جاذبه های میدان تقسیم استانبول

تکسیم که به معنای تقسیم یا توزیع می باشد، به عنوان محلی برای جمع آوری لوله های اصلی آبی که از شمال شهر به دیگر قسمت ها منشعب می شدند، استفاده می شود. این میدان، محلی برای ملاقات عموم مردم می باشد که با رستوران ها، مغازه ها و هتل ها احاطه شده است و در آن جا می توانید استانبول را به معنای واقعی مدرن تجربه کنید. پیش از آن که در شهر سرگردان شوید، بهتر است راهنمای گردش زیر را مطالعه کنید و با جاذبه های میدان تقسیم استانبول بیشتر آشنا شوید. با سیر و گشت همراه باشید.

میدان تقسیم

بنای یادبود جمهوری

از میدان مرکزی تقسیم شروع کنید. سپس از بنای تاریخ جمهوری که توسط پیتر کانونیکا، مجسمه ساز مشهور ایتالیایی ساخته شده، دیدن نمایید. این بنا، یادآور پنجمین سالگرد پایه گذاری جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ می باشد که پس از جنگ ترکیه، پیامدهایی چون استقلال ترکیه و روی کار آمدن رهبران انقلابی چون آتاتورک و ایسمت اینونو را به همراه داشت.

بنای یادبود جمهوری

راننده بگیرید

این منطقه، مکانی مهم جهت حمل و نقل عمومی است. همچنین مکان اصلی انتقال سیستم اتوبوس‌رانی شهری و ایستگاه مرکزی شبکه مترو استانبول می باشد. همچنین خط تراموا از این جا شروع می شود. به هر حال برای رسیدن به میدان تونل می توانید در طول مسیر پیاده شوید و شروع به پیاده روی کنید که ایده ی خوبی است. اگرعلاقه مند به خرید هستید، به نزدیکی خیابان استقلال بروید. این خیابان، خیابانی بزرگ و مخصوص عابران پیاده است تا بتوانید در آن جا خرید کنند.

 

به راهپیمایی ملحق شوید

تکسیم  گزی، پارک سبز کوچکی است که عمدتا به عنوان نقطه ی شروع یا پایانی برای تظاهرات و اعتراضات سیاسی شناخته می شود. مردم در سال ۲۰۱۳ در این پارک جمع شدند تا مخالفتشان را با تخریب پارک به منظور ساخت یک مرکز خرید، نشان دهند. خشونت پلیس پس از آن، جنبش اشغال تکسیم را به وجود آورد. پارک گزی، محلی برای برگزاری نشست های جمعی به مناسبت روز کارگر و نیز رژه ی سالانه ی LGBD Pride نیز بوده است. مراقب باشید که خود را در معرض خطر قرار ندهید و به تظاهرات برای دفاع از حقوق بشر ملحق نشوید.

مرکز فرهنگی

اتاترک کولتور مرکزی یا به زبان ساده تر AKM، مرکز فرهنگی چند منظوره و خانه ی اپرا است که به دلیل برنامه های بازسازی که دولت در نظر دارد، در انتظار آینده ی نامشخصی است. نمونه ای مهم از معماری ترکیه در دهه ۱۹۶۰، اجرای نمایش های تئاتر، اپرا و باله ی ترکی، کنسرت های ارکستر سمفونیک و گروه کور، گروه موسیقی مدرن و موسیقی کلاسیک ترکیه و همچنین جشنواره ی تابستانی هنر و فرهنگ بوده است. ساختمان افسانه ای را در شب تماشا کنید تا از چشم انداز درخشان و هیجان آوری لذت ببرید.

خرید سوغاتی

خرید سوغاتی

میدان تقسیم، به غیر از بازار بزرگ، از بهترین مکان های خرید سوغاتی است. می توانید به انواع مختلف فروشگاه ها از جمله لباس، کتاب، جواهرات و صنایع دستی، دسترسی داشته باشید. اگر نمی خواهید خسته شوید، حتما بیشتر از یک روز را در آن جا بمانید.

غذاها را امتحان کنید

غذاها را امتحان کنید

پس از گردش در میدان تقسیم ، کمی استراحت کنید و از غذا خوردن در پرجمعیت ترین مکان های غذاخوری میدان تقسیم ، لذت ببرید. این مکان ها اعم از رستوران ها، غذاخوری های بین المللی زنجیره ای و آشپزخانه هایی هستند که با استفاده از میوه های محلی، اقدام به تهیه غذا کرده و به فروش می رسانند. برای این که تجربه ی کاملی از ترکیه داشته باشید، حتما غذا های محلی خیابانی مانند همبرگر خیس (همبرگر با سس گوجه فرنگی مخصوص سبزیجات) و کباب ترکی (ساندویچ گوشت گاو یا مرغ) را امتحان کنید. اگر ترجیح می دهید غذای کم حجم بخورید، از ذرت محلی با کره و نمک استفاده کنید.

آیران (یا دوغ ترکی) بنوشید

یک لیوان دوغ ترکی و ماست خنک را با غذایتان میل کنید. این دوغ در تابستان از محبوبیت خاصی برخوردار است. مطمئنا دوغ ترکی از نوشیدنی هایی است که یا ممکن است آن را دوست داشته و یا از آن متنفر باشید. به هر حال آن را امتحان کنید و تصمیم خود را بگیرید.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۹ دی ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ