راهنمای باتو کیو در کوالالامپور

در هفده کیلومتری کوالالامپور (Kuala Lumpur)، بنای تاریخی وجود دارد که به نظر می رسد خدایان غارهای باتو (Batu Caves)، خودشان این یادبود را ساخته باشند. این یادمان مقدس که مکانی با زیبایی های شگفت انگیز طبیعی و ساخته ی دست بشر است، از کوه های خیره کننده ی آهکی مالزی و مجسمه های مذهبی آئین هندو تشکیل شده و زیبایی بی نظیر خود را هرچه تمام تر به رخ همگان می کشد. در این کلاس کوچک درس تاریخ در مورد یکی از فوق العاده ترین مکان های پربازدید در مالزی با ما همراه باشید. با سیر و گشت همراه شوید تا درباره راهنمای باتو کیو در کوالالامپور بیشتر بدانید.

راهنمای باتو کیو در کوالالامپور

برج های آهکی توخالی حدود ۴۰۰ میلیون سال است که در این ناحیه قرار دارند. حفره ها، پرتگاه ها و شکاف های آن در دوران ماقبل تاریخ شکل گرفته اند. اولین بومیان شناخته شده، قبیله ی برسیسی یا مردم بومی تیمون بودند. در دهه ی ۱۸۶۰ که مالایا (Malaya) در حال شکوفایی و توسعه، تحت فرمان استعمارگران بود، مهاجران چینی که برای کار به این سرزمین آمده بودند، با استخراج نوعی کود که به وفور از غارها به دست می آمد، موفق به حاصلخیزی مزارع خود شدند و ادامه ی زندگی خود را با تغییر بزرگ شروع کردند.

در دهه ی ۱۸۷۰ این غارها مورد توجه مقامات استعمارگر بریتانیایی و حتی یک طبیعت شناس آمریکایی به نام ویلیام هورنادی (William Hornaday)، نخستین مدیر باغ وحش نیویورک که امروزه بیشتر به عنوان باغ وحش برونکس Bronx zoo شناخته می شود و البته علت شهرت وی نیز به همین دلیل است، قرار گرفتند و وجود این غارها در فهرست های جهانی به ثبت رسید.

در دهه ی ۱۸۹۱، غارهای محبوب و پرطرفدار باتو، شدیدا توجه ی تعداد زیادی از بازدیدکنندگان را به سمت خود جلب کرده و شاهد سرازیر شدن شمار چشمگیری از گردشگران به سوی خود بودند. در میان این بازدیدکنندگان شخصی به نام کی تامبوسامی پیلای (K. Thamboosamy Pillai)، تاجر هندی و موسس معبد نیز حضور داشت.

این بازرگان هندی که مجذوب دهانه ی ورودی غار شده بودند، اعتقاد داشت که دهانه ی این غار به سر نیزه ی آسمانی شباهت زیادی دارد. کی تامبوسامی پیلای از این حرکت دفاع کرد تا این تخته سنگ عظیم را به مکانی برای عبادت خدای جنگ هندو که نیزه های آسمانی زیادی حمل می کنند (خدای مورگان)(lord murugan) تبدیل کند.

در دهه ی ۱۹۲۰، با افزایش شمار عبادت کنندگان این خدای هندو، به منظور دسترسی راحت تر عبادت کنندگان به ۴۰۰ متری بالای این معبد، تعدادی پله ی چوبی که از زمین تا بالای نیزه ی آسمانی امتداد می یافتند ساخته شد. با افزایش پرستش کنندگان، مقدار نذورات نیز افزایش یافت و پله های چوبی امروزه جای خود را به پله های بتنی داده اند.

یک مجسمه با رنگ طلایی و ارتفاع ۱۴۰ فوت (۴۲۶۷ سانتی متر)  از خدای مورگان، نیز در سال ۲۰۰۶ در این غار بنا شد تا نمای پله های الهی اولیه را مزین کند. از آن زمان، غارهای باتو که نام خود را از رودخانه ای که از این ناحیه عبور می کند گرفته بودند، به یکی از عبادتگاه های بزرگ هندو در سراسر جهان تبدیل شدند. در نیمه ی اول سال جشن مذهبی «تایپوسام»«Thaipusam» از جشن های آئین هندو نیز به طور خاص در غارهای باتو برگزار می شود. جمعیت کثیری از نیایشگران برای بازدید از این رویداد به این مکان روانه می شوند. در این مراسم ترسناک، عبادت کنندگان جهت توبه و طلب بخشش، طی اعمالی تکان دهنده به سوراخ کردن بدن خود می پردازند.

غارهای باتو مکانی فوق العاده جالب برای بازدید کنندگان مذهبی و غیرمذهبی می باشند. اگر می خواهید هزارتوهای طبیعی بیشتری از غار را کشف کنید باید با تورهای غار شناسی همراه شده و به سمت غار تاریک بروید و یا در پشت کوه کمی صخره نوردی را تجربه کنید.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع راهنمای سفر
تبلیغات چپ