معتبرترین پاسپورت های جهان

بر اساس رده بندی موسسه ی هنلی پاسپورت ایندکس (Henley Passport Index) که وظیفه ی شناسایی و رده بندی معتبرترین پاسپورت های جهان را بر اساس تعداد کشورهایی که دارندگان هر پاسپورت، بدون اخذ ویزا می توانند به آنجا سفر کنند را برعهده دارد، تنها کشوری که برای پنجمین سال در رتبه ی اول قرار گرفت، آلمان بود. دارندگان پاسپورت این کشور ۱۷۶ سال است که می توانند، از ۱۷۷ کشور دنیا بدون اخذ روادید دیدن کنند. دومین جایگاه در این لیست به کشور سنگاپور اختصاص دارد. دارندگان پاسپورت سنگاپور می توانند بدون روادید به ۱۷۶ کشور دنیا سفر کنند. با سیر و گشت همراه شوید با معرفی معتبرترین پاسپورت های جهان

معتبرترین پاسپورت های جهان

هشت کشور دانمارک، فنلاند، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، نروژ، سوئد و بریتانیا به طور مشترک سومین جایگاه جدول را به خود اختصاص داده اند. دارندگان پاسپورت این کشورها می توانند بدون نیاز به اخذ روادید از ۱۷۵ کشور دنیا دیدن کنند. این کشورها بعد از آلمان و سنگاپور معتبرترین پاسپورت های جهان را دارند.

کشورهای اتریش، بلژیک، لوکزامبورگ، هلند، سوئیس و اسپانیا به طور مشترک در رتبه ی چهارم قرار دارند و دارندگان پاسپورت این چند کشور، می توانند بدون روادید از ۱۷۴ کشور دنیا دیدن کنند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۷، افغانستان و پاکستان در انتهای جدول قرار داشتند و یعنی دارندگان پاسپورت این کشورها، بدون اخذ ویزا فقط مجاز به بازدید از ۳۴ کشور دنیا بودند.

این فهرست بر اساس داده های انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی یاتا (IATA) تهیه شده است که پایگاه بزرگترین و دقیق ترین اطلاعات سفر در جهان به حساب می آید.

از کشورهایی که در سال جاری، موفق به رسیدن به سطح بالای جدول شده اند می توان به نام هایی مثل اکراین و گرجستان اشاره کرد. این کشورها فرآیند آزادسازی ویزای اتحادیه ی اروپا را به اتمام رساندند و به ترتیب موفق به دسترسی به ۳۲ و ۳۰ کشور دنیا، بدون نیاز به اخذ ویزا شدند.

معتبرترین پاسپورت ها

دارندگان پاسپورت های سوریه و کره شمالی بدون داشتن ویزا، هرگز حق رفتن به هیچ کشوری را ندارند. رئیس هیئت مدیره ی هنلی و همکاران (Henley & Partners)، دکتر کریسچن اچ کلین (Dr. Christian H) می گوید هیچ شکی نیست که بعضی مسائل موجود در جهان بر این تقسیم بندی های تاثیر خواهند داشت. ما همچنان شاهد انزواگرایی سیاست مهاجرتی خصمانه، در میان کشورهایی مانند ایالات متحده (US) که به صورت سنتی به عنوان کشورهای مهاجرتی شناخته می شوند هستیم. امروزه نیز در ایالات متحده (US) این روند همچنان ادامه دارد. در سال ۲۰۱۸ نیز شاید با شدت بیشتری ادامه داشته باشد. این در حالی است که مذاکرات برگزیت (Brexit) در بریتانیا (UK) نیز درحال پیشرفت می باشد. با این حال، تعداد کشور هایی که در لیست هنلی پاسپورت ایندکس (Henley Passport Index)، در سال ۲۰۱۸ از امتیاز سفر بدون ویزا به کشورهای دیگر محروم هستند بسیار کم است.

به طور کلی، بعضی از کشورها نسبت به سال ۲۰۱۷ موفق به کسب امتیاز بیشتری جهت ورود به کشورهای دیگر شده اند و بعضی دیگر نیز وضعیت قبلی خود را همچنان حفظ کرده اند. این یافته ها، در واقع نشان می دهند که بعضی کشورها مرزهای خود را به روی مهاجرین بدون ویزا مسدود می کنند و این در حالی است که بیشتر کشورها در حال باز کردن مرزهای خود هستند. چرا که این کشور ها به دنبال بهره برداری بیشتر از ارزش های اقتصادی عظیم کشورشان بوده و از طریق گردشگران، تجارت بین المللی و مهاجرت می توانند به این مهم دست پیدا کنند.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۸ بهمن ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ