پایتخت فرهنگ اسلامی در خاورمیانه

سه شهر از آفریقا، آسیا و خاورمیانه هر ساله از طرف انجمن فرهنگی ISESCO به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی انتخاب می شوند. افراد منتخب، اهمیت معاصر و تاریخی فرهنگ، معماری و هنر منطقه و همچنین سهم این مناطق در اسلام را به رسمیت می شناسند. به شهرهای برنده و این که چه چیزی باعث می شود که آن ها از چنین اهمیت فرهنگی برخوردار باشند، نگاهی دقیق تر خواهیم داشت. با سیر و گشت همراه باشید.

مکه مکرمه

مکه مکرمه، پادشاهی عربستان سعودی (۲۰۰۵)

همانند اهمیت بیت المقدس برای یهودیان، منطقه ی مکه المکرمه که به مکه نیز معروف است، مقدس ترین مکان برای همه ی مسلمانان است. منطقه ی حجاز عربستان در ساحل غربی، محل تولد حضرت محمد (ص) است. هر ساله میلیون ها مسلمان از سرتاسر جهان برای انجام فریضه ی حج به مکه می روند تا زیارت مکه، که یکی از پنج اصول دین اسلام است را به جا آورند. مقدس ترین مکان در مکه، کعبه نام دارد. مسجدی که از سنگ سیاه ساخته شده است؛ این بنای تاریخی مکانی است که همه ی مسلمانان در زمان نماز در آنجا عبادت می کنند. غیر مسلمانان قادر به دیدن این مکان نیستند. مکه در سال ۲۰۰۵ به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی برگزیده شد، اما اهمیت آن در جهان اسلام غیر قابل انکار است.

حلب

حلب – جمهوری عربی سوریه (۲۰۰۶)

حلب یکی از قدیمی ترین شهرهای تاریخی در جهان است که قدمت آن را بیش از ۸۰۰۰ سال تخمین زده اند. با این حال، اهمیت آن در سطح جهانی و در داخل سوریه در قرن هفدهم به دلیل اینکه در سال ۱۹۴۶ دمشق به عنوان پایتخت سوریه اتتخاب شد، کاهش یافت. حلب از نظر مسیر تجاری اهمیت بسیاری دارد اما علاوه بر آن میراث فرهنگی پایدار برجا مانده در برخی از مکان های شگفت انگیز این منطقه و  معماری فوق العاده ی این شهر نیز از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود. قدمت بازار حلب با آن غرفه های فراوانی که برای فروش ابریشم و ادویه جات در آن وجود دارد به قرون وسطا بر می گردد. مسجد بزرگ حلب نیز از نظر تاریخ اسلامی و زمین شناسی از اهمیت بسیاری برخوردار است. متأسفانه امروزه، مناره ی قرن ۱۱ در خرابه های این شهر، در جنگ های داخلی سوریه ویران شده است. با وجود تخریب بسیاری از مکان های معماری – تاریخی شهر، این شهر باز هم مکانی با اهمیت ویژه در میراث جهانی یونسکو است. در سال ۲۰۰۶ حلب به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی انتخاب شد.

طرابلس

طرابلس – لیبی (۲۰۰۷)

شهر حصاردار طرابلس یکی از بهترین شهرهای اسلامی در جهان است. در داخل دیوارهای این شهر لیبی، تعدادی ساختمان، زیبایی خود را به رخ بیننده می کشند، که بیانگر تاریخ بی نظیر این شهر به عنوان یک منطقه ی مهم از نظر تجاری هستند. مسجد دارغوت، که در قرن شانزدهم ساخته شده، نمونه ی خوبی از آثار معماران ترکیه است. استعمارگران ترکیه نزدیک به ۵۰۰ سال این شهر را اشغال کرده بودند. در حالی که مسجد دارغوت، اولین مسجد ساخته شده توسط ترک ها بود، مسجد گرجی قرن نوزدهم، نزدیک به آرک مارکوس اورلیوس، آخرین مسجد ساخته شده توسط ترک ها بود. درون این ساختمان بی نظیر، جاذبه های بسیاری وجود دارد و با سنگ های مرمر ایتالیایی، حکاکی مراکشی و سفال تونسی در ۱۶ گنبد، مزین شده است.

اسکندریه

اسکندریه – جمهوری عربی مصر (۲۰۰۸)

مکان فانوس مرموز فاروس، در اسکندریه به علت کتابخانه، حوضچه ها، و آمفی تئاتر رومی ها و ستون ها، بسیار مشهور شده است. این مکان تاریخی در مدیترانه در شمال مصر واقع شده و قدمت آن به ۳۳۱ سال قبل از میلاد باز می گردد. این شهر بیش تر، شبیه به شهر های یونان و شمال روم بوده و در رقابت با شهر های تاریخی – اسلامی خاورمیانه در سال ۲۰۰۸، عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی را کسب کرد. گذشته ی ناپایدار اسکندریه، شهری با فرهنگ های مختلف را به وجود آورده است. امروزه این شهر دارای مساجد بسیار زیادی است؛ چه از دوران باستان و چه از دوران مدرن.

کایرووان

کایرووان – جمهوری تونس (۲۰۰۹)

پس از مکه، مدینه و بیت المقدس، کایرووان چهارمین مکان تاریخی بزرگ در اسلام محسوب می شود. در درون این شهر حصار دار، یکی از قدیمی ترین مساجد در دنیای اسلام، مسجد عقبای قرن هفتم قرار گرفته است. کایرووان در ۶۷۰ بعد از میلاد توسط اعراب تاسیس شد، که با خود قرآن و آموزه های اسلامی را به تونس آورده بودند. این منطقه پیرو سنت قدیم، هم چنان به سنت خود پایبند است و یک مکان تاریخی مهم از نظر میراث جهانی محسوب می شود. “مسجد سه درب” این شهر در سال ۸۶۶ میلادی توسط محمد بن کایروان المعافری تاسیس شد و کمی جدیدتر از مسجد عقبا است. درب ورودی آن به روی غیر مسلمانان بسته است، اما با این حال هنوز هم این مسجد نمونه ی بی نظیری از معماری اندلس بوده که برای هر کسی قابل درک است.

تاریم

تاریم – جمهوری یمن (۲۰۱۰)

تاریم در جنوب یمن و در استان هادراعوت واقع شده است. این منطقه یکی از مناطق مذهبی یمن محسوب می شود. اکثر جمعیت آن هنوز در قبایل زندگی می کنند. این شهر نزدیک به ۳۶۵ مسجد دارد، برخی از قرن هفتم بجا مانده اند. مهمترین آن ها ممکن است مسجد المحدار باشد که در سال ۱۹۱۵ ساخته شده است. این یکی از ساختمان های قابل تشخیص در تاریم است که مناره آن بیش از ۵۰ متر است و یکی از بلندترین سازه های زمین در جهان محسوب می شود. همچنین مسجد بزرگ دیگری وجود دارد که در کتابخانه آن دست نوشته های بسیاری وجود دارد حاوی بیش از ۵۰۰۰ نسخه است. این کتابخانه یکی از مهمترین مراکز یادگیری اسلامی در یمن است و تعدادی از محققان مهم اسلامی آن را تهیه کرده اند.

 

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۴ دی ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ