دانستنی هایی درباره کشور فنلاند

فنلاند یکی از گیج کننده ترین کشورهای اروپایی از نظر شناخت به شمار می آید. بیشتر افراد تصور می کنند که فنلاند کشوری سرشار از گوزن های شمالی همراه با بارش دائمی برف بوده و مردمانی زیبا با موهایی بور دارد. اگر چه بیشتر این تصورات در مورد فنلاند نیز درست هستند اما موارد بسیار بیشتری نیز در این کشور وجود دارند که باید آن ها را نیز کشف کرد. در این جا برخی از شگفت انگیزترین وقایع موجود در مورد کشور فنلاند را مطالعه می کنیم. این وقایع می توانند ذهنیت شما را از این کشور که از مجموعه کشورهای نوردیک به حساب می آید، تغییر دهند. با سیر و گشت همراه باشید با دانستنی هایی درباره کشور فنلاند

دانستنی هایی درباره کشور فنلاند

مردم فنلاند بیشترین مصرف بستنی در اروپا را دارند

حتی زمانی که دمای هوای بیرون منفی ۳۰ درجه سلسیوس باشد نیز مردم فنلاند از خوردن یک خوراکی یخ زده اجتناب نمی کنند. هر شخص فنلاندی در هر بخشی از اروپا ۱۴ لیتر بستنی مصرف می کند. مردم فنلاند رتبه ی پنجم را از نظر بالاترین مصرف کنندگان بستنی در جهان را به خود اختصاص داده اند. از علایق خارق العاده ی مردم فنلاند می توان به شکلات های شیرین بیان و بستنی های زغالی اشاره کرد.

مردم فنلاند بیشترین مصرف بستنی در اروپا را دارند

پایین ترین دمای ثبت شده تاکنون در این کشور می باشد

کشور فنلاند از آب و هوای به شدت سردی برخوردار است، با این حال پایین ترین دمایی که تاکنون لاپلند فنلاند موفق به ثبت آن نشده است را فقط می توان در لابراتور یک دانشگاه تولید کرد. در سال ۲۰۰۰ دانشگاه تکنولوژی هلیسنکی از دمای جنبش اتم ها برای تولید یک دما بالاتر از صفر مطلق یا حدود منفی ۲۷۳٫۱۵ درجه سلسیوس استفاده کرد.

فنلاند تنها کشوری بود که از خود در برابر ارتش شوروی محافظت کرد

فنلاند تنها کشوری بود که از خود در برابر ارتش شوروی محافظت کرد

در طول جنگ جهانی دوم، فنلاند دست به اقدامی زد که هیچ ارتش دیگری در تاریخ تاکنون موفق به انجام آن نشده بود، ارتش فنلاند از خود در برابر ارتش شوروی دفاع کرد. علیرغم این که کشور فنلاند از نظر اندازه کوچکتر از روسیه بوده و از ارتشیان کمتری برخوردار بود باز هم در برابر یاغیان ایستادگی کرد و برای دومین بار خود را از چنگال اسارت روسیه نجات داد.

گوشت گوزن شمالی یک خوراک لذیذ فنلاندی است

گوشت گوزن شمالی یک خوراک لذیذ فنلاندی است

فنلاندی ها علاقه ی زیادی به گوزن های شمالی خود دارند، بطوری که گوزن شمالی نشان ملی این کشور به حساب می آید. این حیوانات در اطراف حومه ی شهر لاپلند پرسه می زنند و منظره ی چشم نوازی را به وجود آورده اند. با این حال مردم فنلاند علاقه ی زیادی به خوردن گوشت گوزن شمالی دارند و از آن در تمامی انواع غذاها از غذاهای آب پز گرفته تا ساندویچ ها استفاده می کنند. صنعت گوشت گوزن شمالی در واقع بخش تفکیک ناپذیر اقتصاد این کشور را شامل می شود و چوپان ها موظفند که این حیوانات را در شرایط وخیم آب و هوایی زنده نگه دارند.

تعداد بسیار کمی از وایکینگ ها در فنلاند وجود داشته است

تعداد بسیار کمی از وایکینگ ها در فنلاند وجود داشته است

در حالی که بیشتر افراد تصور می کنند که فنلاند کشوری سرشار از وایکینگ ها است اما در واقع آن ها نقش زیادی را در تاریخ این کشور ایفا نکرده اند و تعداد قبرهای وایکینگ ها و مناطق باستانی مربوط به آن ها در این کشور بسیار ناچیزند. شاید وایکینگ ها تصور می کردند که فنلاندی ها فقیرتر از آن هستند که چیز با ارزشی برای حمله داشته باشند و یا این که نتوانسته اند کشتی های خود را در مجمع الجزایر غیر قابل نفوذ جنوب غربی هدایت کنند (حتی کشتی های مدرن نیز این توانایی را ندارند).

فنلاند تابستان های بسیار گرمی دارد

فنلاند تابستان های بسیار گرمی دارد

یکی از دیگر ویژگی های کشور فنلاند که از نظر مردمی که تاکنون هرگز آن جا نبوده اند غیر قابل تحمل است این است که این کشور در تمامی طول سال پوشیده از برف می باشد. تابستان های فنلاند بسیار کوتاه بوده و این امر گاها باعث افسردگی افراد می شود. اما امواج هوای گرم در تابستان نیز با دماهایی بالاتر از ۳۰ درجه ی سلسیوس در کشور فنلاند پدیده ای قابل پیش بینی هستند. بیشتر مردم فنلاند بخشی از تابستان خود را در کلبه های کنار سواحل رودخانه ها می گذرانند و از تفریحاتی مانند شنا، ماهی گیری و سایر سرگرمی های تابستانی لذت می برند.

دولت فنلاند از نظر سیاسی میانه رو است

دولت فنلاند از نظر سیاسی میانه رو است

بیشتر افراد به دلیل برخی شرایط موجود در فنلاند از قبیل مراقبت های بهداشتی و درمانی همگانی، امکان تحصیل رایگان و قوانین ضد تبعیض نژادی تصور می کنند که این کشور کاملا بی نقص و آزادی خواه است. شاید از دید یک غریبه این کشور آزادی خواه باشد و این را در نظر بگیرد که حزب میانه ی آزادی خواهی از سال ۲۰۰۳ بر حزب سیاسی این کشور تسلط داشته است اما فنلاند نیز همانند تمامی کشورها، با گروه های ملی گرای راست تندرو دست و پنجه نرم می کند. در طی جشن های صده ی اخیر یک گروه فاشیست مسابقه ای که بین کودکان برپا شده بود را به هم زدند.

سونا یک فعالیت هفتگی است

این تصور که مردم فنلاند علاقه ی وافری به سونا دارند درست است. در حالی که برخی از افراد روزانه از سونا استفاده می کنند بیشتر فلاندی ها فقط یک بار در هفته یا در برخی فرصت های پیش آمده از سونا استفاده می کنند. سوناهای برقی نسبت به سوناهای چوب سوز رواج بیشتری یافته اند (و خطرناک تر هستند) اما برای استفاده از آن ها باید هزینه ی بیشتری پرداخت، به همین دلیل مردم فنلاند استفاده ی روزانه از سونا را به دو بار در هفته کاهش دادند و امروزه فقط یک بار در هفته و حتی کمتر از سونا استفاده می کنند.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ