تاریخچه شهر هامبورگ آلمان

هامبورگ آلمان در جایگاه یک شهر مستقل، بندری و بین المللی از قدمتی طولانی برخوردار می باشد و دروازه ی آلمان به سمت جهان و کشور های دیگر محسوب می شود. در ادامه هر آن چه را که لازم است در مورد گذشته ی پر ماجرا و مصیبت بارِ این کلان شهر شمال آلمان بدانید را برای شما توضیح خواهیم داد. با سیر و گشت همراه باشید.

تاریخچه شهر هامبورگ آلمان

آغاز قرون وسطا

اولین محل استقرار بر روی زمین های عصر جدید هامبورگ، قلعه ی هامبورگ بود که در سال ۸۲۵ در میان دو رودخانه ی البه و الستر ساخته شد. از آن پس سنت انسگار رهبری مبلغین مذهبی را که به اسکاندیناوی فرستاده می شدند به عهده گرفت. جنگجویان اسکاندیناوی تلاش های او را نادیده گرفتند و این قلعه را که توسط یک خندق احاطه شده بود در سال ۸۴۵ ویران کردند. این قلعه مجددا بازسازی شد اما در سه قرن متوالی چندین بار دیگر نیز مورد تخریب قرار گرفت. رفته رفته، در قرن ۱۲ تجارت جای خود را به کار تبلیغ مذهبی داد و هامبورگ آلمان جایگاه خود را به عنوان شهر بازرگانان تثبیت کرد.

هامبورگ

اوج ترقی هانزا

در سال ۱۱۸۹، فریدریش بارباروسا (فریدریش اول، امپراتور مقدس روم) حقوق های تجاری خاصی را از قبیل معافیت از عوارض و امتیازات کشتی رانی را به هامبورگ اعطا کرد. هامبورگ به یک شهر آزاد از امپراتوری (Free Imperial City) تبدیل شد. این امر، اساس رشد و دارایی هامبورگ در قرن های پیش رو بود.

در قرن ۱۳ و ۱۴، هامبورگ یکی از اعضای کلیدی اتحادیه ی هانزا (یک همبستگی بازرگانی و دفاعیِ شهرهای تجاری که به مدت سه قرن بر تجارت کشورهای حوزه ی دریای بالتیک و دریای شمال غالب می شد) بود. با کشف دنیای جدید، این اتحادیه اهمیت خود را از دست داد و در قرن ۱۷ نیز منحل شد. با این حال هنوز هم هامبورگ آلمان غالب بودن خود بر مسیرهای جدید تجاری را حفظ کرده بود و پیشرفت خود را ادامه داد و خیلی زود از شهرهای مجاور هانزا پیشی گرفت.

هامبورگ آلمان

توسعه و تخریب

در طی قرون بعدی، توسعه و شکوفایی هامبورگ ادامه پیدا کرد. بورس سهام هامبورگ در سال ۱۵۵۸ و بانک آن در سال ۱۶۱۹ تاسیس شدند. هامبورگ اولین شهر آلمان بود که بیمه ی دریایی را معرفی کرد و یک سیستم کاروان دریایی را به منظور حفاظت از کشتی های تجاری در دریاهای آزاد بنا کرد. در قرن ۱۹، هامبورگ به بخشی از امپراتوری آلمان تبدیل شد اما همچنان استقلال خود را نیز حفظ کرد.

با این حال هامبورگ شکست های فراوانی را نیز تجربه کرده است. در سال ۱۸۱۰ این شهر توسط ارتش ناپلئون (امپراتور فرانسه) تصاحب شد. در سال ۱۸۴۲ یک آتش سوزی بسیار بزرگ یک سوم از شهر را تخریب کرد و ۲۰۰۰۰ نفر بی خانمان شدند. پس از آن، از خرابه های شهر یک مرکز مدرن و انبار کالای بزرگ به نام Speicherstadt بنا شدند. هامبورگ در نتیجه ی جنگ در بسیاری از پیشرفت های خود ناکام ماند اما دوباره و به سرعت شکوه خود را به دست آورد. اکنون نیز مسیرهای تجاری این شهر تا قاره ی آمریکا، آفریقا و آسیا گسترش پیدا کرده اند.

در قرن بیستم جمعیت این شهر به یک میلیون نفر رسید. به علاوه دو جنگ جهانی اثراتی را از خود در تاریخچه ی این شهر باقی گذاشته اند. جنگ جهانی اول به عنوان دوران سقوط تجارت هامبورگ شناخته می شود. بسیاری از ناوگان های تجاری این شهر به عنوان غرامت جنگی به متفقین دوم واگذار شدند. در طول جنگ جهانی دوم، حملات هوایی ۵۵% از نواحی مسکونی، ۸۰% از بندر و ۴۰% از صنایع این شهر را نابود کردند.

هامبورگِ امروز

در دهه های بعد از جنگ، هامبورگ تاثیر زیادی بر معجزه ی اقتصادی آلمان داشته است. بندرگاه پر ازدحام و تجاری هامبورگ آلمان بخش بزرگی از ثروت و دارایی این شهر را شامل می شود. همچنین هامبورگ به عنوان کانون رسانه ها، انتشارات و تبلیغات آلمان پدیدار شد. هامبورگ یک شهر بین المللی و پر جنب و جوش است که هنوز هم گذشته را در دل نام کامل خود زنده نگه داشته است.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۸ اسفند ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ