تاریخچه دانشگاه دوک

تاریخچه دانشگاه دوک از سال ۱۸۲۸ شروع شد که با نام مدرسه براون بازگشایی شد. ساختمان چوبی و کوچکی که در ابتدا توسط فرقه‌های متدیست و کویکر اداره می شود. ۱۵ سال بعد این مدرسه، اولین مدرک های لیسانس خود را میان دانشجوهای فارغ التحصیل توزیع کرد. شاید نقطه ی عطف برجسته بعدی این مدرسه از آنجا شروع شد که در سال ۱۸۶۰ به کالج ترینیتی تغییر نام داد و همچنان همکاری خود را با کلیسای متدیست ها نیز ادامه می داد. در ادامه تاریخچه دانشگاه دوک را برای شما بازگو می کنیم. با سیر و گشت همراه شوید.

تاریخچه دانشگاه دوک

در سال ۱۸۷۸ این مدرسه شاهد فارغ التحصیلی زنانی بود که بالای سکو می رفتند تا مدرک دیپلم خود را دریافت کنند. سپس در سال ۱۸۸۱ بار دیگر این منطقه شاهد اولین جشن دانشجوی بین المللی بود. در سال ۱۸۹۶ سالی بود که اولین بومیان آمریکا آموزش خود را به پایان رساندند و مدرک خود را به عنوان فارغ التحصیل اخذ کردند. در سال ۱۹۲۸ دانشگاه دوک نخستین گروه از دانشجوهای دکترای خود را فارغ التحصیل نمود.

مدیریت دانشگاه در چندین مورد خاص تکرار شد که شاخص ترین آن ها مطابقت و اقتباس رنگ آبی در سال ۱۸۸۹ بود. این تصمیم باعث شد برای برنامه های ورزشی آینده خود لقب شیاطین آبی را انتخاب کنند که تا سال ۱۹۲۲ محبوبیت چندانی کسب نکرد. در طول تاریخ طولانی اش یکبار به علت جنگ داخلی از سال ۱۸۶۵ تا ۱۸۶۶ و بار دوم از سال ۱۹۱۴ تا ۱۹۲۲ به علت ثبت نام پایین به اجبار بسته و فعالیت علمی آن متوقف شد. در این میان مدرسه از بخش راندولف به شهر پر جمعیت تر در کارولینای شمالی یعنی “دورهام” انتقال یافت، که البته از آن به بعد اقامتگاه همیشگی آن باقی ماند. دورهام به این دلیل انتخاب شد که شهری در حال توسعه به شمار می رفت و بازنمودی از ارزش ها و طرز تفکر و عقاید “نیوساوت” بود.

دانشگاه دوک

زمانی که مدرسه در سال ۱۹۲۴ بار دیگر باز شد همچنان تحت نظر همان قوانینی بود که کالج ترینیتی بر مبنای آن پایه گذاری شده بود. تنها تفاوت آن، نام و تاریخ مشترک مدرسه ها بود. نام جدید دانشگاه به افتخار ”جیمز بیوکنن دوک” به این نام تغییر یافت یعنی فردی که مدرسه را به دانشگاهی بین المللی تبدیل کرده بود. وی در سال ۱۹۲۵ هم در گذشت.

دانشگاه دوک چندین دهه کانون فعالیت های ورزشی به ویژه در زمینه بسکتبال بود که در سال ۱۹۰۶ آغاز به کار کرد. این اولین تیمی بود که موجبات حضور پیاپی در مسابقات قهرمانی ورزشی را برای این دانشگاه شروع کرد. اگرچه آن ها تا سال ۱۹۹۱ نتوانستند اولین عنوان قهرمانی ملی خود را کسب کنند. اما بعد از آن چهار بار دیگر موفق به کسب عنوان قهرمانی رقابت‌های یک چهارم نهایی NCAA شدند.

حالا که صحبت از ورزش به میان آمد باید گفت که بالاخره بعد از ۲۵ سال و در تاریخ یکم اکتبر ۱۹۲۹ اولین تیم فوتبال این دانشگاه نیز تشکیل شد. از آن تاریخ به بعد تا به امروز فوتبال دانشگاه ۱۷ بار عنوان قهرمانی در رقابت‌های مختلف را کسب کرده است. سرانجام در سال ۱۹۷۱ بود که ورزش بانوان در این دانشگاه به رسمیت شناخته شد.

دانشگاه دوک

معروفترین فارغ التحصیل از این دانشگاه پرزیدنت ریچارد نیکسون بود که در سال ۱۹۳۷ فارغ التحصیل شد. یک سال بعد این مدرسه به انجمن دانشگاه های آمریکا پیوست که به خاطر شهرت و اعتبار به عنوان یکی از بهترین موسسات پژوهشی در سطح کشور مطرح بود. رویداد شایان ذکر دیگر استقبال از سخنرانی دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور در سال ۱۹۶۴ در محوطه این دانشگاه است .سه سال بعد نخستین دانشجویان آفریقایی- آمریکایی دیپلم های خود را در این دانشگاه دریافت کردند.

امروز دانشگاه دوک حضور فعالانه ای با سطح بالای آموزشی دارد که حتی شاخه ای از این دانشگاه در چین مشغول فعالتی است. این دانشگاه یکی از سختگیر ترین دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو به حساب می آید و تنها ۱۱ درصد از متقاضیان موفق به ثبت نام در این دانشگاه می‌شوند. این مسئله باعث می شود دانشگاه دوک در رتبه بندی بین المللی، رده ی هفدهم را در سال ۲۰۱۸ از آن خود کند که از سال ۲۰۱۱ بالاترین موقعیت آن ها محسوب می شود. حدود ۱۵ هزار دانشجو در این دانشگاه حضور پیدا می‌کنند که تقریبا ۲۲ درصد از آن ها بین المللی هستند و حدود ۵۰ هزار دلار در سال شهریه  پرداخت می کنند.

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ