آلاداغ لار نقاشی رنگارنگ طبیعت در زنجان

در این مطلب قصد داریم یکی از شاهکارهای طبیعت را که در استان زنجان قرار دارد برای شما بیان کنیم. آلاداغ لار ، مجموعه کوه های رنگارنگی است که چشم ها را خیره می کند. ترکیب رنگ های قرمز، نارنجی، سبز و ….. شگفتی و زیبایی خاصی را به این کوه ها بخشیده است. با سیر و گشت همراه باشید تا در مورد این کوه های رنگارنگ بیشتر حرف بزنیم و همچنین شما را به دیدن تصاویری از این پدیده دعوت می کنیم.

آلاداغ لار

کوه های رنگارنگ که هر کدام به تنهایی شگفتی های بی بدلیلی هستند نقش بسته در گستره خاک و وجود رنگ هایی همچون قرمز، قهوه ای، سبز، نارنجی، زرد و سفید چشم های انسان خیره می کند.اگر قصد دارید طبیعت را آنگونه که هست ببینید سری به زنجان بزنید تا رنگین کمان را خفته بر خاک ببینید. در مسیر حرکت از سمت زنجان به طرف شهرستان ماهنشان در دو طرف جاده کوههای رنگین خودنمایی می کنند اگر گذرتان به این منطقه از ایران بی همتا خورد ، حتماً کوه ها و تپه های رنگی یا «آلاداغ لار» را ببینید.

آلاداغ

طبیعت آلاداغ لار

در نزدیکی این کوه ها و تپه ها، روستاها و آبادی های متعددی قرار گرفته اند، دست و دل بازی طبیعت زیبا که اندوخته ها و ثروت چشم نواز و زیبای خود را به ساکنان این مناطق ارزانی داشته و خاک های رنگی به کار رفته در کاه گل دیوار خانه ها مؤیید این مطلب است. بسیاری از مردم کشورمان و گردشگران خارجی از وجود چنین جاذبه بی نظیر، طبیعت زیبا اطلاع ندارند.

آلاداغ لار یا همان کوه های رنگی، رنگین کمان را بر روی زمین به نمایش گذاشته اند تا همگان اوج هنرمندی را در شکوه و عظمت طبیعت ببینند. کوههای رنگارنگ که هر کدام به تنهایی شگفتی های بی بدیلی هستند نقش بسته در گستره خاک و وجود رنگهایی همچون قرمز، قهوه ای، سبز، نارنجی، زرد و سفید چشم های انسان خیره می کند.

آلاداغ لار کجاست

لار

این کوه های رنگی و تپه های رسی به سبب رنگشان به ویژه رنگ قرمز، قهوه ای، سبز، زرد، سفید و نارنجی در شرایط نور مناسب خصوصا پس از یک بارندگی اندک که خاکها را کمی خیس می کند با آن contrast زیبا، سوژه بی نظیری برای عکاسان، فیلمسازان و طبیعت گردان به شمار می رود.آلاداغ لار می تواند به عنوان یک منطقه و محل مناسب برای توسعه گردشگری طبیعی در استان زنجان خود را مطرح کند و تحقق این امر در کنار وجود سایر جاذبه های گردشگری شهرستان ماهنشان نقش مهمی در توسعه گردشگری شهرستان ماهنشان دارد.

مکان های دیدنی آلاداغ لار

جاذبه های آلاداغ لار

وجود حوضچه های سرشار از رسوبات آهن در زمان فرآیند کوه زایی و بالا آمدگی کوه ها و تغییر املاح و تثبیت نوع آنها در رنگ رسوبات باعث شده تا هر گوشه از این کوه ها به رنگی در بیاید. به صورت ساده می توانیم بگوییم که این کوه ها در اثر شرایط اکسیدان (زنگ زدگی) و وفور اکسیژن و ترکیب با این عنصر به رنگ قرمز در آمده اند. البته برخی رنگ ها نشانه هایی از وجود مواد معدنی نیز دارند به عنوان مثال رنگ سبز نشانه ی ماده معدنی مس است که به دلیل کربناته شدن به این رنگ دیده می شود.

در تمام ایام سال می توانید به دیدن کوه های رنگین کمانی بروید. البته در هر زمان با جلوه ای خاص روبه رو خواهید شد چرا که این کوه ها در تابش آفتاب رنگ خاصی پیدا می کنند و در پاییز و زمستان با بارش باران و برف تصویری متفاوت را پیش رویتان قرار می دهند

مسیر آلاداغ لار

آلاداغ به لار

محل آلاداغ لار

 

لست سکند
نوشته شده در ۱ بهمن ۱۳۹۶ توسط نویسنده2 با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ