تاریخچه کاخ توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی استانبول یکی از مهم ترین بناهای تاریخی و موزه های استانبول است که به دلیل جذابیت های بسیاری که دارد، هر ساله بازدید کنندگان بسیاری را به خود جذب می نماید. این کاخ تاریخی که متعلق به قرن ۱۵ میلادی می باشد، یادآور عظمت قدرت حکومت سابق و شکوه امپراتوری عثمانی است که هم اکنون به موزه تبدیل شده است. در ادامه با سیر و گشت همراه باشید با بررسی تاریخچه کاخ توپکاپی استانبول

تاریخچه کاخ توپکاپی استانبول

قصر Topkapı (یا به زبان ترکی Topkapı Sarayı) در قرن ۱۵ اقامتگاه اصلی و قرارگاه اجرایی پادشاهان قدرتمند امپراتوری عثمانی بوده است. “مهمت” دستور ساختن این قصر را تصویب کرد و شش سال پس از فروپاشی قسطنطنیه توسط عثمانی ها، یعنی در سال ۱۴۵۹ ساخت و ساز این قصر آغاز شد. با توجه به وجود کاخ پیشین پادشاهان در میدان بیازیت، قصر Topkapi برای اولین بار به نام Yeni Saray (کاخ جدید) نامگذاری شد، اما نام آن در قرن نوزدهم به Topkapı تغییر یافت که اکنون به دروازه ی Cannon Gate تبدیل شده است. پس از ساخت و ساز اولیه، این کاخ همچنان در طول قرن ها بازسازی و توسعه یافته است، به خصوص به علت برخی بلایای طبیعی که اغلب باعث وارد شدن آسیب هایی به بناهای مختلف این کاخ شده اند. از این بلایای طبیعی می توان به طور خاص از زمین لرزه ی سال ۱۵۰۹ و آتش سوزی ۱۶۶۵نام برد.

پیش از آنکه بازدید کنندگان وارد کاخ شوند، با نخستین دروازه ی امپراطوری و در حیاط با چشمه زیبای روکوکو که متعلق به دوران سلطان احمد سوم می باشد، روبرو می شوند. داخل این کاخ شگفت انگیز از چهار حیاط اصلی و دیگر بناهای کوچک تر، از جمله حرمسراها (جایی که اعضای زن خانواده سلطان ساکن بوده اند) و ساختمان شورای امپراطوری (مکانی که جلسات مهم مقامات دولتی برگزار می شد) تشکیل شده است. بر خلاف کاخ های اروپایی که بناهای بزرگ قدیمی شان با چندین باغ احاطه شده اند، کاخ توپکاپی استانبول با بنایی که متشکل از مجموعه ای از سالن ها، سربازخانه ها، آشپزخانه ها، خانه های تابستانی، اتاق های خواب و اتاق های بازدید کننده در اطراف محوطه ی اصلی است، هنوز هم پابر جاست.

در قرن هفدهم، به دلیل ساختن کاخ های جدیدی توسط بوسفروس و نقل مکان کردن سلطان عبدالمجید اول به کاخ جدید Dolmabahçe در سال ۱۸۵۶، از اهمیت این کاخ بزرگ کاسته شد.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۶ بهمن ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ