بهترین رستوران های ایروان

مردم ارمنستان، به غذا اهمیت زیادی می دهند و غذا کانون بیشتر رویدادهای اجتماعی در این کشور به شمار می رود. برای مثال با معده ی خالی، به بحث درباره ی موضوعی نمی پردازند و بیشتر دوستی ها نیز با دعوت به صرف یک وعده ی غذایی شکل می گیرند. طیف وسیعی از رستوران ها را در ارمنستان، به ویژه در پایتخت آن، یعنی ایروان می توان یافت. در این قسمت، چند مورد از بهترین رستوران های ایروان را به شما معرفی خواهیم کرد که هرگز نباید شانس بازدیشان را از دست بدهید. با سیر و گشت همراه باشید.

بهترین رستوران های ایروان

رستوران مرطاق ایروان (mar taghe)

بازدید از ارمنستان، بدون چشیدن غذای سنتی و خوشمزه ی این کشور یعنی حلم عجین (lahmadjun) که اغلب با نام پیتزای ارمنی نیز، از آن یاد می کنند کامل نخواهد شد. شما می توانید به رستوران زیرزمینی، دنج و ساده ی مرطاق رفته و از خوردن این غذا که با خمیر تازه در همان مکان برای شما پخته می شود نهایت لذت را ببرید. لحم عجین (lahmadjun) از خمیر گرد و نازکی تشکیل می شود و روی آن گوشت چرخ شده، جعفری، گوجه و پیاز می ریزند. این غذا را می توانید با چکاندن لیمو طعم دارتر کرده و سپس همراه با دوغ میل کنید. این غذای ارزان، سیر کننده و بسیار لذیذ است. این محل یکی از بهترین رستوران های ایروان می باشد.

رستوران مرطاق ایروان

ایروان قدیم (هینت ایروان)

این رستوران در یک ساختمان خیلی بلند (طبق استانداردهای ارمنستان) ساخته شده و برای افرادی که علاقه به آشنا شدن با مهمان نوازی، غذا و موسیقی ارمنستان دارند، قطعا انتخابی فوق العاده ای است. دلمه ی کباب و ایشکان (shkhan) (قزل آلای ارمنی) دو نمونه از غذاهای متنوع و معروف ارمنی موجود در این رستوران می باشند. مهمانان این رستوران در اتاق هایی زیبا که جلوه ای بی نظیر از فرهنگ دیرین ارمنستان را به رخ می کشند، در حال گوش دادن به اجرای زنده ی گروه های موسیقی که سازهای سنتی ارمنستان از جمله ساز دودوک (duduk) را می نوازند، غذایشان را میل می کنند. هر طبقه از این رستوران، سبک و موسیقی مختص به خود را دارد. همچنین این رستوران مکانی مناسب، برای نمایش باله و اپرا نیز می باشد.

ایروان قدیم

پاندوک ایروان (pandock Yerevan)

رستوران پاندوک ایروان که دارای فضایی کاملا سنتی و ارمنی است مکانی راحت و آرام می باشد که ظرفیت ۳۰ مهمان در سالن اصلی و ۴ الی ۸ مهمان در اتاق های کوچکتر را داراست. بالشتک ها و سفره های موجود در این مکان با زیور آلات ارمنی تزئین شده اند و تصویری از برجسته ترین نقاط ارمنستان، در سراسر این رستوران به چشم می خورد. کلمه ی ” آرام ” می تواند بهترین توصیف برای جو و فضای حاکم بر این رستوران باشد. جایی که مهمان ها می توانند از طعم بهترین غذاهای ارمنی لذت ببرند. زرد آلوی خانگی این رستوران نیز، شهرت فراوان دارد.

دلماما ایروان (dolmama)

این رستوران که از سال ۱۹۹۸ در قلب ایروان ظهور یافت، در جهت زنده نگه داشتن غذاهای سنتی ارمنستان، سخت تلاش می کند. غذای ویژه ی این رستوران همانطور که از اسمش مشخص است، دلمه ی مشهور (یا سارما در گویش غرب ارمنستان) است. این غذا از ترکیب گوشت چرخ شده، برنج، سبزی و انواع ادویه جات است که همگی در برگ مو پیچیده شده اند. ولی رستوران دلماما تغییرات اندکی در مواد تشکیل دهنده ی  این غذا ایجاد کرده است. از جمله اینکه از گوشت راسته به جای گوشت چرخ شده استفاده می کند و نیز مقداری چیلی و رزماری به این دستور پخت افزوده است. می توانید دلمه را با لیمو و ماست میل کرده و لذت خوردنش را چند برابر کنید.

دلماما ایروان

هراشالیق هشتم ایروان (هشتمین معجزه)

در تنگه ی ایروان و در دل طبیعت، رستوران هراشالیق هشتم قرار دارد. مهمانان می توانند در داخل و یا خارج از رستوران نشسته و از صدای روح نوزاز رودخانه لذت ببرند و آرامش طبیعت را نیز تجربه کنند. این رستوران به شیوه ی سنتی ارمنستان، مقدار غذای زیادی را روی میز سرو می کند تا همه استفاده کنند. این رستوران محیطی شاد برای کودکان محسوب می شود.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۱ دی ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع معرفی رستوران ها
تبلیغات چپ