میدان نقش جهان اصفهان شاهکار گردشگری ایران

میدان نقش جهان اصفهان از هر چهار طرف با سنگ های گرانبهای معماری احاطه شده و در مرکزش نیز با فواره و باغ هایی زیبا مزین شده است. این مکان حیرت آور به نوبه ی خودش بسیار تماشایی و جذاب می باشد. این میدان در سال ۱۶۰۲ تحت سلطه حاکم صفوی، شاه عباس بزرگ، در آمد تا اهمیت اصفهان به عنوان پایتخت امپراطوری قدرتمند، را به نمایش بگذارد. خیلی سخت است که یک روز زمستانی از این میدان عبور کنید و مجذوب زیبایی اش نشوید.

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان با طول ۵۱۲ متر و عرض ۱۶۳ متر یکی از بزرگ ترین میدان های جهان است و به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. نام ‘نقش جهان’ برای این میدان انتخاب شد، تا نشان دهنده بهترین گوهرهای امپراطوری صفوی مثل مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله زیبا و ظاهر با شکوه کاخ عالی قاپو و سردر قیصریه باشد.

میدان نقش جهان نسبت به زمانی که ساخته شده، تغییرات جزئی را تجربه کرده است. حدود ۴۰۰ سال پیش بود که انتهای هر دروازه برای بازی های چوگان استفاده می شدند که هنوز هم این دروازه ها در نقش جهان پابرجا هستند (مسابقات چوگان روی مینیاتورهایی که اطراف میدان برای فروش بودند، نمایش داده می شدند). فقط فواره ها نیز و همچنین فروشگاه های سوغات و صنایع دستی که فضای دو طرف طاق های میدان را اشغال کرده اند در همین ۴۰ سال اخیر به میدان اضافه شده اند.

میدان نقش جهان اصفهان

عدم برخورد با مالکین فروشگاه هایی که طاق های اطراف میدان را اشغال کرده اند، موجب شده است تا فضای میدان سراسر شکوه به یک مکان عابر پیاده تبدیل شود. کالسکه ها، دوچرخه های برقی و اسب ها اکنون تنها وسیله حمل و نقل در میدان هستند که به بازدید کنندگان این اجازه را می دهند تا به دور از ترافیک از عظمت منظره لذت ببرند.

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان اواخر بعدازظهر بهترین شکل خود را به نمایش می گذارد. وقتی که مناره و گنبدهای آبی رنگ با آخرین تابش های خورشید روشن می شوند و کوه ها به رنگ قرمز در می آیند، این زمانی است که مردم شهر برای تفریح اطراف میدان جمع می شوند. چراغ فواره ها روشن می شود و شکوه سبک معماری به چشم می آید.

منبع: www.lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ