بهترین معابد هند

با رانندگی در حومه ی “اوتاراکند” و در راه “پیتراگارا” به “آلمورا” به معبد “جاگشوار” یکی از معابد هند می رسید. چشم انداز معبد شیوا مانند گنجینه ای در میان درختان سرسبز “دودار” می درخشد. برگ های تیرهی “دودار” در هماهنگی کامل با سنگ های سیاه معبد، نهر آبی کوچک و آسمان خاکستری هستند. به طوری که گویی طبیعت از شما می خواهد از این جلوه ی عکاسی طبیعی لذت ببرید. برآورد شده که معبد “جاگشوار” حدودا در قرن ها ۹ تا ۱۳ میلادی ساخته شده است. معماری آن آدم را شیفته خود می کند به گونه ای که بلافاصله متوجه می شوید این یک مکان مقدس بوده و  زمانی نیز به عنوان اثری با شکوه و جلال در بین مردم به حساب می آمده است. این فقط یک نمونه از قدرت و زیبایی معابد باستانی هند به شمار می آید. با سیر و گشت همراه شوید با معرفی بهترین معابد هند

بهترین معابد هند

ماندشواری معبد دوی، بیهار

این مبعد منصوب به خدای شیوا و همتای او Shakti است. این معبد، قدیمی ترین معبد کاربردی حال حاضر جهان محسوب می شود و به نظر می رسد که در دوران ساکا ساخته شده باشد. طبق باستان شناسی هند (ASI) قدمت آن به سال ۱۰۸ بعد از میلاد مسیح بر می گردد. معبد به شکل هشت ضلعی ساخته شده است که سبک نادری در هنر ساختمان سازی به حساب می آید. این معبد یک نمونه از سبک معماری نگارا می باشد.

ماندشواری معبد دوی، بیهار

معبد سوبراهمانیا، سالوانکوپام، تامیل نادو

تامیل نادو یکی از معابد هند است که در سال ۲۰۰۵ پس از سونامی ۲۰۰۴ که در ساحل تامیل نادو رخ داد، کشف شد. باستان شناسان بر این باورند که این حرم اختصاص داده شده به خدایان Murugan است که البته قدیمی ترین نوع آن هم می باشد. ساختمان آن ترکیبی از دو ساختار مجزا است، یکی متعلق به قرن نهم قرن پالایا و دیگری متعلق به دوران Sangam قرن هشتم.

معبد سوبراهمانیا، سالوانکوپام، تامیل نادو

معبد لد خان، ایهول، کارناتاکا

در قرن پنجم، معبد لد خان توسط پادشاهان سلسله ی چالوکیا ساخته شد. سبک معماری آن از نوع Panchayatana می باشد. این معبد ۱۲ ستون و یک منطقه ی مرکزی دارد که حاوی زیارتگاهی است که به خدای شیوا اختصاص داده می شود. نظریه های بسیاری وجود دارند که چرا این معبد با نام معبد لد خان نامیده می شود که از جمله ی آن ها می توان به داستان های شاهزاده و گدایی که در آنجا زندگی می کردند، اشاره کرد.

معبد لد خان، ایهول، کارناتاکا

معبد Mahabalipuram

در منطقه ی تامیل نادو، گروهی از آثار مهابالپیروم می باشد که بازتابی از میراث فرهنگی غنی قرن هفتم و هشتم را به نمایش گذاشته است. این سازه ها ترکیبی از معابد Ratas-shaped (Chariot)، معابد Mandapas (غار)، امپلی فایر های سنگی بزرگ و معبد Shore می باشند که همه به خدای شیوا اختصاص داده شده اند. خود شهر در قرن اول و دوم ساخته شده است و امروزه نیز به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو شناخته می شود.

معبد Mahabalipuram

معبد Kailashnath ،Ellora

این معبد متشکل از شمایل یک ماموت و یک ساختار چشمگیری است که از یک تکه سنگ ساخته شده اند. معبد Kailashnath یا Kailsa شانزدهمین غار در میان ۳۴ غار خیره کننده الیورا به حساب می آید. به نظر می رسد که این معبد در قرن هشتم ساخته شده باشد و ساختار باشکوه آن به سبک Pallava می باشد.

معبد Kailashnath ،Ellora

معبد Tungnath ،Uttarakhand

این معبد در ارتفاع ۳۶۸۰ متری (۱۲۰۷۳ فوت) واقع شده و بالاترین معبد شیوا در جهان به حساب می آید. تاریخ دقیق ساخت معبد مبهم می باشد، اما اگر بر این افسانه اعتقاد داشته باشیم، در واقع این قهرمان اسطوره ای هند، پاندوا است که معبد را به احترام خدای شیوا ساخته و از او خواستار عفو شده است. این معبد بسیار کوچک بوده و به سختی می توان ده نفر را در آن جای داد. ساختمان آن از سنگ سیاه و به سبکی مشابه معبد کدارنات ساخته شده است.

معبد Tungnath ،Uttarakhand

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ