آشنایی با استخر گاومیش گلی سرعین

از جاذبه های دیدنی شهر سرعین، می توان استخر گاومیش گلی را نام برد. این مکان تفریحی، بر روی دره ای دیدنی واقع شده است. از لحاظ آبدهی و وسعت، از چشمه های بارز منطقه محسوب می شود، به طوری که به صورت روباز و با مساحتی بالغ بر ۴۰۰ متر با عمقی در حدود ۱۳۰ سانتی متر برآورد شده است.

این مکان تفریحی، مجهز به حوضچه کلر، دوش های آبگرم و سرد، بوفه و … نیز می باشد. دمای آب چیزی در حدود ۴۶ درجه سانتی ‌گراد و با PH6/58، آبی بیرنگ، ترش مزه و بو دار است.

آشنایی با استخر گاومیش گلی سرعین

آب معدنی استخر گاومیش گلی، انواع کاتیون ها و آنیون ها را دربر دارد و هدایت الکتریکی ۱۳۰۰ را در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد از خود نشان می دهد. به طور کلی آب این استخر تفریحی در ردیف کلروره، بیکربنات سدیم و کلسیک گرم قرار می‌گیرد.

به علاوه در صورت تبخیر آب ۶۸۷ میلی گرم مواد خشک از آن باقی می ماند. شاید برا شما هم نام این استخر سوال برانگیز باشد! طبق تحقیقات انجام شده در طی سالیان بسیار دور، گاومیش های اهالی این منطقه، به این آب معدنی وارد می شدند و بعد از ایجاد تعادل دمایی بین بدنشان و آب حوضچه، برای مدتی در آب می ماندند و استراحت می کردند. از استخر گاومیش گلی تا یکی از گرانبهاترین آسیاب های شهر آذربایجان، چیزی در حدود ۱۵۰متر فاصله است که در گذشته مازاد آب چشمه از این آسیاب عبور می کرد و به سبب اینکه در گذشته  آب آسیاب در زمستان یخ نمی زد، از شهرت بی نظیری نیز برخوردار بوده است. توجه داشته باشید که این استخر معدنی و تفریحی با دو سانس جداگانه برای خانم ها و آقایان قابل استفاده است.

نوشته شده در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ