زیباترین حمام عمومی ایران

رفتن به حمام های عمومی، از آداب و رسوم باستانی در ایران هستند. با این حال، زمان و تغییر سبک زندگی باعث از بین بردن این آداب و رسوم قدیمی شده است. اگر چه بعضی از این حمام ها هنوز هم استفاده می شوند و امروزه برخی از آن ها حتی به موزه یا چای خانه نیز تبدیل شده اند. در اینجا برخی از زیباترین حمام عمومی ایران را به شما معرفی می کنیم. با سیر و گشت همراه باشید.

زیباترین حمام عمومی ایران

کرمان، حمام گنجعلی خان

حمام گنجعلی خان در سال ۱۶۳۱ بنا شد و در مجتمع بازار معروف دوران صفویه واقع شده است. در ورودی این حمام زیرزمینی، بازدیدکنندگان از تماشای نقاشی های دیواری، مینیاتورهای ایرانی و حتی سالن ورزشی ایران باستان، که زورخانه نام دارند، لذت می برند. سقف این حمام از درون، نظیر گنبدهای ساده طراحی شده و نقش و نگاره های ساخته شده از موم کاربرد هر فضایی را در این حمام به معرض نمایش گذاشته اند. حوض های این حمام باستانی نیز با سکه و ماهی قرمز تزئین شده اند.

حمام گنجعلی خان

کرمان، حمام وکیل

در حالی که حمام گنجعلی خان فقط بخشی از درک تاریخچه ی گرمابه ها را به بازدیدکنندگان ارائه می دهد، حمام وکیل که در همان مجتمع واقع شده، برای بازدید کنندگان این امکان را فراهم آورده تا از این مکان به طور طبیعی استفاده نمایند. این گرمابه به قهوه خانه تبدیل شده و آثار معماری بی نظیر دروازه های طاقدار زیبا و دیوارهای کاشی آن همچنان پابرجا هستند. جلوه ی پاته (لباس دست دوز کرمانی) و نیمکت های قدیمی و کهنه‌ در کنار چای داغ و اجرای موسیقی سنتی زنده، فضای این حمام قدیمی لذت بازدید را برای بازدیدگنندگان این هنر معماری و تاریخی دو چندان کرده است. همچنین شما می توانید خوشمزه ترین کلمپه ی معروف کرمان را در این قهوه خانه بچشید، کلمپه به کوکی هایی گفته می شود که درون آن ها با خرمای خرد شده و گردوی له شده پر شده است.

حمام وکیل

کاشان، حمام سلطان امیر احمد

گرمابه ی سلطان امیر احمد متعلق به دوران صفویان در قرن شانزدهم است که از دو بخش اصلی سالن رختکن و سالن حمام تشکیل شده است. کاشی های فیروزه ای و کاشی های طلا، گچ کاری، آجر و نقاشی های دیواری، محوطه ی داخلی حمام را مزین کرده اند و گنبدهای شیشه ای چند منظوره نه تنها نور را به درون حمام بازتاب می دهند، بلکه یکی دیگر از ویژگی های هیجان انگیز این گرمابه هستند؛ تصور کنید این حمام جاذبه ای گردشگری است که فقط یک بار فرصت تجربه ی بازدید از آن را دارید، پس لذت این تجربه ی دلچسب را از دست ندهید. این حمام یکی از زیباترین حمام عمومی ایران است.

حمام سلطان امیر احمد

اصفهان، حمام علی قلی آقا

حمام علی قلی آقا یکی دیگر از زیباترین حمام عمومی ایران است که به دلیل ریزه کاری های متقارن و موزاییک های رنگارنگ اصفهان از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود. کاشی های معمولی مساجد بزرگ اصفهان نیمه ی پایین دیوار مسجد را تزئین می کنند، در حالی که نیمه ی بالای آن به طور عمده با نقاشی های مینیاتوری ایرانی آراسته شده است. در این حمام با استفاده از نقشه ها می توان دریافت که هر اتاق در چه مواقعی استفاده شده است. اگر چه این حمام کمی از مسیر شهر دور شده، اما هر بازدیدکننده ای که مایل به سفر باشد، این راه دور را تحمل می کند که ارزشش را نیز دارد.

حمام علی قلی آقا

شیراز، حمام وکیل

هر چه فضای بیرونی این مکان تاریخی زیبایی چندانی ندارد، در عوض محوطه ی داخلی آن زیبایی های فراوانی را به تصویر کشیده است. حمام وکیل حمامی قدیمی متعلق به قرن ۱۸ می باشد که با گچ کاری مزین، اتاق های طاقدار و ستون های پیچ و تاب خورده، آراسته شده است. شیرازی ها به دلیل شخصیت آرام و بیخیال شان مشهور هستند و این نشانه ها بیانگر این است که مردم بومی پس از حمام آرامشی نسبی را تجربه کرده اند. صحنه های نقاشی شده ی اساطیر ایرانی، حوضی هشت ضلعی و تقارن دقیق ریزه کاری های این حمام، از برجسته ترین ویژگی های هیجان انگیز این حمام می باشند.

حمام وکیل

جلفا، حمام کردشت

در ساحل جنوبی رود ارس در استان آذربایجان شرقی که با کشور ارمنستان هم مرز می باشد، حمام کردشت واقع شده است. این حمام در گذشته، حمام منحصر به فردی برای پادشاهان سلسله ی صفوی به حساب می آمد، که در نهایت در دوره ی قاجار به دستور آقا محمد خان قاجار به حمامی عمومی تبدیل شد. نور خورشید از طریق کانال های سقف به اتاق هشت ضلعی این حمام می تابد، که حوض اصلی نیز در این اتاق واقع شده است. این حمام در باغی بزرگ قرار گرفته است که چشم اندازی خیره کننده از کوه های اطراف دارد، اکنون درک این نکته که چرا پادشاهان این مکان را به عنوان آبگرم خصوصی خود انتخاب کرده اند، بسیار آسان است.

حمام خان

یزد، حمام خان

در قلب شهر قدیمی یزد، حمام خان قرار دارد که به رستوران و قهوه خانه تبدیل شده است. تماشای سقف و دروازه های طاقدار، پنجره های شیشه کاری شده ی طرح دار و نقاشی های خیره کننده ی این حمام بسیار هیجان انگیز هستند. علی رغم اتاق هایی که صدای نقره آلات، بشقاب ها و گفتگوها را منعکس می کنند، زیرزمین این حمام مکانی آرام‌ و بی نظیر برای فرار از گرمای تابستان این شهر خشک و بیابانی است.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ