تاریخچه دروازه هند

بنای یاد بود جنگ در هندوستان که ارتفاع آن ۳۸ فوت می باشد در واقع برای بزرگداشت بیش از ۸۰۰۰۰ سرباز هندی بنا شده است که جان خود را در طول جنگ جهانی اول و جنگ سوم افغانستان – انگلیس فدا کردند. دروازه هند که طراحی آن مشابه بنای یاد بود طاق پیروزی در پاریس است یکی از شناخته شده ترین ساختارها در هندوستان و محبوب ترین بنای یاد بود در دهلی نو می باشد. در ادامه با سیر و گشت همراه شوید با معرفی و تاریخچه دروازه هند

تاریخچه دروازه هند

تاریخچه دروازه هند

کمیسیون یادبودهای جنگ امپراتوری (The Imperial War Graves Commission) که اکنون کمیسیون یادبودهای جنگ بین المللی نامیده می شود در سال ۱۹۱۷ به عنوان سازمانی که مسئول خاک سپاری و گرامیداشت سربازان کشته و مفقود شده ی جنگ جهانی اول بود تاسیس شد. ساخت بنای یادبود جنگ هندوستان نیز جزو اختیارات این سازمان بود که بعدها نام آن به دروازه ی هند تغییر یافت. در ۱۰ فوریه سال ۱۹۲۱ اولین کلنگ ساخت دروازه هند را شاهزاده آرتور، دوک کانافت در یک جنگ نظامی زد. ۱۰ سال بعد ساخت این یادبود به اتمام رسید و در ۱۲ فوریه سال ۱۹۳۱ توسط لرد ایروین که در آن زمان فرماندار کل بریتانیا در هند بود افتتاح شد.

تاریخچه دروازه هند

معماری

سر ادوین لوتینز که نقش بسیار مهمی را در طراحی شهر دهلی نو ایفا کرده بود به عنوان معمار اصلی دروازه هند منصوب شد. این یاد بود شش ضلعی بوده و حدودا ۳۰۶۰۰۰ متر مربع از محیط اطراف را به خود اختصاص داده است. طاق این دروازه بر پایه ی یک سنگ قرمز رنگ از بهکت پور، راجستان، قرار گرفته است و به صورت پلکانی افراشته شده تا گنبد این یادبود را تشکیل دهد. بر روی کتیبه ی این یادبود کنده کاری های خورشیدهای امپراتوری بریتانیا حک شده اند و در هر دو طرف طاق دروازه، حکاکی هایی از کشور هندوستان همراه با تاریخ MCMXIV(1914) در سمت چپ و تاریخ MCMXIX(1919) در سمت راست به چشم می خورند. در پایین این کنده کاری ها نوشته های زیر نگاشته شده اند:

به یاد کشته شدگان ارتش هندوستان که به اسارت گرفته شدند و در فرانسه، فنلاند، بین النهرین، ایران، شرق آفریقا، گالیپولی و سایر نواحی نزدیک به آن و آسیای شرقی مایه ی افتخار هستند. همچنین افرادی که نام هایشان در این جا ثبت شده است و در هندوستان یا مرز شمال غربی و در طول سومین جنگ افغان – انگلیس کشته شدند.

یک ساختار افزوده شده به این یادبود که ۷۳ فوت ارتفاع دارد از ورای طاق دروازه ی هند مشهود است. این ساختار در سال ۱۹۳۶ بنا شد و در واقع  تندیس بزرگداشت پادشاه بریتانیا، جرج پنجم بود که در همان سال از دنیا رفت. این تندیس در سال ۱۹۶۸ به پارک کورونیشن در شمال دهلی نو منتقل شد و از آن زمان نیز جایگاه سابقش خالی مانده است.

در پایین طاق دروازه هند یک بنای یاد بود به نام Amar Jawan Jyoti یا شعله ی سرباز جاوید قرار دارد. این بنای یادبود ساختاری ساده بر پایه ی یک سنگ مرمر سیاه داشته و بر روی آن یک اسحله ی خودکار L1A1 که یک کلاه خود جنگی نیز در بالای آن گذاشته شده است به چشم می خورد. چهار آتش افروز نیز که بی وقفه شعله ور هستند دور تا دور این ساختار را احاطه کرده اند. این ساختار به یاد سربازان هندی بنا شد که در جنگ آزادی بخش بنگلادش در سال ۱۹۷۱ جنگیدند و کشته شدند.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ