تاریخچه ساعت سازی در سوئیس

هیچ ساعتی از کیفیت ساعت های سوئیسی برخوردار نیست. اما تاریخچه ساعت سازی در سوئیس از کجا نشات می گیرد و چگونه یک کشور کوچک که در میان دریاچه ها و کوهستان ها قرار گرفته است بر بازار جهانی ساعت غالب می شود؟ هنر ساعت سازی که در واقع به ساخت ساعت های مکانیکی که ما امروزه می شناسیم اشاره دارد از قرن ۱۴ پدیدار شد. در ادامه با سیر و گشت همراه شوید.

تاریخچه ساعت سازی در سوئیس

تجارت ساعت در سوئیس زمانی شکل گرفت که پروتستان های فرانسویِ پناهنده که به دلیل آزار و اذیت هایی که به خاطر مذهبشان متحمل می شدند از فرانسه گریخته بودند مغازه ای را در ژنو باز کردند. طبق اسنادی که از آن زمان به جا مانده است در سال ۱۵۵۴ ساعت سازان در ژنو فعالیت داشته اند. ورود پروتستان های فرانسوی مصادف با حکومت ژان کالون بر ژنو بود. هر کسی که اکنون دارای یک ساعت سوئیسی است باید سپاس گزار کالون باشد زیرا قوانین جدی و سخت گیرانه ای که او برای حکومت بر ژنو در نظر گرفته بود موجب پیشرفت صنعت ساعت سازی در سوئیس شدند. این رهبر جنبش پروتستان مجموعه ای از قوانین را تاسیس کرد که بر اساس آن ها استفاده از هر گونه جواهر و زیورآلات اکیدا ممنوع بود. در این مقطع زمانی، شهرت ژنو مرهون صنعت جواهرات ظریف و خوش طرح آن بود. بنابراین جواهر فروشان شهر نگران از دست دادن کسب و کار خود بودند.

خوشبختانه در آن زمان، عقیده بر این بود که ساعت ابزاری برای خودنمایی نیست و کمتر موجب جلب توجه می شود. بنابراین ساعت سازان، خود را برای یک تجارت پر رونق آماده کردند و جواهر فروشان این فرصت را به دست آوردند که کسب و کار خود را عوض کنند. به زودی اولین صنعت ساعت سازی جهان در ژنو تاسیس شد. در آن زمان تعداد زیادی از ساعت سازان در این شهر کوچک که بر روی سواحل دریاچه ی لمان قرار دارد دور هم جمع شدند. بسیاری از آن ها که به دنبال توسعه ی کسب و کار خود بودند برای این که پیشه ی خود را دنبال کنند به کوهستان ژورا رفتند.

در طول قرن نوزدهم، صنعت ساعت سازی سوئیس بسیار پیشرفت کرد. ویکتوریا گولمسکی توضیح می دهد که چگونه کارگران سوئیسی در مواقع بیکاری خود در زمستان به ساخت اجزای ساعت می پرداختند و از این طریق به شکوفایی صنعت ژنو کمک می کردند.

در سال ۱۸۵۰، سوئیس هر ساله بیش از دو میلیون ساعت تولید می کرد در حالی که این تعداد در انگلستان که رقیب اصلی سوئیس به شمار می آمد ۲۰۰۰۰۰ عدد بود. در آن زمان سوئیس در تولید ساعت های ارزان تر نسبت به سایر کشورها برتری داشت و این یک استراتژی فوق العاده بود که موجب شهرت و رواج کسب و کار آن ها شده بود.

ساعت سازی سوئیس

با این حال، اوضاع همیشه برای سوئیس بر وفق مراد نبود. در این زمان ساعت سازان آمریکایی که ساعت های بسیار با کیفیتی تولید می کردند پا به میدان گذاشتند و موجب کاهش صادرات ساعتِ سوئیس به میزان ۷۵% شدند. از آن پس صنعت ساعت سازی سوئیس دست خوش ابتکاراتی شد. در سال ۱۹۲۶ شرکت رولکس که اولین تولید کننده ی ساعت های ضد آب جهان بود تاسیس شد. این نوآوری ها موجب شدند که صنعت ساعت سازی سوئیس رونق از دست رفته اش را به دست بیاورد.

با شروع قرن بیستم و جنگ جهانی اول و دوم، صنعت ساعت سازی سوئیس مجددا با افت مواجه شد اما کاملا هم از بین نرفت. پیشرفت های قابل توجهی که سوئیس در زمینه ی ساعت سازی داشت باعث می شد که شرایطی از قبیل جنگ مشکلات زیادی را برای این صنعت به وجود نیاورد.

در طول دهه ی ۱۹۷۰، صنعت ساعت سازی سوئیس مجددا به واسطه ی ساعت های باتری دار ژاپنی که از کیفیتی فوق العاده و قیمتی پایین برخوردار بودند با مشکلاتی مواجه شد. بدین طریق صنعت ساعت سازی سوئیس در سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ از هم پاشیده شد و تقریبا نیمی از کارگران این صنعت شغل خود را از دست دادند. پس از آن یک طراح ساعت سوئیسی به نام نیکولاس هایک با طراحی ساعت های باتری دار Swatch در سال ۱۹۸۳ کمک شایانی به ترقی صنعت ساعت سازی سوئیس کرد.

امروزه، صنعت ساعت سوئیس به واسطه ی غول تکنولوژی اپل با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند. کمپانی اپل که به تولید موبایل مشهور است به یکی از تولیدکنندگان عمده ی ساعت نیز تبدیل شده است و نسبت به رقبای سوئیسی خود در چهار ماه اخیر سال ۲۰۱۷ علیرغم هزینه ی بیشتری که بابت ارسال محصولات خود دریافت می کند فروش بیشتری داشته است.

از مطالبی که در بالا ذکر شد پی می بریم که صنعت ساعت سوئیس بارها با چالش هایی مواجه شده  و بر آن ها نیز فائق آمده است.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ