از این موزه ها در تهران غافل نشوید

موزه مکانی است که در آن آثاری نگهداری می شوند که بیانگر بخشی از فرهنگ، سنت و تاریخ یک ملت می‌باشند. لیست موزه های تهران که در ادامه برایتان آماده کرده‌ایم به طور حتم به گوشتان آشنا است، اما اگر شما اهل موزه نیستید و یا به تازگی تصمیم گرفته‌اید که با این مکان‌های لبریز از هنر و تاریخ آشتی کنید، حتما پیشنهاد می‌کنیم حداقل یکبار هم که شده به یکی از بهترین موزه های تهران سری بزنید. با سیر و گشت همراه شوید.

موزه های تهران

موزه آبگینه – مـوزه شیشه و سفال

مـوزه آبگینه یکی از موزه‌های تهران است که بنای آن نیز قدمت بسیاری دارد و به زمان قاجار بازمی گردد. موزه آبگینه در خیابان سی تیر تهران قرار دارد. این موزه چشم نواز یکی از آثار ملی ایران بوده و ثبت ملی شده است.

موزه آبگینه - مـوزه شیشه و سفال

موزه آبگینه یا مـوزه شیشه و سفال دارای چندین تالار بوده به نام های صدف، زرین و لاجوردی و همچنین دارای کتابخانه بزرگی شامل 4000 جلد کتاب به زبان های انگلیسی و فارسی می باشد.

باغ موزه قصر تهران

باغ‌ مـوزه قصر تهران در محل سابق زندان قصر تاسیس شده است. این زندان که زمانی محل نگهداری از مجرمان و خلافکاران از سراسر ایران بود، اینک محلی برای نگهداری اقلام فرهنگی و تاریخی بوده و بازدید از آن برای تمامی افراد آزاد است.

باغ موزه قصر

زندان قصر تهران در سال 1308 هجری شمسی و به دستور رضا شاه تاسیس گردید. دو روز بعد از افتتاح زندان، اولین زندانی آن وارد این مجموعه شد. او شخصی بود به نام سرتیپ درگاهی که در زمان افتتاح زندان همراه رضا شاه بود. افراد معروف بسیاری در این مکان زندانی بوده اند. پیشنهاد می کنیم حتما به اینمجموعه که در انتهای خیابان مطهری، بعد از شریعتی و نرسیده به بزرگراه شهید صیاد شیرازی قرار دارد سری بزنید.

موزه تماشاگه پول

تماشاگه پول نام یکی دیگر از موزه‌ های تهران است. این موزه اولین و اصلی ترین موزه تخصصی در زمینه انواع اسکناس و سکه در کشورمان ایران است. این موزه در سال 1376 هجری شمسی تاسیس شد. موزه پول در ابتدای خیابان میرداماد قرار دارد.

تماشاگه پول

این مجموعه که شامل ۱۴۰۰ سکه و ۷۵۰ قطعه اسکناس و تعداد تقریبی ۲۰۰ قطعه اشیاء موزه‌های غیر از سکه و اسکناس است که در محوطه‌ای با وسعت حدود ۷۰۰ متر مربع به نمایش گذاشته شده‌ است. بخش‌های تشکیل دهنده تماشاگه پول عبارت‌اند از: بخش ماقبل پول ،سالن‌های مربوط به تاریخ سکه و سالن‌های مربوط به تاریخ اسکناس است.

موزه تماشاگه تاریخ

موزه تماشاگه تاریخ

آثار به نمایش گذاشته شده در این گنجینه تاریخ معاصر ایران به ۲۰۰ سال اخیر اختصاص دارد و شامل ظروف وسایل شخصی ناصرالدین شاه، تابلوهای کمال الملک و … است . تماشاگه تاریخ از چند خانه تشکیل شده که شامل سفره‌خانه، چای‌خانه، تماشاخانه، نگارخانه، کتاب‌خانه و ساختمان اصلی که در مجموع سه طبقه است.

موزه تماشاگه زمان (خانه حسین خداداد)

موزه تماشاگه زمان یا خانه حسین خداداد به دوره قاجار برمی گردد. این موزه در خیابان منصور واقع در محله زعفرانیه واقع شده است. خانه حسین خداداد در بهمن ماه 1382 هجری شمسی ثبت ملی شده است. تماشاگه زمان مجموعه‌ای از ابزارهای زمان‌سنجی و گاه‌شماری که در محوطه‌ای به مساحت ۵۰۰۰ مترمربع و عمارتی با زیربنای ۷۰۰ مترمربع سازماندهی شده است.

موزه تماشاگه زمان

در محوطه این تماشاگه ساعت‌های اولیه مانند ساعت آفتابی، ساعت شنی، ساعت آبی و ساعت سوختی و در داخل  عمارت نیز ساعت‌های مکانیکی دیواری، رومیزی، جیبی و مچی قرار گرفته‌اند. همچنین بخشی از عمارت به اسنادی درباره گاه‌شماری جلالی و تاریخ آن در ایران اختصاص یافته است. این خانه در ۲ بهمن ماه سال ۱۳۸۲ باشماره  ۱۰۸۶۸ ثبت ملی شد.

کاخ موزه سعد آباد

مجموعه کاخ موزه سعد آباد به مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌هایی گفته می‌شود که در دره دربند، شمالی‌ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران در زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار بنا شده‌است. این مجموعه دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها، گلخانه‌ها و خیابان است.

کاخ موزه سعد آباد

بناها و سازه های مجموعه شامل:کاخ بهمن،کاخ احمد شاهی، کاخ اختصاصی، کاخ ملکه مادر، کاخ سبز، کاخ ملت، موزه آب، موزه استاد بهزاد، کالسکه خانه قجری، موزه چهره‌های ماندگار، مـوزه خط و کتابت میرعماد، موزه ظروف سلطنتی، مـوزه مینیاتور استاد آبکار، موزه فرشچیان، مـوزه نظامی، موزه نگارستان، ایستگاه رادیو، قنات‌ها، کارگاه مرمت، کتابخانه و گلخانه است.

این کاخ در ۲۴ دی ۱۳۷۴ با شماره ۱۹۵۷ در فهرست ثبتی سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.

نوشته شده در ۲۳ تیر ۱۳۹۵ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ