کوه های گِل افشان ، سیاره ای عجیب در ایران

آیا تا به حال از کوه های گِل افشان دیدن کرده اید؟ این کوه های عجیب که مانند سیاره ای دیگر می باشند جزو جاذبه های توریستی چابهار محسوب می شود.

کوه های گِل افشان

از جاذبه های توریستی و گردشگری ایران، می توان به کوه های گِل افشان واقع در شهرستان چابهار اشاره کرد. این چشمه و کوه گِل افشان با ارتفاعی در حدود ۱۰۰ متر نسبت به مهم ترین جاذبه های بندر تنگ (کنارک) قرار دارند.

به گفته محققان، این گونه ساختارهای زمین شناسی، به دلیل نزدیکی با اقیانوس هند و شکل فیزیولوژیکی پوسته ی زمین در این منطقه کنارک به وجود آمده و به سبب این گونه فعالیت  ها، بیابان هایی در اطراف این کوه ها ایجاد شده است.

کوه های گِل افشان

همان طور که گفته شد، پوسته ی اقیانوسی در این منطقه با شیب تندی به داخل زمین فرو می رود و به سبب آن، فشارهای زیادی به پوسته ی منطقه ی بندر تنگ وارد شده و آب و گل با فشار زیاد به بیرون پرتاب می شود. در بالای کوه های گِل افشان، چاله ای به قطر ۱ متر و با عمقی در حدود نیم متر که مملو از آب سرد و گل است، دیده می شود.

کوه های گِل افشان

محتوای این چاله به طور تقریبی هر ۱ دقیقه یک بار و با صدایی شبیه به ترکیدن حباب  به بیرون پرتاب می شود. طبق تحقیقات انجام شده، این چشمه ها از گازهای متنوعی همچون، گاز متان در حدود ۸۵ تا ۸۹ درصد، ۱۰ درصد دی اکسید کربن، مقدار ناچیزی نیتروژن و مونو اکسید کربن تشکیل شده اند. اما کاربردهای این کوه های گِل افشان را نمی توان نادیده گرفت. از جمله کاربرد این گِل ها می توان در صنعت سفالگری، گل درمانی (بیمارهای پوستی، درد کمر، درد مفاصل و …) و بهره برداری از گاز خروجی و … اشاره نمود.

نوشته شده در ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ