زیباترین شهرهای مراکش

مراکش سرشار از رنگ، اشتیاق و جاذبه است. این کشور به واسطه ی رشته کوه های خیره کننده ی اطلس که در سراسر این کشور امتداد یافته اند و دریای پر تلولو و نیلگونی که با شن های زرد و طلایی رنگ بیابان ها تضاد جالبی را خلق کرده اند، غرق در زیبایی است. به علاوه این کشور، شهرک های بسیار زیبا و بی شماری را در خود جای داده که به چشم انداز و فرهنگ فوق العاده ی آن افزوده اند. در این جا با زیباترین شهرهای مراکش آشنا می شویم. با سیر و گشت همراه باشید.

زیباترین شهرهای مراکش

اصلیه

اصلیه یک شهرک ساحلی و زیبا است که در کرانه ی شمالی این کشور واقع شده و از یک تاریخچه ی غنی و متفاوت نیز برخوردار می باشد. این شهرک در قرن ۱۶ یکی از مسیرهای اصلی داد و ستد به شمار می آمد که فنیقیان در آن رفت و آمد زیادی داشتند. سپس پیش از آن که در قرن ۱۷ تحت سلطه ی حکومت مراکشی درآید توسط کشور پرتغال تسخیر شد. هر کدام از فرهنگ ها و جوامع گذشته اثراتی را از خود در این شهر بر جای گذاشته اند و باعث شده اند که اصلیه، امروزه به زیبایی، میراث بی نظیر مراکش را در معرض نمایش بگذارد. در این شهرک یک قلعه ی نظامی پرتغالی بر روی تپه ها به صورت متزلزلی خود نمایی می کند و خانه های آبی و سفید رنگ مراکشی نیز در خیابان های آن به صف شده اند.

اصلیه

شفشاون

شفشاون در میان رشته کوه های درهم ریف در شمال مراکش واقع شده است. این شهر به واسطه ی خانه های آبی رنگ و جالب توجهی که در مقابل چشم انداز ناهموار کوهستان های سبز و قهوه ای رنگ قرار دارند، شناخته شده است. کوه پایه های بسیاری به صورت زنجیروار در این شهر قرار گرفته اند که ساختمان های منحصر به فرد، گیاهان رنگارنگ و کافه های جذاب این شهر را بیشتر در معرض دید می گذارند. محله ی قدیمی شفشاون از دیوارهای آبی رنگ و بام های سفال پوش شده ی قرمز رنگ گرفته تا درگاه های سنتی که به شکل کلید هستند و معابر کاشی کاری شده که به صورت مارپیچ بوده و در سرتاسر شهر خود نمایی می کنند تحث تاثیر معماری اسلامی و اندلس قرار گرفته اند. علیرغم شهرت روزافزون و صنعت گردشگری، شفشاون همچنان به صورت یک مکان ایده آل که به خوبی مراکش بکر و دست نخورده را نمایش می دهد، باقی مانده است.

شفشاون

صویره

صویره در کرانه ی غربی مراکش و در راستای دریای خیره کننده و سواحل شن پوش آن واقع شده است. این شهر یکی از بهترین مکان هایی می باشد که اسرار مربوط به مراکش را به خوبی حفظ کرده است. صویره به دلیل آب و هوای طوفانی که دارد، سیل گردشگرانی را خواستار یک هوای آفتابی هستند را از خود دور می کند. گذشته از زیبایی های طبیعی و خیره کننده ای که اطراف این شهر را احاطه کرده اند، صویره خود نیز به واسطه ی ساختمان های چشمگیر، میدان های میوه ی دیدنی و یک بندرگاه پر ازدحام که مملوء از قایق های رنگارنگ می باشد بسیار جالب توجه است. دیوارهای این شهر از بندرگاه آن برمی خیزند و دور تا دور مکان های خرید و فروش پر زرق و برق، خانه های سفید رنگ و کوچه پس کوچه های مارپیچی شهر را احاطه کرده اند. به علاوه دیوارهای شهر نماهای زیبای حوالی شهر را از ساختمان های دورهم گرد آمده گرفته، تا گروهی از جزایر مراکش را که در دور دست ها قرار دارند در معرض نمایش می گذارند.

فاس

فاس

با وجود آن که فاس دومین شهر بزرگ مراکش به حساب می آید اما هنوز هم تمام ویژگی ها و جذابیت های یک شهر بسیار کوچک را در خود حفظ کرده است. این شهر از دو میانه ی باستانی برخوردار است که یکی از آن ها فاس البالی نام داشته و به واسطه ی کوچه های پر پیچ و خم که معماری ظریفی دارند، میدان های میوه، اندرونی ها و همچنین دربرداشتن قدیمی ترین دانشگاه جهان در کتیبه ی میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. به جرات می توان گفت این شهر از تمامی نمونه های معماری ممتاز اسلامی برخوردار می باشد. مدارس سنتی و مساجد تاریخی که به زیبایی با کاشی کاری های سبک اسلامی آراسته شده اند و به شهر ظاهری مانند یک موزه ی سر باز را بخشیده اند بر این امر گواه خواهند بود.

افران

افران

افران یکی از شگفت انگیزترین شهرهای مراکش به حساب می آید. این شهر ظاهری شبیه به دهکده های کوهستانی سوئیسی و دهکده های صحرایی کشور مراکش داشته و علاوه بر این سبک معماری موریش را نیز در دل خود جای داده است. یکی از دلایل ظرافت و زیبایی این شهر مهاجرین فرانسوی هستند که این شهر را به عنوان مکانی برای فرار از روزهای گرم تابستان بنا کردند. افران بر فراز رشته کوه های اطلس واقع شده و زمستان های پر برفی دارد. علاوه بر این افران از کلبه های ییلاقی که ظاهری اروپایی دارند نیز برخوردار است. این شهر با دربر داشتن پارک ها و باغ های بی شمار یک پناه گاه آرام و بی سر و صدا را برای فرار از همهمه و ازدحام زندگی مراکشی و تمدد اعصاب ایجاد کرده است.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ