تاریخچه برج ایفل

برج ایفل که امروزه به عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود، پربازدیدترین بنای جهان و یکی از شناخته‌شده‌ترین بناها در جهان است. این برج ستاره ی فیلم های فرانسوی است و تصویرش روی تقریبا همه چیز از جمله تقویم، لیوان، دفترچه ها و وسایل دیگر نقاشی شده است. علیرغم اینکه حدود یک قرن است که به شهرت جهانی رسیده اما این سازه ی فلزی همچنان حقایق کشف نشده ای دارد. تقریبا همه می دانند که این برج در سال ۱۸۸۹ ساخته شد، اما موضوعی که کمتر کسی درباره ی آن اطلاعی دارد این است که برخلاف باور مردم سازنده ی این برج گاستیو ایفل نیست، بلکه توسط موریس و امیل مهندسین شرکت Etablissements Eiffel ساخته شده است. آغاز ساخت این پروژه در ۲۸  ژانویه ۱۸۸۷ رقم خورد و تا اتمام ساخت، دو سال و پنج ماه طول کشید یعنی در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ به پایان رسید. با سیر و گشت همراه باشید.

برج ایفل

سبک معماری برج ایفل چیست؟ 

به سختی می توان معماری برج ایفل را به یک سبک نسبت داد. طراحان برج ایفل از اواخر ژوئن ۱۸۸۴ برای طراحی این برج بلند،  کار خود را شروع کردند و سعی کردند تا آن را برای شرکت در مسابقه ی نمایشگاه جهانی آماده سازند. بعد از مدتی متوجه شدند بر خلاف اینکه طرح چشمگیری به نظر می رسد اما ممکن است توجه عموم را جلب نکند، بنابراین تصمیم گرفتند تا از استفن ساوئستر برای طراحی ظاهری آن کمک بگیرند. او پیشنهاد داد برای پوشاندن پایه ها از کاشی های سنگی استفاده کنند، آرک های برجسته ای را برای ادغام چهار سالن ستون طراحی کرد و دیوار های شیشه ای بزرگ و یک حباب برجسته در رأس برج از جمله ی پیشنهادات دیگر او بود. طرح نهایی برج بسیار ساده تر از پیشنهادات اولیه ساوئستر است اما بسیاری از ویژگی های برتر این سازه به لطف همکاری او با پروژه می باشند.

معماری برج ایفل

آیا می دانید آن را به عنوان آهن قراضه به فروش رساندند؟

در سال ۱۹۲۵ ویکتور لوستینگ، شش نماینده ی فروش آهن قراضه را به یک جلسه خصوصی دعوت کرد تا از مدارک دولتی جعلی سوء استفاده کند و برج ایفل را به عنوان یک آهن قراضه به آنها فروخت. هرچند که بعدها متوجه کلاهبرداری او شدند.

سبک معماری برج ایفل

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۹ دی ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ