آبشار شوی ، جاذبه ای زیبا از طبیعت

معمولا محیط های آبی یکی از پر طرفدارترین محل های گردشگری هستند و محیط هایی نظیر دریا ،دریاچه، آبشار، رودخانه بسیار مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار خواهند گرفت. آبشار شوی یکی از این جاذبه های گردشگری پرطرفدار می باشد. با سیر و گشت همراه شوید.

آبشار شوی ، جاذبه ای زیبا از طبیعت

آبشار زیبا و دیدنی شوی

آبشار شوی محلی تفریحی، زیبا و دارای طبیعتی بی نظیر می باشد. شوی دارای ارتفاع ۸۵ متر و عرض ۷۰ متر بوده که در شهرستان دزفول و استان خوزستان قرار دارد. البته به دلیل قرار گرفتن این آبشار بین مرز خوزستان و لرستان عده ای از لرستانی نیز معتقدند که این آبشار متعلق به استان لرستان می باشد.

شوی در دامنه های رشته کوه های زاگرس قرار گرفته که محیطی فوق العاده زیبا دارد. علت نام گذاری این آبشار به دلیل وجود روستایی به نام شوی در نزدیکی این آبشار بوده است. کلمه ی شوی در زبان محلی نیز به معنی لطافت می باشد.

آبشار زیبا و دیدنی شوی

تاریخچه ی آبشار شوی

آبشار شوی نیز نزدیک به ایستگاه راه آهن تله زنگ قرار دارد و عده ای به نام آبشار تله زنگ نیز آن را می شناسند. این آبشار از میان کوه ها و دشت ها به پایین سرازیر می شود و درون دریاچه ی سد دز در استان خوزستان می ریزد. همچنین آب این آبشار زیبا از درون غارها سرچشمه گرفته که بعد از بیرون آمدن از صخره های بلند به بیرون می ریزد. آبشار شوی به عنوان سی و پنجمین اثر ملی و اولین اثر در استان خوزستان در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۳ ثبت شد.

از گونه های گیاهی که در اطراف این آبشار رشد کرده اند می توان به : بید، انجیر، مو، زبان گنجشک، افرا، کیکم و بلوط اشاره کرد و جاندارانی نظیر پلنگ، خرس، کل بز و سمندر ایرانی در اطراف این آبشار قرار گرفته اند. همچنین زیر آب های سرازیر شده ی آبشار گیاهی به نام سیاهوشان نیز رشد کرده که دارای خاصیت دارویی و درمانی بسیاری می باشد. این گیاه برای بیماری هایی نظیر زردی و یرقان و سنگ های کلیوی بسیار مفید می باشد.

آبشار سنگ مار

در نزدیکی آبشار شوی ،آبشار دیگری هم وجود دارد که اگر طالب تماشای آن هستید باید تقریبا نیم ساعت پیاده روی داشته باشید. ولی طی کردن این مسافت برای دیدن این آبشار زیبا که آبشار سنگ مار نامیده شده، بسیار هم با ارزش است.

آبشار سنگ مار

مسیر آبشار شوی و آبشار سنگ مار

برای رفتن به این آبشارهای زیبا می توانید اول از منطقه ی سردشت دزفول و پیرچل عبور کنید و باید حدود ۱۳۰ کیلومتر را طی کرده تا به روستای سر تنگ رسیده و بعد از آن نیز حدودا ۲ ساعت باید پیاده روی کنید تا به این آبشارهای با شکوه برسید. بهترین زمانی که برای دیدن این آبشار می توانید راهی این سفر شوید حتما فصل بهار می باشد که دارای طبیعتی زیبا است و شما می توانید با چادر زدن در اطراف آبشار نیز شب را سپری کنید.

نوشته شده در ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ