دیدنی ترین شهرهای تاریخی جهان

یکی از بهترین دلایل برای سفر کردن پی بردن به تاریخچه ی محلی است که به آن سفر می کنیم. جمع آوری اطلاعات در مورد شهری که به آن سفر می کنیم به ما کمک می کند بفهمیم چگونه این شهر به شکل امروزی خود درآمده است. به علاوه باعث می شود در رابطه با فرهنگ و جوامع خودمان نیز بیشتر کنجکاو شویم. در ادامه فهرستی از دیدنی ترین شهرهای تاریخی جهان را که دارای سکنه هستند را برای شما فراهم کرده ایم. با سیر و گشت همراه باشید.

دیدنی ترین شهرهای تاریخی جهان

کوسکو، پرو

کوسکو که بر فراز کوه های آند قرار دارد در گذشته پایتخت امپراتوری اینکاها بوده است. در رابطه با مبدا و سرچشمه ی شهر اطلاعات زیادی موجود نیست اما عقیده بر این است که این شهر به شکل یک یوزپلنگ که برای امپراتوری اینکاها حیوانی مقدس به شمار می آمده ساخته شده است. ساختار این شهر به گونه ای است که برنامه ریزی شهری را به خوبی در معرض نمایش می گذارد. کونکو هم از نظر اقتصادی و هم از نظر اداری پیشرفت زیادی داشته است. در کوسکو سرپرستان خانواده موظف به پرداخت مالیات بوده اند و سران شهر از این پول در جهت ساختن زیربناها و تامین غذا و امنیت مردم در زمان های مورد نیاز استفاده می کرده اند.

کوسکو، پرو

اسکندریه، مصر

پیش از آن که اسکندر مقدونی این شهر را در سال 331  ق م پیدا کند، اسکندریه به واسطه ی موقعیتی که بر روی دلتای نیل مصر داشت یکی از شهرهای بندری اصلی به شمار می آمد. روزگاری این شهر اولین مرکز دانش در جهان باستان بود. یک کتابخانه ی بسیار بزرگ که سرشار از طومارهای مختلف بود و یکی  از معروف ترین کتابخانه های آن روزگار هم محسوب می شد در اسکندریه قرار داشت. این کتابخانه سمبل فرهنگ، روشن فکری و موفقیت بوده اما در آتش سوزی که ژولیسوس سزار به پا کرد کاملا از بین رفت. به علاوه این شهر اقامتگاه اراتوستن، فیلسوفی که به گرد بودن زمین پی برد نیز بوده است.

اسکندریه، مصر

آتن، یونان

بدون شک، آتن نقش بسیار مهمی را در شکل گیری جهان غرب به گونه ای که امروزه آن را می شناسیم ایفا کرده است. در سال 1400 ق م آتن یکی از مشهورترین شهرهای جهان باستان به شمار می آمد. این شهر به مدت بیش از 7000 سال شهری مسکونی بوده است. آتن که در دوران یونان باستان پدیدار شد نقش بسیار مهمی را در به وجود آمدن فلسفه، تئاتر، ادبیات و علم ایفا کرده است.

آتن، یونان

بنارس، هند

این شهر که پیدایش آن به قرن یازدهم ق م برمی گردد یکی از قدیمی ترین و دیدنی ترین شهرهای تاریخی جهان به شمار می آید. بنارس در ایالت اوتار پرادش هند بر کرانه ی رود گنگ واقع شده است. بسیاری از افراد ساکن در بنارس، مراسم های مربوط به تشییع جنازه را در سواحل این شهر اجرا می کنند زیرا عقیده دارند به افرادی که در این مکان می میرند عمر جاودانه اعطا خواهد شد. به علاوه بنارس اقامتگاه بسیاری از معابد هند بوده و به همین دلیل یکی از هفت شهر مقدس آیین هندو نیز به حساب می آید. یکی از معروف ترین مکان های این شهر معبد طلایی می باشد که مردم در آن جا، یکی از خدایان آیین هندو یعنی شیوا را پرستش می کنند.

بنارس، هند

پراگ، جمهوری چک

پراگ که یکی از تاریخی ترین و محفوظ شده ترین شهرهای اروپا به شمار می آید، چشم اندازی از زندگی مربوط به قرون وسطا را در معرض نمایش می گذارد. از برخی افراد مشهور اهل پراگ می توان به آلفونس موخا نقاش (اگرچه در ایوانتشسیسته متولد شد) و فرانتس کافو (نویسنده) اشاره کرد. به علاوه موتسارت (آهنگساز) نیز یکی از بازدید کنندگان همیشگی این شهر بوده است.

این شهر که متعلق به سرزمین تاریخی بوهم می باشد مملو از افسانه های قومی و اجدادی است. پراگ خاستگاه جامعه ی بزرگ و تاریخی یهودی بود و راهبان زیادی در آن حضور داشتند. همچنین در پراگ می توانید قدیمی ترین ساعت های نجومی و قلعه ی پراگ را نیز مشاهده کنید.

پراگ، جمهوری چک

پکن، چین

اگر چه پکن تقریبا بیش از 3000 سال قدمت دارد اما نقش بسیار مهمی را در تاریخ چین به مدت هشت هزار سال ایفا کرده است زیرا پکن یکی از چهار پایتخت مهم باستانی چین به شمار می آید. پکن اقامتگاه خاندان مشهور چینگ و مینگ بود و در طول مدت انقلاب کمونیستی چین تحت ریاست مائو تسه تونگ قرار داشت. این شهر برای کاوش هر آن چه که از گذشته به جا مانده است بسیار مناسب می باشد.

پکن، چین

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ