مساجد استانبول و تاریخچه آن را بهتر بشناسید

مساجد استانبول یکی از جاذبه های توریستی در این شهر محسوب می شوند که همگی در مناطق گردشگری واقع شده اند و توریست هایی که برای دو یا سه روز به استانبول سفر کرده اند می توانند به راحتی از این مکان ها دیدن کنند. با سیر و گشت همراه باشید با معرفی زیباترین مساجد استانبول

مساجد استانبول

مسجد آبی استانبول

این مسجد یکی از مشهورترین مساجد استانبول است که به دوره ی امپراطوری عثمانی تعلق دارد، یکی از سه مسجد باشکوه استانبول است. همه ی گردشگران این مسجد را که برای نمای بی نظیرش شهرت فراوان دارد را به خوبی می شناسند (نام اصلی این مسجد، سلطان احمد است). به همین دلیل در فصل های پرگردشگر سال، صف هایی طولانی از گردشگران جلوی این مسجد وجود دارند که همه بازدید از این مکان را انتظار می کشند. در واقع بهترین مکان در پارک سلطان احمد، مسجد آبی می باشد. استخری که در وسط این پارک قرار گرفته از یک سو و مسجد حاجیا صوفیا(Hagia Sophia) از سوی دیگر منظره ی بی نهایت چشمگیری را در این پارک ایجاد کرده اند. این مسجد گنبد بزرگی به ارتفاع ۴۵ متر و ۴ ستون عظیم شبیه به پای فیل دارد. نقاشی هایی که با دست کشیده شده اند، خوشنویسی ها و نمای درون گنبد بسیار زیبا و چشم نواز هستند. این مسجد از زیباترین مساجد استانبول است.

مسجد آبی استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول

افرادی که برای مدت کوتاهی در استانبول اقامت می کنند حتما یکی از مساجد استانبول را بازدید می کنند و حتما از مسجد آبی دیدن می کنند ولی از بازدید این شاهکار معماری که فقط ۱۰ دقیقه از بازار بزرگ (که خود یکی از پربازدید ترین مکان های دیدنی در استانبول است) فاصله دارد، غفلت می کنند. علاوه بر معماری باشکوه، دو مسئله ی حائز اهمیت دیگر نیز در خصوص این مسجد وجود دارد که باعث تبدیل آن به مکانی مهم شده است: اول آنکه این مسجد به نام مشهرورترین پادشاه عثمانی، معروف به سلطان سلیمان باشکوه ساخته شده است. دوم، معماری این ساختمان شکوهمند توسط معروف ترین و با استعدادترین معمار یعنی سینان (Mimar Sinan) که معمار رسمی چند تن از پادشاهان عثمانی بود طراحی شده است. این مسجد بالای تپه ای در شبه جزیره ی قدیمی شهر و بالای گلدن هورن(Golden Horn) قرار دارد.

مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد رستم پاشا استانبول

این گوهر پنهان متعلق به دوره ی عثمانی توسط معمار سینان (Mimar Sinan) طراحی شده است. این مسجد که هم اکنون نیز چون گذشته با شکوه است، به دستور رستم پاشا، صدر اعظم سلطان سلیمان ساخته شده است. وقتی که صحبت از موزاییک کاری و کاشی کاری باشد بیشتر مردم ذهنشان سمت مسجد آبی کشیده می شود، در حالی که مسجد رستم پاشا با نفیس ترین کاشی های ایزنیک آرایش شده است. این مسجد در یک مکان کاملا در دسترس واقع شده و فقط ۵ دقیقه به صورت پیاده روی از بازار ادویه که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استانبول است، فاصله دارد.

مسجد رستم پاشا استانبول

مسجد جدید استانبول

این مسجد به دستور والده سلطان ساخته شد و نامش را والده سلطان، به معنای مادر پادشاه گذاشتند. اگر چه نامش مسجد جدید است ولی در حقیقت ۳۵۰ سال قدمت دارد. درست مثل میدان سن مارکوی(San Marco) واقع در ونیز، در جلوی این مسجد نیز همواره کبوترهایی در حال پرواز هستند. مسجد جدید، اصلی ترین جاذبه ی بخش تاریخی استانبول برای افرادی است که از طریق پل گالاتا(Galata) و یا با قایق از بخش آسیایی به آنجا آمده اند. پل گالاتا(Galata) در منطقه ی اسکله ی امینونو (Eminönü) که محل ملاقات بخش تاریخی استانبول است، قرار دارد. مسجد جدید کنار بازار ادویه که صرفا جهت بقا و تعمیر این مسجد بنا شده، واقع شده است.

 

مسجد اورتاکوی (Ortaköy) استانبول

مسجد بویوک مجیدیه (Büyük Mecidiye) که در بین مردم به مسجد اورتاکوی(Ortaköy) نیز معروف است به عنوان مروارید تنگه بوسفور شناخته می شود. شهرت این مسجد به دو دلیل واقع شدن آن در محله ی اورتاکوی یکی از زیباترین مناطق تنگه ی بوسفور و دیگری معماری دکوراسیون این مسجد که به سبک باروک است، می باشد. کسانی که از تورهای قایق سواری استفاده می کنند، منظره ی بی نظیری از این مسجد را مشاهده خواهند کرد. از درون مسجد نیز چشم انداز زیبایی از تنگه ی بوسفور نمایان است. این بنا یکی از جاذبه های گردشگری است که فرهنگ به هم آمیخته از غرب تا شرق در استانبول را به زیبایی هرچه تمام تر به نمایش می گذارد.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۱ دی ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ