مکان های دیدنی آذربایجان

کوه ها و دشت های نیمه خشک تا افق بی کران گسترده شده و با شهرهای تاریخی ترکیب می شوند. در آمیختن حیات وحش، با آتش و صدها کیلومتر خط ساحلی، زیبایی طبیعی آذربایجان را چندین برابر کرده است. با سیر و گشت همراه شوید با معرفی مکان های دیدنی آذربایجان

مکان های دیدنی آذربایجان

باکو

باکو  به دلیل در برگرفتن شهری مدرن و شهری قدیمی و تاریخی از زیباترین مکان های دیدنی آذربایجان به شمار می رود. برج های شعله در نقطه ی کانونی پایتخت واقع شده اند و پس از غروب خورشید روشن می شوند. ایچری سهر، مرکز قرون وسطایی، سبک های معماری اسلامی را به نمایش می گذارد، در حالی که معماری باشکوه غارنشینان اروپایی در راستای شهر قدیمی قرار دارد. زیباترین جاذبه های گردشگری این شهر در حوالی Boulevard باکو قرار دارند. Boulevard مسیری حیرت انگیز برای قدم زدن است که در نزدیکی دریای خزر واقع شده و چشم اندازی از تپه های حوالی خیابان شهدا دارد.

باکو

پارک ملی آبشرون

پارک ملی آبشرون، دقیقا در ۶۰ کیلومتری ( ۳۷/۳ مایل ) شرق باکو قرار دارد. وسعت دشت های خشکی که اقلیمی نیمه بیابانی به وجود آورده اند، تقریبا به ۲۰۰۰ هکتار می رسند. از گوشه و کنار این پارک به تماشای شگفتی صخره نوردی های مجاور آب های صاف و زلال خزر بنشینید. اما این چشم اندازهای مسحور کننده، فقط بخشی از جذابیت های این پارک هستند. این جلگه های وسیع بدون درخت، زیستگاه بیش از ۵۰ گونه از جانوران، از جمله جانوران در معرض خطر دریای خزر، چتر دریایی، بز کوهی، خوک آبی و شغال است.

آستارا

بر اساس گفته های مردم بومی، شهر تاریخی آستارا بالاترین رتبه در زیباترین مکان های دیدنی آذربایجان را دارد. شهر آستارا با کوه های اطراف احاطه شده و هم مرز با کشور ایران است. در حوالی این شهر، جنگل های بارانی سرسبز و خرم دست نخورده و تنوع گیاهی فراوانی به چشم می خورد و هم چنین حوالی پارک ملی هیرکان زیستگاه جانورانی از قبیل پلنگ قفقازی می باشد.

دریای خزر

دریای خزر

دریای خزر یا بزرگ ترین دریاچه ی جهان یکی از بهترین مکان های گردشگردی در آذربایجان است. خط ساحلی دریای خزر از جنوب تا بیش از ۵۰۰ کیلومتر (۳۱۰ مایل) با مرز ایران و در شمال تا مرز داغستان امتداد می یابد. با وجود کرانه ها و سواحل بی شمار حوالی باکو که از آلودگی رنج می برند، در ساحل Sumgait در جنوب شبه جزیره ی آبشرون اقامتگاه های زیبایی وجود دارد. در لانکاران، که در جنوب باکو واقع شده و با مرز ایران چهار ساعت فاصله دارد، نیز اقامتگاه های مناسبی برای اقامت و استراحت مسافران واقع شده اند.

پارک ملی شیروان

این پارک ملی نیمه بیابانی در ۱۰۰ کیلومتری (۶۲ مایلی) جنوب غربی باکو واقع شده است، که حیات وحش، تپه ها و خط ساحلی کوتاهی را در بر گرفته است. مناظر و تنوع جانوری پارک ملی شیروان مورد توجه بازدیدکنندگان بسیاری قرار گرفته است، این پارک زیستگاه جمعیت وسیعی از بزهای کوهی، گربه های جنگلی و لاک پشت ها می باشد. این پارک زیستگاه بیش از ۲۰۰ گونه از پرندگان از جمله ۳۲ گونه ی نادر از پرندگان است. خانه های ییلاقی و کمپینگ ها برای اقامت شبانه در این پارک در دسترس هستند.

پارک ملی آق گل

دریاچه ی Aggol، دومین دریاچه ی بزرگ آذربایجان می باشد و در حوالی پارک ملی آق گل در دشت های Kur – Araz واقع شده است. با وجود این که دریاچه ی این پارک مملو از ماهی است، چشم انداز خشک آن، آشیانه ای برای پرندگان مهاجر به وجود آورده و مناظر چشمگیری را به نمایش گذاشته است. دریاچه ای آبی و سبز را تصور کنید که با انبوه درختان و کوه هایی در دور دست در هم آمیخته اند. برخلاف جاذبه های گردشگردی این منطقه، سفر به این کشور به دلیل مشکلاتی که ممکن است از نظر مشکلات زبانی داشته باشید بسیار چالش برانگیز است. سعی کنید قبل از سفر به این کشور، چند عبارت آذربایجانی یاد بگیرید.

Sheki

در دامنه ی جنوبی قله ی کوه های قفقاز، مکانی به نام شکی قرار دارد. قدمت این شهر حدود دو هزار سال و نیم است که یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های قفقاز به حساب می آید. شهرت Sheki به هزاران سال قبل باز می گردد که به دلیل تجارت ابریشم، پارچه و گلدوزی شهرت داشته و منطقه ای حائز اهمیت در مسیر جاده ی ابریشم بوده است. امروزه، چشم انداز مساجد، قلعه ها و کاخ های متعلق به قرن هجدهم “شکی خان”، با این منطقه تاریخی آمیخته شده اند و تصویری زیبا در برابر کوه های سبز و با شکوه به نمایش گذاشته اند.

قابالا (گابالا)

قابالا که پایتخت سابق آلبانیایی های قفقاز در شمال آذربایجان بوده، جاذبه های تاریخی و طبیعی را با هم ترکیب کرده است. قابالا مجاور مکان های باستان شناسی است که تاریخ آن ها تقریبا به ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد و در حوالی شمال کوه های پر فراز و نشیب قفقاز واقع شده است. قابالا به دلیل وجود دره ها، غارها و آبشارها و همچنین پیست اسکی، یکی از مکان های حائز اهمیت در آذربایجان به شمار می آید.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ