تاریخچۀ برج دختر استانبول

درخشش برج دختر به شب های استانبول روشنایی منحصر به فردی می بخشد، نور این برج زیبا، روی سطح آب های تنگه ی بسفر مشهور، منعکس می شود. برج دختر استانبول یکی از زیباترین جاذبه های این شهر می باشد که مکانی افسانه ای متعلق به دوران قرون وسطی بیزانس است و در جزیره ای کوچک به دور از شهر استانبول قرار دارد. با سیر و گشت همراه شوید با معرفی تاریخچه برج دختر استانبول

برج دختر استانبول

به دلیل افسانه های فراوانی که درباره ی لیندر و هیرو مطرح هستند، این برج به برج لیندر نیز شهرت دارد. این برج استانبولی در جزیره ی کوچکی در ساحل اسکودار واقع شده است. گفته می شود که این بنای تاریخی تقریبا در سال ۱۱۱۰ میلادی ساخته شده است. ابتدایی ترین شکل این بنا توسط امپراتور بیزانس، الکسیوس کامننوس ساخته شد که برجی چوبی بود که در کنار آن یک دیوار سنگی محافظ قرار داشت. در سال ۱۴۵۳ که عثمانی ها در قسطنطنیه ساکن بودند، این برج به اشغال یک پادگان بیزانسی درآمد و پس از آن در زمان مهمت فاتح، ترک های عثمانی از این برج به عنوان برج نگهبانی استفاده می کردند.

جدا از تاریخچه ی آن، در مورد برج دختر استانبول چندین افسانه نیز وجود دارد. بر اساس یکی از این افسانه ها سرنوشت شاهزاده خانم بیزانسی با این برج گره خورده است. طبق این افسانه، پیشگویی به امپراتور خبر داده بود که دخترش در روز تولد هجده سالگی بر اثر مار گزیدگی خواهد مرد. امپراتور که علاقه ی بسیاری به دخترش داشت او را به این برج می فرستد تا از او در برابر این پیشگویی محافظت کند. در روز تولد هجده سالگی اش، امپراتور سبد میوه های خوش طعمی برای او می فرستد، از قضا، ماری سمی که در این سبد پنهان شده بود، شاهزاده خانم را گزید و همان طور که پیشگو پیش بینی کرده بود، دختر امپراتور در روز تولد هجده سالگی اش از دنیا رفت.

در سال هایی که از این برج به عنوان فانوس دریایی نیز استفاده می شد، زلزله ۱۵۰۹ و سپس آتش سوزی سال ۱۷۲۱ به شدت به آن آسیب رساند و سپس به منظور افزایش استحکام آن، با سنگ بازسازی شد. از سال ۱۸۹۹ به بعد، این برج به عنوان ایستگاه قرنطینه مورد استفاده قرار می گرفت و پس از آن توسط سلطان محمود دوم و سپس در سال ۱۹۴۵ نیز توسط مسئولان بندرگاهی بازسازی شد. در سال ۱۹۸۸، به دلیل فیلم برداری فیلم جیمز باند، “جهان کافی نیست” که در این برج فیلم برداری شد، بار دیگر آن را بازسازی کردند. پس از زلزله ی ویرانگر ۱۹۹۹، با فولاد به این برج استحکام بیش تری بخشیدند تا در برابر هر گونه بلایای طبیعی بیش تر محافظت شود. اما در حال حاضر، این برج تغییراتی کرده و یک کافه و رستوران نیز در آن ساخته شده است که مناظر شگفت انگیز شهر را از دو طرف به بازدیدکنندگان ارائه می دهد. گردشگران می توانند با قایق های خصوصی از گردشگری در جزیره ی بسفر لذت ببرند.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ