آشنایی با جاذبه های اردبیل

یکی از استان های زیبا کشورمان که هرساله گردشگران زیادی به سمت آن کشیده می شوند اردبیل است. دیدنی های طبیعی، آثار تاریخی همه و همه از زیبایی های اردبیل است که هر فردی را مجذوب می کند. ما در این مقاله قصد داریم جاذبه های اردبیل را به شما معرفی کنیم تا در هنگام سفر به این شهر از تمام وقت خود استفاده کنید و دچار سرگردانی نشوید و علاوه بر آن از مسافرت خود لذت کافی را ببرید. با سیر و گشت همراه شوید.

اردبیل

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی:

یکی از شناخته شده ترین نقاط شهر اردبیل در سفر به اردبیل برای تمام گردشگرانی که از این شهر و از جاذبه های اردبیل بازدید کرده اند بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی است که سالانه گردشگران بسیاری را برای بازدید به این شهر می کشاند و موجب رونق صنعت گردشگری در این شهر گردیده است. شیخ صفی که موسس فرقه صفویه است را می توان از مهم ترین وتاثیر گذار ترین افراد این شهر دانست. آرامگاه شیخ صفی که از نقاط شاخص شهر اردبیل است در میدان عالی قاپوی این شهر واقع شده است. در سال ۷۵۳ قمری و تقریبا بلافاصله پس از اینکه شیخ صفی از دنیا می رود با پیگیری های فرزند او صدر الدین موسی، این بنای تاریخی یا همان بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی ساخته می شود که پس از پایتخت شدن اردبیل در زمان شاه اسماعیل صفوی دارای اهمیت دو چندان گردید. از دیگر افراد سر شناس به خاک سپرده شده در این بقعه می توان شاه اسماعیل صفوی را نام برد. برای سفر به اردبیل بدانید که در طول تاریخ این شهر، پادشاهان صفوی ارادتی که به شیخ صفی داشتند و احترامی که برای او قائل بودند در زمان های مختلف بخش های دیگری نیز به این بنا افزودند و باعث بزرگ تر شدن و همچنین شناخته تر شدن این بنا شدند. در حقیقت می توان گفت که پادشلاهان صفوی در شناخته شدن و ساختن بنایی که در حاظر می توانید مشاهده کنید نقش بسیار زیادی را داشته اند. از مهم ترین بخش های این بنای زیبا، دیدنی و تاریخی می توان به گنبد الله الله، قندیل خانه، حرم سراو… اشاره کرد. این بخش های مجزا که در بعد به بنا افزوده شد را می توان مجموعه ای زیبا از بنا هایی دانست که باعث زیبایی هر چه بیشتر این مجموعه شده است. از خود آرامگاه اصلی تنها بخش های محدودی در دوره های بعدی ساخته و به بنا اضافه شده است. اما مجموعه بنا های نام برده شده و بسیاری از قسمت های دیگر در زمان های مختلف و پس از ساخته شدن بنای اصلی به آن اضافه شده اند.

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

دریاچه شورابیل:

سفر به اردبیل یکی از شهر هایی به شمار می رود که دارای طبیعت بسیاز زیبا و بکری نیز می باشد و جاذبه های طبیعی این منطقه نیز هر سال گردشگران بسیاری را روانه این شهر می کند. یکی از شناخته شده ترین جاذبه های طبیعی از مجموعه جاذبه های اردبیل این شهر را می توان دریاچه شورابیل دانست که حدود دو کیلومتر با خود شهر اردبیل فاصله دارد. این دریاچه زیبا و دیدنی در جنوب شرقی شهر اردبیل واقع شده است و یکی از زیبا ترین دریاچه های این منطقه به شمار می رود که بسیار شناخته شده است. به دلیل شوری بیش از حد این نام برای این دریاچه زیبا انتخاب شده است. از نکات جالبی که باید در رابطه با این دریاچه بدانید این است که قدمت این دریاچه از دریاچه ارومیه از مجموعه جاذبه های گردشگری اردبیل بیشتر است و تاریخ شکل گیری آن به پیش از شکل گیری در یاچه ارومیه مربوط می شود. از گونه های جانوری مهم این منطقه و دریاچه شورابیل می توان به پلیکان و غاز خاکستری، خوتکا قرقاول و مرغابی اشاره کرد. خوتکا و لک لک سیاه از دیگر گونه های جانوری شناخته شده این ناحیه می باشد که باعث گونانگونی هر چه بیشتر گونه های جانوری دریاچه شده است. این حیوان از گونه های جانوری به حساب می روند که مخصوص این منطقه می باشد و بومی به حساب می روند. این دریاچه دارای منظره های بسیار زیبایی است که می تواند هر گردشگری را مجذوب خود کند و خاطره بسیار خوبی را از سفر به اردبیل و تماشای جاهای دیدنی اردبیل و جاذبه های گردشگری اردبیل در ذهن بر جای بگذارد.

دریاچه شورابیل

کلیسای مریم مقدس:

برای سفر به اردبیل بدانید که یکی دیگر از مکان های شناخته شده شهر زیبا و دیدنی اردبیل که سالانه بازدید زیادی از آن می شود را می توان کلیسای مریم مقدس دانست که دارای معماری بسیار زیبا و بنای چشم نوازی می باشد. این بنای بسیار زیبا از جاذبه های اردبیل که قبل از قرن بیستم میلادی ساخته شده است با پیگیری های خانواده گالوست میرزاییان ساخته شده است. طراح این کلیسای زیبا خاچاطور شهبازیان معمار دانست. این کلیسای دیدنی هم اکنون برای انجام مراسم مذهبی کاربرد ندارد و استفاده مذهبی از آن نمی شود. اکنون مراسم مذهبی ارامنه این شهر در مکان دیگری برگذار می شود و این کلیسا بیشتر دارای ارزش تاریخی می باشد. از آخرین باری که در این کلیسا مراسم مذهبی برگذار شده است در حدود ۷۶ سال می گذرد. در محوطه این کلیسا نیز مقابری دیدنی وجود دارد که بر روی آنها کنده کاری هایی شده است که دارای شکل صلیبی می باشد. از دیگر زیبایی های این کلیسا می توان به نوشته های چشم نواز روی درب کلیسا اشاره کرد که با قطعات نی و با خط زیبای ارمنی نوشته شده است.

کلیسای مریم مقدس

بازار بزرگ اردبیل:

بازار هر شهر از مهم ترین و شلوغ ترین نقاط هر شهر محسوب می شود که عموم گردشگران نیز از آنها بازدید می کنند. بازار شهر تبریز نیز یکی از قدیمی ترین بازار های ایران به حساب می رود که از نظر معماری نیز بسیار زیبا و دیدنی است. این بازار بسیار زیبا که هر ساله گردشگران بسیار زیادی را نیز به خود جلب می کند در دو سمت خیابان امام خمینی اردبیل قرار دارد. این بازار اردبیل تاریخی که مربوط به دوره صفوی می باشد دارای طاق ها و گنبد هایی دارد که می تواند برای هر گردشگری دیدنی و چشم نواز باشد. گذراندن زمان و خرید در مکانی که دارای ارزش تاریخی نیز می باشد می تواند خاطرات زیبایی را از سفر به اردبیل برای شما رقم بزند. نور پردازی این اثر تاریخی که دارای معماری بسیار دیدنی می باشد با استفاده از حفره های تعبیه شده روی سقف انجام شده است که باعث زیبایی هر چه بیشتر این اثر تاریخی می شود. مجموعه این نکات در این بنا موجب شده است تا همواره حس زنده بودن و تازکی در بازار وجود داشته باشد. متاسفانه با بی توجهی های مسئولین و بازاریان ساخت و ساز های اطراف این بنای زیبا و تاریخی موجب تخریب بخش عمده ای از بافت تاریخی این مجموعه از جاهای دیدنی اردبیل شده است. این تخریب ها و شکل گیری بافت از مجموعه جاذبه های گردشگری اردبیل جدید عمدتا در طی نیم قرن اخیر بوده است. از بخش های مختلف این بازار تاریخی می توان به چهار سوق عظیم قیصریه اشاره کرد. راسته ی کفاش ها، راسته ی مسگر ها و بازار زرگر ها از دیگر بخش های این مجموعه بازار تاریخی است. این بازار شامل بخش های دیدنی دیگری مانند راسته چاقو ساز ها، پارچه فروش ها، راسته پیر عبدالملک و… نیز می شود. در کل باید گفت بازار اردبیل یکی از جذاب ترین نقاط این شهر است که هر گردشگری از جاذبه های اردبیل باید از آن آن دیدن کند.

بازار بزرگ اردبیل

جنگل فندقلو:

شهر زیبای اردبیل دارای زیبایی های طبیعی بسیاری در مجموعه جاذبه های اردبیل می باشد که نام بردن و معرفی آنها زمان بسیار زیادی لازم دارد اما اگر بخواهیم مهم ترین آنها را نام ببریم میتوان به جنگل زیبای فندقلو اشاره کرد که از جاذبه های طبیعی گردشگری این شهر به حساب می آید. این جنگل بسیار زیبا در حدود ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل واقع شده است و دارای مناظر بسیار دیدنی و جذابی می باشد که می تواند در ذهن هر گردشگری خاطرات خوبی بر جای بگذارد. این منطقه با وجود چشم انداز های زیبا و درختان تناور و گونه های مختلف گیاهی که مراتع این قسمت را پوشانده اند هر ساله میزبان بسیاری از گردشگرانی است که برای دیدن این جنگل های زیبا و دیدنی راهی شهر اردبیل می شوند. از ویژگی های منحصر به فرد این جنگل های زیبا و دیدنی می توان به قابلیت پرورش انواع مختلف گیاهان اشاره کرد. خاک این جنگل ها قابلیت رویاندن انواع گیاهان کمیاب را نیز داراست که می توانند برای پوشش گیاهی منطقه بسیار با اهمیت باشد. از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این جنگل های بکر و زیبا دارا بودن استخر آبگرم اشاره کرد. این استخر آبگرم با دارا بودن خواص درمانی می تواند پیشنهاد بسیار مناسبی برای افرادی باشد که دارای درد های عضلانی و یا بیاری های پوستی هستند. این استخر آبگرم که دارای خواص درمانی بسیاری می باشد با نام مشه سویی نیز شناخته می شود.

جنگل فندقلو

موزه تاریخ طبیعی اردبیل:

اردبیل و تماشای جاذبه های اردبیل با دارا بودن طبیعت بکر و اقلیم متفاوت زیستگاه انواع مختلفی از جانوران می باشد. همین موضوع سبب شده است تا موزه تاریخ طبیعی این شهر دارای بیشتر از ۱۲۰ مورد از گونه های مختلف جانوران باشد. این موزه با دارا بودن ۸ مورد از جانوران کمیاب، ۲۰ پستاندار، ۸۰ گونه پرنده و ۱۲ گونه از دوزیستان یکی از جاذبه های جانوری نسبتا متنوع در کشور به حساب می رود. این موزه نیز می تواند پیشنهاد بسیار مناسبی برای گردشگرانی که قصد سفر به این شهر دیدنی را دارند باشد. این موزه دارای مجموعه های مختلف دیدنی دیگری نیز می باشد برای مثال بر روی دیوار ها مجموعه های مختلفی از شاخ ها، بال حشرات و بخش های مختلف بدن حیوانات را مشاهده کرد. زیستگاه های بوستانی و تالاب نیز از دیگر قسمت های دیدنی موزه تاریخ طبیعی شهر اردبیل به حساب می روند. بخش محیط زیست این موزه نیز می تواند پیشنهاد مناسبی برای بازدید کنندگان از جاذبه های گردشگری اردبیل محسوب شود.

موزه تاریخ طبیعی اردبیل

برج شاطر:

اگر بخواهیم به جاذبه های اردبیل در سفر به اردبیل اشاره کنیم می توان برج شاطر را که در ۶ کیلومتری این شهر قرار دارد یکی از نقاط دیدنی شهر اردبیل دانست. البته لازم به ذکر است که این برج در روستای صومعه و در اطراف شهر اردبیل قرار دارد. مناطق اطراف این برج نیز از نظر تاریخی بسیار با اهمیت به شمار می روند، برای مثال تپه های اطراف این برج دارای قدمت بسیار زیادی می باشد و گفته می شود مربوط به دوران پیش از اسلام می باشند. این برج از جاهای دیدنی اردبیل از نظر معماری و شکل ساخت بنا نیز بسیار جالب است چرا که نمای داخلی و خارجی آن با هم متفاوت می باشند. این برج از داخل به شکل استوانه دیده می شود در حالی که اگر از خارج برج به آن بنگریم دارای نمایی به شکل ده ضلعی می باشد. این برج دارای چهار برج سنگ تراش بسیار زیبا و دیدنی می باشد که از ازاره ای سنگی تشکیل شده است. تاریخ دانان و باستان شناسان با بوجه به شکل این بنا و نحوه ساخت آن و همچنین شباهت زیاد آن به آرامگاه چلبی اوغلو در سلطانیه، تاریخی بسیار طولانی برای این برج ها برآورد کرده اند.

برج شاطر

مقبره شیخ امین الدین جبرائیل:

از دیگر بنا های تاریخی در سفر به اردبیل که در نزدیکی شهر اردبیل قرار دارد می توان به ساختمانی مربوط به قرن دهم هجری قمری اشاره کرد که می تواند برای گردشگران و بازدید کنندگان از این شهر بسیار دیدنی باشد. این عمارت در یکی از روستا های نزدیک اردبیل با نام کلخوران قرار دارد. این ساختمان با نام مقبره شیخ امین الدین جبراییل نیز شناخته می شود. گفته می شود که شیخ امین الدین پدر شیخ صفی الدین اردبیلی یا از اجداد پادشاهان صفوی می باشد. برجی که دارای قدمت تاریخی بسیار زیادی می باشد و در آرامگاه شیخ امین الدین به چشم می خورد شباهت بسیار زیادی به برج موجود در محوطه آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی دارد. آنچه امروز در این بنا به چشم می خورد در همان زمان ساخت بنا به آن اضافه نشده است، برای مثال گفته می شود که این بنا دارای قدمتی حدود هفت قرن می باشد اما نقاشی ها و بخش های دیگر این بنا که به زیبایی های اصلی آن افزوده است در زمان صفویان انجام شده است و دارای پیشینه تاریخی کمتری می باشد. در بخش جنوبی این بنای تاریخی و دیدنی چندیدن سنگ قبر وجود دارد که دارای کنده کاری ها و نقوش بسیار زیبایی هستند اما از روی آنها نمی توان صاحبان قبور را شناخت چرا که اطلاعاتی از آنها بر روی قبر ها ذکر نشده است.

مقبره شیخ امین الدین جبرائیل

همگردی
نوشته شده در ۹ دی ۱۳۹۶ توسط نویسنده2 با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ