کاخ نیاوران تهران

در دامنه های البرز کاخی است بنام کاخ نیاوران تهران که شاه محمدرضا پهلوی و خانواده اش تقریبا تمام 10 سال اخیر حکومت سلطنتیشان را در آنجا صرف کرده اند. این مجموعه در 5 هکتار، شامل مناظر گل کاری شده و باغ ها و شش موزه ی جداگانه بوده که بهترین آن ها کاخ زیبای نیاوران است. این کاخ با آراستگی تمام، فرش هایی زیبا و نمای داخلی باشکوه مزین شده است. بلیط ها باید قبل از ورود به دروازه اصلی خریداری شوند. همچنین یک کافه سرای دلپذیر با نشیمن هایی در فضای باز نیز برای بازدید کنندگان در آنجا وجود دارد.

کاخ نیاوران تهران

کاخ نیاوران تهران بین سال های 1958 و 1968 ساخته شد که فضای آراسته و با شکوه آن، کاخ را کاملا از فضای بیرون متمایز می کند. فضای داخل کاخ نیز با استفاده از مبلمان هایی به سبک مجلل اروپایی سلطنتی و فرش هایی با بافت پیچیده چشم هر بازدید کننده ای را به تماشای خود خیره می کنند. نکات برجسته آن شامل فرش باشکوه کرمان است که پادشاهان ایران در دوره هخامنشیان و همچنین برخی از حاکمان اروپایی، از جمله ناپلئون بناپارت را نشان می دهد. گنجه های اتاق پر از لباس و یونیفرم های شاه؛ مجموعه ای از لباس های بسیار شیک مجلسی فرح دیبا و سقف کشویی که مرکز کاخ را به سوی آسمان بازمی کند همه و همه کاخ نیاروان را به مجموعه ای بی نظیر تبدیل کرده اند.

کاخ نیاوران تهران

در کناره شرقی کاخ، یک سینمای خصوصی و زمین تنیس و در مقابل کاخ، استخر شنای خانوادگی وجود دارد.

به غیر از کاخ نیاوران، شما همچنین می توانید از کاخ ساق قرانیه نیز دیدن کنید. مکانی که دفتر کار شاه بوده است؛ اتاق احمد شاهی، محل اقامت رضا پهلوی زمانی که شاهزاده بود و موزه اتومبیل ها، که مجموعه کوچکی از وسایل نقلیه برجسته را در اختیار دارد.

کاخ نیاوران تهران

خوش ذوقی و خوش سلیقگی نیز در تعدادی از موزه ها بسیار مشهود است، از جمله گالری و موزه هنری جهان نما و موزه کتابخانه امپراتوری. برای رسیدن به اینجا، یک تاکسی دربستی یا اتوبوس به شرق میدان تجریش بگیرید و بخواهید تا شما را در میدان شهید باهنر، نزدیک ورودی موزه پیاده کنند.

منبع: www.lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ