تاریخچۀ مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی استانبول می باشد و یکی از ویژگی های شاخص این مسجد این است که شش مناره ی باشکوه آن از دور دست ها قابل رؤیت هستند. روزانه، هزاران گردشگر از این مکان تاریخی و مذهبی عکس می گیرند، که یکی از برجسته ترین مساجد استانبول به حساب می آید و هنگام فریضه ی نماز، از شش مناره ی آن صدای اذان به گوش می رسد. در ادامه با سیر و گشت همراه شوید با معرفی تاریخچۀ مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد

پس از صلح Zsitvatorok (که منجر به خاتمه ی جنگ ۱۵ ساله بین امپراتوری عثمانی و سلطنت هابسبورگ شد) و از دست دادن امپراتوری در جنگ ۱۶۰۳ – ۱۶۱۸ با ایران، سلطان احمد اول، به دنبال راه هایی برای افزایش روحیه ی سپاهیانش بود. مسجد سلطان احمد، به منظور تأیید قدرت حکومت عثمانی از سال ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ ساخته شد، اگر چه برای ساختن – با توجه به اینکه در این جنگ شکست خورده بودند و در نتیجه غنایم جنگی نصیبشان نشده بود آن ها مجبور بودند از پول های خزانه ی حکومتی خرج کنند.

مسجد آبی که پنج گنبد اصلی، شش مناره، و هشت گنبد فرعی دارد، آخرین مسجد بزرگ به جای مانده از قرون قدیمی محسوب می شود. معمار این مسجد که Sedefkâr Mehmed Ağa نام داشت، عناصر معماری مسیحی بیزانسی و معماری اسلامی کهن را ترکیب کرده و بنایی مرتفع و با شکوه خلق کرده است.

مسجد سلطان احمد استانبول

چرا مسجد سلطان احمد را مسجد آبی نیز می نامند؟

درون این مسجد با بیش از ۲۰۰۰۰ کاشی iznik (سرامیکی که به رنگ آبی فیروزه ای هستند و طرح های لاله قرمز دارند) ساخته شده است. سطوح بالاتر مسجد نیز با رنگ آبی طراحی شده اند و نور آفتاب از بیش از ۲۰۰ پنجره ی شیشه کاری و منقوش به درون مسجد می تابد.

در ترکیه فقط سه مسجد شش مناره ای وجود دارد و یکی از این مساجد، همین مسجد آبی است. برخی می‌گویند سلطان به معمار دستور ساخت مناره‌های طلایی (altin) داده بود و معمار به اشتباه ۶ (به ترکی alti) مناره ساخت. در آن زمان تنها مسجد کعبه در مکه شش مناره داشت و احتمالا سلطان احمد چنین دستوری نداده که مناره هایی شبیه به مناره های مسجد کعبه بسازند. شب ها که هنگام فریضه ی نماز چراغ های این مسجد روشن می شوند، این بنای تاریخی به فضای معنوی بسیار الهام بخشی تبدیل می شود.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ