کاخ چهل ستون اصفهان نگینی از دل تاریخ

عمارت کاخ چهل ستون اصفهان ، به عنوان یک تالار پذیرایی با استفاده از سبک تالار هخامنشی (سبک ستونی) بنا شده است. 20 ستون بلند کاخ به یک سقف باشکوه با تیرچه های متقاطع متصل می شوند که همه از جنس چوب بوده و به زیبایی تزئینی مزین شده اند. چهل ستون به معنای تعداد چهل ستون کاخ که عکس آن در استخر ژرف مجموعه منعکس شده است، می باشد.

کاخ چهل ستون اصفهان

این کاخ تنها کاخی می باشد که در حیاط سلطنتی، بین نقش جهان (میدان امام) و خیابان چهار باغ عباسی هنوز پابرجا مانده است. این عمارت دوره صفویه از سال 1614 تا کنون بسیار مشهور بوده است. یک کتیبه ی کشف شده در سال 1949 نشان می دهد که در سال 1647 تحت نظارت شاه عباس دوم تکمیل شده بود. در هر صورت، این کاخ در محل کنونی، پس از آتش سوزی در سال 1706 دوباره بازسازی شد.

کاخ چهل ستون اصفهان

تالار بزرگ (تالار Throne)، یک جواهر است که با نقاشی های دیواری، مینیاتور و سرامیک های زیبا تزیین شده است. دیوارهای بالایی با نقاشی های تاریخی در اندازه های بزرگ، تصاویر مجلل باشکوه و برخی از جنگ های بزرگ دوران صفویه را به تصویر کشیده اند. دو نقاشی میانی (114-115) از دوره قاجار می باشند، اما چهار تای دیگر اصلی مربوط به دوران صفویه هستند. از سمت راست به چپ، بالای درب ورودی، نبرد ارتش شاه اسماعیل با ازبک ها، سپس نادر شاه با سلطان محمد (سوار بر فیل سفید) در میدان نبرد با هندی ها می جنگد و آخرین تصویر مربوط به شاه عباس دوم است که با نوازندگان موسیقی از نادر خان، شاه ترکستان استقبال می کند.

کاخ چهل ستون اصفهان

بر روی دیوار مقابل درب، از سمت راست به چپ، شاه عباس اول در یک ضیافت ظاهری ریاست می کند. شاه اسماعیل (پیاده نظام) با سلطان سلیم می جنگد و نقاشی بعدی مربوط به شاه طهماسب است که همایون، شاهزاده هندی را که در سال 1543 به ایران فرار کرد را گرفته است.

کاخ چهل ستون اصفهان

درخت صنوبر قدیمی که بر روی پایه ستون ها افتاده، یاد آور آن باغ تاریخی قدیمی را زنده می کند. دماغه های جلا داده شده شیر ها در تنوره های ایستاده، بالای حوض زینتی، مکانی مناسب برای عکسی در این باغ هستند. دانشجویان رشته هنر، فروشگاه قلم کاری را در ورودی باغ تاسیس کرده اند و پارچه های نقش دار معروف ایرانی را به فروش می رسانند.

منبع: www.lonelyplanet.com

نوشته شده در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ