عجایب هفتگانه جهان باستان

عجایب هفتگانه جهان باستان مجموعه ای از سازه های اعجاب انگیز انسان های باستان هستند. این لیست هفتگانه بر اساس کتاب راهنمای معروفی که مکان های دیدنی یونانی را معرفی می‌کرد ایجاد شد. پس تعجبی ندارد که با نگاهی به این لیست هفت عددی چیزی جز بناهای معروف منطقه یونان و روم باستان را نبینیم و خبری از سازه های باشکوه امپراتوری هخامنشی یا آرامگاه باستانی زیگورات چغازنبیل در آن نباشد. هفت عجایب جهان بر اساس تعاریف مختلفشان، متفاوت هستند. دسته بندی متنوعی مانند جهان زیر آب، جهان صنعتی، حتی عجایب هفتگانه جهان جدید وجود دارد. عجایب هفتگانه جهان باستان برجسته ترین معماری های ساخته دست یونانی ها را شامل می شود. با سیر و گشت همراه شوید.

عجایب هفتگانه کدامند و آیا در حال حاضر هم وجود دارند؟

عجایب هفتگانه جهان باستان

هرم بزرگ جیزه در مصر

باستان شناسان قدمت هرم بزرگ جیزه را بین ۲۵۶۱ تا ۲۵۸۴ سال قبل از میلاد مسیح مشخص کرده اند. همچنین تنها مورد در لیست عجایب باستانی جهان است که عمدتاً به صورت سالم و دست نخورده به چشم می‌خورد. این هرم برای فرعون مصر به نام خوفو ساخته شده است و بلندترین ساختمان تا زمان ساخت کلیسای جامع لینکلن در سال ۱۳۰۰ به حساب می آمد. هرم جیزه بزرگترین و قدیمی ترین هرم در میان اهرام ثلاثه بوده است.

باغ های معلق بابل

باغ های معلق بابل

باغ های معلق بابل تنها مورد این لیست هفتگانه است که هنوز هم مکان دقیق آن مشخص نشده است. برخی معتقدند که این شاهکار فقط یک افسانه بوده و در بیشتر متون باستانی از آن صحبتی نشده است. طبق داستان ها و افسانه ها و گفته های کسانی که اعتقاد داشتند باغ های معلق وجود داشته اند، بخت النصر دوم 600 سال قبل از میلاد مسیح، این بنا را در شهر باستانی بابل برای ملکه خویش ساخته است. از باغ های مجلل زیبا و همچون پهنه ی سبزی بر روی کوهی از آجر بوده است. بعد از قرن اول میلادی هم این بنا نابود شد.

مجسمه زئوس در المپیا یونان

مجسمه زئوس در المپیا یونان

تندیس زئوس یکی از عظیم ترین مجسمه های یونان باستان بوده که شمایل مردی نشسته را به تصویر کشیده است. مجسمه زئوس در حدود 435 سال پیش از میلاد مسیح و توسط مجسمه سازی آتنی به نام فیدیا ساخته شده است که 43 فوت ارتفاع دارد و با صفحات عاج و طلا ساخته شده بود.

متاسفانه این تندیس در قرن پنجم پس از میلاد با ادعاهایی مبنی بر آتش سوزی در معبد و یا در کاخ لاوسوس به استانبول برده شد و در آتش سوزی بزرگی، 475 سال قبل از میلاد سوخته شده است.

اما مدارک و شواهد بسیاری بر وجود این تندیس وجود دارد و تصویر این تندیس را نیز بر روی سکه های باستانی می توان مشاهده کرد.

غول کولوس رودس

غول کولوس رودس

غول کولوس رودس مجسمه ی غول پیکری بود که در 280 سال پیش از میلاد مسیح در رودس بنا شد و  شمایلی از الهه خورشید یونان را به تصویر کشیده بود. دلیل ساخت غول رودس به سبب پیروزی بر قبرس بود تا بنای یادبودی باشد از این پیروزی. ارتفاع این بنا به حدود 108 فوت می رسید. شمایل این مجسمه همانند مجسمه آزادی است و به عنوان بلندترین بنای زمان خود شناخته شده است. تندیس رودس در اثر زلزله ای در 226 سال پیش از میلاد مسیح از بین رفت.

آرامگاه هالیکارناسوس

آرامگاه هالیکارناسوس

آرامگاه هالیکارناسوس یا مقبره ماسولوس یکی دیگر از عجایب باستانی و هفتگانه ی جهان است که در میان 353 تا 350 سال پیش از میلاد مسیح در نزدیکی شهر بودروم بنا شده بود. ماسول و همسرش آرتمیس 24 سال در شهر هالیکارناسوس فرمانروایی کردند. ماسول در طول ساخت این معبد در سال 353 قبل از میلاد مسیح در گذشت و دو سال بعد از مرگ ماسول همسرش آرتمیس نیز فوت کرد. خاکستر هر دو در این معبد وجود دارد. در اثر زلزله های متعدد، طی قرن های 12 و 15 این بنا از بین رفته و از آن زمان به بعد نام “ماسولوس” بر آن نهادند.

معبد آرتمیس در افسوس

معبد آرتمیس در افسوس

معبد آرتمیس که گاهی نیز به نام معبد دیانا خوانده می شود، در شهر باستانی افسوس در ترکیه کنونی نزدیک به شهر سلکوک قرار دارد. این بنا تا 323 سال پیش از میلاد سه بار بازسازی شد. متاسفانه دوباره در سال 268 میلادی بعد از حمله ی کُت ها، تخریب شد. شاعر یونانی به نام “آنتیپاتور” که این شگفتی را بررسی کرده است در 140 سال قبل از میلاد، توصیفاتی در مورد زیبایی های این شگفتی مطرح کرده است. وی می گوید: وقتی که خانه آرتمیس را دیدم سر به فلک کشیده بود، که دیگر شگفتی‌ها، این زیبایی را نداشتند. این شگفتی حالا دیگر از بین رفته است و قطعات بازمانده از معبد در سال ۱۸۶۹ پیدا شد که هم اکنون در موزه ی بریتانیا نگهداری می شوند.

فانوس دریایی اسکندریه در مصر

فانوس دریایی اسکندریه در مصر

فانوس دریایی در الکساندرسای مصر به فرمان پولمیاک، فرمانروای وقت مصر بین سالهاس 247 و 280 قبل از میلاد مسیح ساخته شد. این فانوس دریایی به سبب سه زلزله بین سالهای 956 و 1323 میلادی آسیب دید و در نهایت از بین رفت. باستان شناسان فرانسوی در سال 1994 میلادی توانستند بقایای این فانوس دریایی را در کف دریا بیابند.

منبع: express.co.uk

نوشته شده در ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ