تاریخچۀ پرچم فرانسه

پرچم فرانسه یکی از جذاب‌ترین و مشهورترین نمادها در تاریخ اروپا به‌حساب می‌آید که به‌عنوان سه رنگ فرانسوی و با عبارتِ Le drapeau tricolore نیز شناخته می‌شود. در این متن نگاهی اجمالی به داستانی که پشت پرچم فرانسه نهفته است می‌اندازیم تا بیشتر با چگونگی شکل‌گیری آن آشنا شویم. با سیر و گشت همراه شوید.

پرچم فرانسه

خاستگاه این پرچم سه رنگ به‌طور جدایی‌ناپذیر با انقلاب فرانسه (۱۷۹۹- ۱۷۹۹) مرتبط است، اما پرچم فرانسه طی قرن‌ها و بسته به اینکه قدرت اداره‌ی کشور دست چه کسی بوده تغییر شکل یافته است. اولین پوشش پادشاهان فرانسه در اوایل ۱۲۰۰ یک تاج آبی بود که با گل‌های سوسن طلایی تزیین‌شده بود و پوشش متداول خانواده‌ی بوبورن که تا زمان انقلاب فرانسه در اواخر قرن ۱۶ بر این کشور حکمرانی می‌کردند نیز یک شنل سفید با گل‌های زنبق طلایی بود.

در جریان انقلاب، ستیزه جویان فرانسوی در پوشش خود از رنگ‌های سفید و قرمز استفاده می‌کردند، که به پیروی از رنگ سلطنتی فرانسه و همچنین پرچم قرمز و آبی پاریس بود. در پایان جولای ۱۷۸۹، هنگامی‌که نیروی ملی پلیس تشکیل شد، فرماندهِ آن، ماری جوزف یو گیلبرت دو متییر و مارکی د لافایت، یک نوار آبی و سفید و قرمز را به‌عنوان نشان افراد خود تعیین کردند. برخی معتقدند که این اولین باری بود که هم‌زمان این سه رنگ به‌عنوان نمادی در فرانسه مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

تاریخچه پرچم فرانسه

این پرچم سه رنگ در طول مدت شکل‌گیری انقلاب فرانسه چندان در معرض نمایش قرار داده نشد، اما معنای انقلابی آن از پیش به تاریخچه‌ی کوتاهش متصل بود. بعد از سپری کردن یک دوره‌ی کوتاه (۱۸۳۰-۱۸۱۴) پس از شکست ناپلئون در نبرد واترلو، زمانی که پادشاهی بوربن به قدرت بازگشت و پرچم سفید فلور دلیس را بازیابی کرد، از آن زمان این پرچم به‌عنوان پرچم فرانسه باقی مانده است.

خط‌های سه‌رنگِ پرچم فرانسه امروزه از عرض مساوی برخوردار هستند اما طرح اولیه‌ی آن دارای این ابعاد بود (برحسب سانتی‌متر):

 ۳۰ (آبی)، ۳۳ (سفید) و ۳۷ (قرمز).

نمادگرایی

رنگ آبی و قرمز از رنگ‌های سنتیِ شهر پاریس هستند که در نمادِ coat of arms of Paris مورد استفاده قرار گرفته‌اند. رنگ آبی به مارتین تور و رنگ قرمز به قدیس دنیست نسبت داده می‌شوند. در واقعۀ فتح باستیل در سال 1789 میلادی، نیروهای مسلح پاریس تاژک‌های آبی و قرمزرنگ بر روی کلاه‌های خود داشتند. رنگ سفید همواره بخشی از پرچم‌های کشور فرانسه بوده است و مارکی دو لافایت آن را به‌عنوان «رنگ باستانیِ فرانسه» توصیف می‌کند. با گذشت زمان رنگ سفید به رنگ‌های انقلابیِ تاژک‌های نیروهای مسلح اضافه گشت تا طرح تاژک «ملی‌سازی» شود؛ درنتیجه، تاژک سه‌رنگ به وجود آمد. اگرچه لافایت هویتِ نوارِ سفیدرنگِ پرچم را از ملت جدا نمی‌داند، اما افراد دیگر آن را بخشی از هویتِ سلطنت می‌دانند. لافایت نسبت داشتن پرچم با سبکِ زندگیِ قرمز و سفیدرنگِ دوک اورلئان را رد می‌کند.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ