقبره پرشکوه Dingling که برای امپراتور Wanli و دو همسرش در سال ۱۵۹۰ ساخته شده، قابل توجه است و این مکان شامل یک کاخ زیر زمینی می باشد که کاملا با سنگ مرمر سفید ساخته شده.

آرامگاه دودمان مینگ

معبد Tanzhe

مبعد Tanzhe که به معبد استخر و درخت زه معروف است، تنها ۳۴ کیلومتر در جهت غرب با پکن فاصله دارد و در سفر به پکن، یک سفر یک روزه دلپذیر را با معماری قدیمی پرشکوهش و کوهستان های زیبایش برای شما رقم خواهد زد. این معبد از قرن ۳ میلادی که پایه هایش ریخته شد، شاهد تاریخ بوده و نام معبد از “tan” که از کلمه “Longtan” و “zhe” از کلمه “Zheshu”، گرفته شده. این نام درختی است که در کوهستان رشد می کند و فقط یک بار برای پرورش کرم ابریشم استفاده می شود. از طریق دورازه افتخار (Pailou)، بازدیدکنندگان مسیری که با درخت های کاج کاشته در کنارش نمایان است، گرفته و از دروازه کوهستان (Shanmen) عبور می کنند و تالار بهشت پادشاه (Tianwang Dian) را پشت سر گذاشته و به تالار فوق العاده قهرمان بزرگ (Daxiong Baodian) و عمارت Vairocana که مناظر فوق العاده زیبایی دارد، می رسند. از دیگر جاذبه های گردشگری پکن در این مکان، آپارتمان امپراتوری و محله زندگی در صومعه می باشد، مانند یک بهار رویایی در تالار Avalokiteshvar می ماند با لوح سنگی که به نظر می رسد، دختر کوبلا خان برای بخشوده شدن گناهان پدرش هر روز در این مکان زانو می زده است. ای معبد از جالب ترین جاذبه های پکن به شمار می رود.

معبد Tanzhe

غار های زوکودیان و مرد پکنی

مکان میراث جهانی در ۴۳ کیلومتری جنوب غربی پکن در نزدیک یک روستای ماقبل تاریخ به نام زوکودیان قرار داد که در بین باستان شناسان برای اثبات این موضوع که اجداد باستانی ما در حدود ۵۰۰,۰۰۰ سال پیش در اینجا زندگی می کرده اند، بسیار محبوب است. سال ها قبل از اینکه اینجا ساخته شود، کارگران فسیل هایی در معادن گچ کشف کردند که معتقد بودن متعلق به اژدهایی غول پیکر است، به همین دلیل این کوهستان، کوهستان استخوان اژدها (Longgushan) نام گرفت. تا زمانی که برای دفعه نخست جمجمه های حفظ شده از مرد پکنی (Homo erectus pekinensis) کشف شدند. یافته های این مکان عبارت اند از استخوان های بدن انسان، استخوان گردن، استخوان ران، جمجمه و دندان ها به همراه خاکستر و سنگ ریزه، که نشان دهنده چگونگی آتش روشن کردن توسط مرد پکنی است. این مکان شامل نمایشگاه هایی فوق العاده است که نشان دهنده ناهنجاری های فسیل های پیدا شده از بخشی از کشور است که تکامل زندگی انسان و مرد پکنی را نشان می دهد. در سفر به پکن، بازدید از این مکان را از دست ندهید.

غار های زوکودیان

پل مارکو پولو

پل معروف مارکو پولو تنها با فاصله هشت کیلومتری در جهت جنوب غربی پکن قرار دارد و بین سال های ۱۱۸۹ تا ۱۱۹۲ به وسیله امپراتور Shizong ساخته شده و نامش پس از گذر کردن جهانگرد معروف، مارکو پولو از روی آن در سال ۱۲۷۶ به افتخار نام او، نام گذاری شده است و از جالب ترین جاذبه های پکن به شمار می آید. مارکو پولو بعدها در کتابش به این پل با عنوان Pulisangin اشاره می کند که یک ترجمه نامناسب از کلمه Sanggan است، نام رودخانه ای که از بالای این پل جاری می شود و این پل روی آن قرار گرفته است (Puli ممکن است از زبان فارسی گرفته شده و تغییر یافته کلمه پل باشد). با وجود ویرانی های سیل ها و جنگ (در ۷ جولای ۱۹۳۷ ژاپنی ها با توپخانه به نیروی های چینی حمله کردند و جنگ دوم چین و ژاپن شروع شد) این پل به طرز معجزه آسایی سالم مانده.. این پل ۲۳۵ متر درازا و هشت متر عرض داد و با ۱۱ طاق حمایت می شود، شامل ۲۸۰ ستون است که با مجسمه های شیر روی نرده ها تزئین شده اند. در انتهای شرقی آن یک ستون عظیم با یک کتیبه از امپراتور Kangxi وجود دارد که روی آن نوشته شده است: “مهتاب بامداد بر پل Lugou.”

پل مارکو پولو

مقبره های دودمان Qing شرقی

Zunhua شهری در ۱۰۰ کیلومتری شرقی پکن است که بخشی از سرزمین خاکسپاری دودمان Qing از سال ۱۶۴۴ تا ۱۹۱۱ می باشد. در این مکان ۱۴ مقبره موجود است که از پنج امپراتور و ۱۵ ملکه و ۱۳۶ معشوقه و پنج شاهزاده دودمان Qing باقی مانده است (آخرین تدفین در سال ۱۹۰۸ صورت گرفته است). ساخت مقبره اولین امپراتور در سال ۱۶۶۳ شروع شد و سال ها طول کشید تا کامل شود. برای کسانی که بعدها آمدند، این مقبره در زیر زمین ساخته شد، شبیه به مقبره هایی که دودمان مینگ با یک نماد یادبود ایستاده، در روی هر کدام از آن ها، داشتند. همانطور که در قبرستان دودمان مینگ بود، یک کوچه باریک با بناهای سنگی، دسترسی به همه مقبره های را میسر می کند. همه آن ها شامل ورودی، سالن قربانی و یک قبر برآمده با یک عمارت سنگی و حجره تدفین زیر زمینی هستند. نقاط برجسته اینجا شامل معماری باشکوه مقبره Cixi است که ارزش دارد تا در سفر به پکن، آن را برای رفع خستگی و دیدن لوح سنگی بزرگ و تصاویری از ققنوس و اژدها، مشاهده کنید.

مقبره های دودمان Qing شرقی

مقبره های دودمان Qing غربی

دومین قبرستان از امپراتوران Manchu (مقبره های دودمان Qing غربی) حدودا در ۱۲۰ کیلومتری جنوب غربی پکن است و هر چند کوچکتر از مقبره های دودمان Qing شرقی می باشد، ولی به همان اندازه چشم گیر و جذاب است. در اینجا ۱۴ مقبره موجود است که چهار امپراتور و ۷۲ نفر از اعضای خانواده شان که شامل همسران، معشوقه ها، پسران و دختران می شود را در بر می گیرد. به جز ارتباطاتشان در قبرستان دودمان Qing شرقی، این دودمان قانونی دارند که ذکر می کند که پدر و پسر نباید در یک قبرستان به خاک سپرده شوند. هر ۱۴ مقبره (اولین آنها در سال ۱۷۳۷، و آخرین آنها در سال ۱۹۱۳ ساخته شده است) و ساختمان های معبد مجاورشان بازتاب دهنده قوانین سخت سلسله مراتب فئودالی است. تاکید بر این موضوع که مقبره های امپراتور ها و ملکه ها که با سقف های قرمز رنگ قابل تفکیک هستند، باید بزرگ تر از مقبره معشوقه ها و شاهزادگان که با رنگ سبز مشخص شده است، باشد، یکی از ویژگی های این مجموعه است.

مقبره های دودمان Qing غربی

منطقه طبیعی خوش منظر Gouya

منطقه طبیعی خوش منظر Gouya اغلب دارای مناظر خیره کننده و مسیر رفت و آمدی راحت به پکن می باشد. این منطقه تنها ۴۰ کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد. شما در سفر به پکن با مناظر دیدنی صخره های Gouya تحت تاثیر قرار خواهید گرفت و تنها سه قله بالاتر از این منطقه، قله Ziji نمایان می شود که ارتفاعی در حدود ۱,۶۵۰ دارد و بسیار چشم نواز و زیباست. این منطقه همچنین برای پیاده روی آن هم از دسته پیاده روی های دلپذیر، معروف است و شامل تعداد زیادی دره، صخره ها و گودال های شیب دار، نهرهای کوهستانی و چشمه می باشد که اغلب مسیر های قابل دسترسی به معابد باستانی که قدمتشان به قرن ۱۴ می رسد، منتهی می شود. فعالیت های مختلفی از جمله ماهیگیری و قایقرانی بسته به نوع سلیقه شما و بسته های پیشنهادی تور پکن، در اینجا موجود است. این منطقه خوش آب و هوا از زیباترین جاذبه های پکن محسوب می شود.

منطقه طبیعی خوش منظر Gouya

 

همگردی

 

نوشته شده در ۶ دی ۱۳۹۶ توسط نویسنده2 با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ