دانستنی‌های جالب درباره کلیسای جامع فلورانس

کلیسای سانتا ماریا دل فیور، یا آنطور که مردم محلی آن را دامو می‎نامند، بنایی زیبا و نشانی برجسته و والا در چشم انداز شهر فلورانس ایتالیا می باشد که نه تنها به خاطر بزرگی و زیباییش، بلکه به دلیل تاریخ صدها ساله و معماری شاهکارانه ی گنبدش، شایسته ی تحسین و بازدید است. قسمتی از تاریخ را می توان با حقایق جالبی در مورد این کلیسای جامع در یک قاب، تماشا کرد. با سیر و گشت همراه شوید با دانستنی‌های جالب درباره کلیسای جامع فلورانس

دانستنی‌های جالب درباره کلیسای جامع فلورانس

تکمیل کلیسای جامع فلورانس «سانتا ماریا دل فیوره» بیش از ۱۴۰ سال طول کشید

در سال ۱۲۹۳، گروهی از معماران با برنامه های بلند پروازانه و ایده های ناب مامور شدند تا کلیسایی زیبا به همراه گنبدی خیره کننده درست کنند هر چند که در آن زمان هیچ تکنولوژی برای درست کردن گنبد وجود نداشت. به هر حال، آن ها شروع به ساخت کلیسا کردند اما بخشی از گنبد را سال ها نیمه کاره رها کردند به طوری که از شروع تا کامل شدن این کلیسا بیش از ۱۴۰ سال به طول انجامید.

سانتا ماریا دل فیور

بزرگترین گنبد بنایی جهان

با توجه به بکار رفتن بیش از چهار میلیون آجر در این بنا، وزن بیش از چهل هزار تن، با مساحت تقریبی نیمی از یک زمین فوتبال به عنوان شالوده ی آن و با ارتفاع بیش از ۱۰ طبقه، کلیسای جامع سانتا ماریا، بزرگترین ساختار سنگ تراشی شده در جهان به حساب می آید. اگر امروزه، ساخت چنین بنایی را کاری بسیار بزرگ قلمداد می کنند، باید تصور کرد که قبل از این که حتی تکنولوژی امروز وجود داشته باشد، ساخت آن چگونه بوده است.

بزرگترین گنبد بنایی جهان

سانتا ماریا دل فیور در بالای یک کلیسای کوچک ساخته شد

هنوز هم بقایای کلیسای اصلی با نام سانتا رپراتا که بر روی همان زمین ساخته شده، وجود دارد که در حال حاضر زیر بنای سانتا ماریا دل فیور قرار گرفته است. این کلیسا، قدری کوچکتر و کم خرجتر بود که بین سده های چهارم تا ششم میلادی، درست قبل از قرون وسطی و دوره ی رنسانس ساخته شده بود. امروزه یک موزه ی زیرزمینی وجود دارد که می توانید از آن بازدید کنید و مصنوعات کشف شده و تاریخ فرهنگی و مذهبی مهم را ببینید.

مردی که سقف گنبدی شکل سانتا ماریا دل فیوره را طراحی و ساخته بود هیچگونه آموزش معماری قبلی نداشت

فیلیپو برونلسکی یک طلاساز آموزش دیده بود و پیش از ساخت این شاهکار که هنوز هم به طور شگفت آوری سر پا می باشد، هرگز در زندگی خود چیزی نساخته بود. اگرچه ممکن است دیوانگی به نظر برسد، اما این طلا ساز حرفه ای از ترکیب هنر زیباشناسی و ویژگی های کاربردی برای یافتن راه‎حلی برای ساخت گنبد استفاده کرد. زمانی که برونلسکی به دنیا آمد، ۸۰ سال از شروع ساخت این کلیسا بدون هیچ نتیجه ای گذشته بود. همانطور که ساخت کلیسا ادامه پیدا می کرد و کلیسا بزرگ و بزرگ تر می شد یک سوال همچنان بدون جواب مانده بود: اینکه چگونه می توان بر روی این بنای عظیم گنبدی بزرگ درست کرد! هیچ کس ایده و طرحی نداشت تا در نهایت برونلسکی موفق به انجام این کار شد.

کلیسای جامع فلورانس

سانتا ماریا دل فیور سومین کلیسای جامع بزرگ دنیاست

این کلیسای جامع بعد از کلیسای جامع سنت پیترز در رم و سنت پل در لندن سومین کلیسای جامع بزرگ دنیاست. زمانی که کلیسای سانتا ماریا در قرن پانزدهم تکمیل گردید، بزرگترین کلیسای جامع در اروپا به شمار می رفت. این کلیسا ۱۵۳ متر (۵۰۲ فوت) طول، ۹۰ متر (۲۹۵ فوت) عرض و ۹۰ متر ارتفاع (از کف آن تا زیر گنبد) دارد.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۷ اسفند ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ