آشنایی با عمارت شاپوری شیراز

در تمام شهرهای ایران می توان آثاری از تاریخ و تمدن کهن ایران را به راحتی یافت ولی شیراز را باید مهد این مکان های تاریخی دانست. شهری که پر است از مکان ها و آثار تاریخی فراوان از گذشته ایران عزیز. در این مطلب می خواهیم یکی از مکان های زیبا و فوق العاده این شهر را به شما معرفی کنیم. عمارت شاپوری شیراز نام این شاهکار معماری است که چشم ها را مجذوب خود می کند. در ادامه با سیر و گشت همراه باشید.

عمارت شاپوری شیراز

عمارت شاپوری شیراز نام مجموعه‌ای است دو طبقه، با زیربنای ۸۴۰ متر که در باغی زیبا به وسعت ۴۶۳۵ متر مربع ساخته شده و در منطقه مرکزی شهر شیراز، در محله ای با قدمت ۱۰۰ساله، معروف به انوری قرار دارد.

این باغ در فاصله بین سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ هجری شمسی، با طراحی استاد ابوالقاسم مهندسی و با مالکیت اقای عبدالصاحب شاپوری از تجار به نام شیراز بنا شده است. عمارت شاپوری در سال ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۷۸۱ به عنوان اثر ملی ثبت گردیده است.

عمارت شاپوری

شاپوری شیراز

تا دهه ۷۰ هجری شمسی این بنا مورد استفادهٔ خانوادهٔ شاپوری بود و چند سال به صورت متروکه رها شده‌بود و در نهایت در سال ۱۳۷۸ سازمان میراث فرهنگی استان فارس آن را خریداری و ثبت میراث فرهنگی ایران کرد.

این بنابه سبک معماری قاجاریه بنا شده‌است و جزو اولین بناهایی است که در آن سال‌ها با رویکرد آزادانه به معماری طراحی شده‌است

بازدید عموم از این اثر آزاد است و در آن رستوران و کافی شاپ و نمایشگاه آثار فرهنگی و هنری استان فارس دایر است.

اضافه نمودن بالکن به بنا که در معماری ایرانی جایگاهی نداشته، از مشخصات منحصربه‌فرد معماری این عمارت است، همچنین برخلاف دیگر بناها که اتاق‌ها چندمنظوره بودند در این بنا هر اتاق کاربری خاص خود را داراست

عمارت شاپوری شهر شیراز

عمارت شاپوری در شیراز

عمارت شاپوری شیراز

عمارت شاپوری شیراز

عمارت شاپوری شیراز

نوشته شده در ۴ بهمن ۱۳۹۶ توسط نویسنده2 با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ