جنگل راش شاهکار طبیعت در سوادکوه

وقتی اسم مناطق شمالی کشورمان می آید بعد از دریا ذهنمان سریعا جنگل های زیبا و شگفت انگیز این مناطق را به یاد می آورد. در این مطلب می خواهیم یکی از جنگل های فوق العاده کشورمان را به شما معرفی کنیم. جنگل راش نام این نقاشی وصف نشدنی طبیعت است که هر فردی را مجذوب زیبایی خود می کند. در ادامه با سیر و گشت همراه باشید تا این جنگل را بیشتر بشناسیم.

جنگل راش

جنگل راش

جنگل راش یا مرسی سی در روستای سنگده در دامنه جنگلی قله خرونرو از توابع سوادکوه قرار دارد و یکی از زیباترین و ارزشمندین مناطق جنگلی ایران می باشد . این جنگل با انبوهی از درختان کهن و با قدمت افرا ، سردار ، توسکا و راش پوشیده شده است. البته درخت راش که در مناطق کم ارتفاع شمال کشور کم یاب است ، پوشش اصلی این جنگل را تشکیل میدهد . برای رفتن به این جنگل زیبا و سرسبز باید از میان درختان انبوه و سر به فلک کشیده و جاده های جنگلی بی نظیر عبور کنید . در این منطقه پیاده روی در طبیعت بسیار لذت بخش است ، گوش دادن به صدای آبشار و طبیعت و استشمام هوای پاک خستگی کار و سفر را از بدن تان به در خواهد کرد .

جنگل راش

برای دوستداران پاییز، جنگل راش یکی از بهترین مقصدهای گردشگری و طبیعت گردی ست. در پای درختان سر به فلک کشیده ی راش ، فرشی به رنگ سرخ و زرد گسترده شده که تار و پود آن از جنس برگ است. درختان جنگل راش آنقدر بلند قامت اند که انگار ستون آسمان شده اند. هنگامی که جنگل راش در مه فرو می رود، حالتی راز آلود و خیال انگیز به خود می گیرد؛ سکوت آن آنقدر عمیق است که شکستن آن غیر ممکن به نظر می رسد. راه رفتن در جنگل راش و تنفس هوای بی نهایت لطیف آن، انسان را از هرچیز جدا می کند، مگر لذت ِ بودن در طبیعت . چشم انداز این جنگل بکر و تاریخی همیشه زیباست اما در پاییز به معنای واقعی کلمه خیره کننده می شود.

جنگل راش

درختان جنگل مرس سی یا جنگل راش ، بخشی از جنگل باستانی هیرکانی هستند که عمر آن به دوره ژوراسیک و تا ۴۰ میلیون سال قبل برمی گردد. نام باستانی این منطقه هیرکانیا ( به معنای سرزمین گرگ ها ) بوده و از این رو این جنگل ها را جنگل هیرکانی می نامند. جنگل راش در استان مازندران و در بخش دودانگه شهر ساری و در نزدیکی روستای سنگده واقع شده و یکی از جاذبه های بکر طبیعت گردی و گردشگری استان محسوب می شود. فاصله ی زمانی سنگده تا تهران کم و بیش ۳ ساعت و نیم است و با ساری حدود ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

جنگل راش

بهترین زمان سفر به این مناطق جنگلی به دلیل بارش زیاد فصل تابستان و پاییز است . این جنگل در ارتفاع بالایی قرار دارد و لازم است لباس های گرم ، کیسه خواب و مواد غذایی فاسد نشدنی همراه داشته باشید . در این جاده زیبا و جنگلی قدم بزنید و از تماشای طبیعت بکر سوادکوه لذت ببرید، خصوصا در زمان مه گرفتگی که این جنگل بسیار خوفناک و در عین حال زیبا می باشد .

جنگل راش

جنگل راش

جنگل راش

جنگل راش

 

 

لست سکند

 

نوشته شده در ۷ بهمن ۱۳۹۶ توسط نویسنده2 با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ