پناهگاه گربه ها در خرابه های رم باستان

بدون شک یک گشت و گذار به سمت مرکز تاریخی رم، شما را از لارگو دی توره آرجنتینا (Largo di Torre Argentina) نیز می گذراند که میدان حفر شده ی بزرگی است و درست در چند متری پانتئون واقع شده است. با نگاهی دقیق تر نه تنها مجموعه ای جذاب از معابد باستانی را می بینید، بلکه گروهی از گربه ها هم در میان ویرانه ها کمین کرده اند. با سیر و گشت همراه باشید تا پناهگاه گربه ها در خرابه های رم باستان را بیشتر بشناسید.

پناهگاه گربه ها در خرابه های رم باستان

ویرانه های باستانی لارگو آرجنتینا، برای اولین بار در سال ۱۹۲۷ کشف شدند؛ یعنی زمانی که موسولینی، پس از اتحاد ایتالیا شروع به بازسازی و نوسازی بخش های وسیعی از شهر کرده بود. در دوره ای که با نام توره آرجنتینا شناخته می شد. این میدان، از واژه ی لاتین استراسبورگ، آرجنتوراتوم گرفته شده است. زیرا اقامتگاه تاریخی یوهانس بورکارت، اسقف اعظم پاپ بود که از استراسبورگ، استقبال نمود و در سال ۱۵۰۳، کاخی را در همان جا بنا کرد.

در طول تخریب این منطقه، کارگران با بقایایی از یک مجسمه ی مرمری بسیار بزرگ و باستانی مواجه شدند و حفاری های بعدی، سبب کشف چهار معبد مربوط به عصر پاگانی شد که قدمت آن ها به قرن های دوم تا چهارم پیش از میلاد می رسد. همچنین بخشی از سالن تئاتر پمپی، محل قتل ژولیوس سزار در ۴۴ سال پیش از میلاد بوده است. علاوه بر این، هر ساله در روز پانزدهم مارس (۱۵ مارس)، یک نمایش سالیانه از قتل سزار، در همان نقطه ی قتل وی اجرا می شود تا سالگرد مرگ او، گرامی نگه داشته شود.

پناهگاه گربه ها

هنگامی که این منطقه در اواخر دهه ی ۱۹۲۰، به طور کامل پاکسازی شد، به تدریج تبدیل به خانه ای برای جمعیت زیادی از گربه های وحشی رم شد، که به شکل تاریخی در میان ویرانه های باستانی شهر و بقایای مخروبه، پناه گرفته بودند. برای چندین دهه، گربه های ولگرد رم، از جمله آن هایی بودند که در توره ی آرجنتینا، مراقبت می شدند و  فرایند تغذیه و مراقبت از آن ها، قاعده منظمی نداشت. در سال ۱۹۹۴ داوطلبانی برای کنترل جمعیت، تا جایی که امکان داشت، شروع به عقیم کردن یا اخته کردن گربه های بسیاری کردند تا پناهگاه گربه های توره آرجنتینا را مرتب کنند.

 امروزه برآورد شده که ۱۵۰ گربه در توره آرجنتینا، سکونت دارند و همچنین داوطلبانی اختصاصی برای پرورش، مراقبت و واکسینه کردن جمعیت گربه های سرتاسر شهر که هنوز هم در میان خرابه ها یافت می شوند، مشغول به کار هستند. پناهگاه، روزانه از ساعت ۶ بعد از ظهر به روی بازدید کنندگان باز است. یعنی زمانی که عاشقان گربه می توانند این ساکنین خزدار را ملاقات کنند و به جستجوی فروشگاه های گربه بپردازند. پناهگاه همچنین مسئولیت پذیرش و نگهداری از گربه ها را ترتیب می دهد و یا خانه های دوست داشتنی حیوانات را پیدا می کند و با ایجاد محل های پذیرش راه دور، موجودی ثابتی را برای کمک های بسیار ضروری به حیوانات تامین می کند.

گربه های رم

علیرغم اقدام ستیزه جویانه ی مقامات باستان شناسی در سال های اخیر، که با اشاره به تاثیر جمعیت انبوه حیوانات، بر شأن و نگهداری از اماکن مقدس باستانی، خواستار بسته شدن پناهگاه گربه ها شده بودند، تقاضاها برای توجه به این پناهگاه، به بیش از ۳۰۰۰۰ امضا رسید که هوشیاری لازم را جهت نجات این تعداد زیاد از حیوانات، فراهم آورد. با این حال اگر چه اکنون به نظر می رسد مصالحه ای صورت گرفته، ولی پناهگاه هنوز هم زیر سایه ی تهدید به تعطیلی، فعالیت می کند و بیش از همیشه به حمایت ها و کمک های بازدیدکنندگان وابسته است، تا اطمینان حاصل شود که گربه های تاریخی رم، می توانند خانه هایشان را حفظ کنند.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ