قلعه بابک در کجا واقع شده است؟

از آثار تاریخی، ملی و باستانی ایران، می توان به قلعه بابک اشاره نمود. این اثر تاریخی، در استان آذربایجان شرقی، در 50 کیلومتری شمال شهرستان اهر بنا شده است. این اثر با ارزش و باستانی، در ارتفاعات غربی کوه قره سو (منطقه کلیبر) می باشد و چیزی در حدود 2300 تا 2700 متر، از سطح دریا ارتفاع دارد. ویژگی های طبیعی این منطقه خود دلیلی برای جذب گردشگران و علاقمندان به جاذبه های طبیعی است.

قلعه بابک

این دژ در زمان اشکانیان و بخصوص ساسانیان (قرن سوم هجری) و با دستان توانمند آن ها در این منطقه بنا شد. این قلعه، به دلیل اینکه مقر سردار تاریخی ایران زمین، یعنی بابک خرم دین می باشد به نام های دژ بابک، قلعه بابک ، بذ و قلعه ی جمهور نیز مشهور است. تقریبا از منطقه کلیبر تا قلعه، چیزی حدود 3 کیلومتر باید از گردنه ها و گذرگاه های بسیار خطرناک  را گذراند. در ادامه راه برای رسیدن به ورودی قلعه باید از دروازه ای محکم  و بسیار کوچک که از سنگ های منظم طبیعی (دالان) درست شده اند، گذشت.

قلعه بابک

اندازه ی این دالان به گونه ای است که فقط یک نفر می تواند از آن عبور کند. از این دالان تا ورودی دژ چیزی حدود 200 متر راه است و تنها راه ورودی به قلعه نیز گذشتن از همین راه یک نفره می باشد. البته در طی این مسیر باید از دره های عمیق و تنگ، جنگل ها و راه های صعب العبور نیز عبور کرد تا به درب ورودی دژ رسید.

این بنا به صورت 2 طبقه و 3 طبقه بوده و بعد از رسیدن به تالار اصلی، می توان از طریق 7 اتاق که در اطراف تالار اصلی  بنا شده اند به تالار مرکزی نیز راه یافت. این دژ مجهز به 4 جایگاه طبیعی برای دیدبان ها در هر 4 طرف قلعه نیز می باشد. در ساخت این اثر، از زبره تراش، روش چفت، بست سنگ ها، ملات ساروج و… استفاده شده است.

 این بنا کاملا مجهز به تمام تاسیسات رفاهی برای ساکنان از جمله اتاق های آب انبار نیز می باشد. این آب انبارها طوری طراحی شده اند که ساکنین آن هم در فصول تابستان و هم زمستان می توانستند از آب بهره مند شوند. این دژ چشم ‌اندازی بسیار زیبا دارد و همین امر نیز سبب جذب دوستداران طبیعت به این منطقه شده است. نا گفته نماند که توسط میراث فرهنگی در سال 1376 این اثر مورد مرمت وبازسازی قرار گرفته است.

نوشته شده در ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ