کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک اصفهان یا آمنا پرکیچ به معنی (کلیسای نجات دهنده مقدس)، نام کلیسایی است در محله جلفای اصفهان که از نام کلیسای «سورپ آمنا پرکیچ وانک» جوغا در نخجوان گرفته شده‌ است. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می‌باشد و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده‌ است. وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه می باشد. کلیسای وانک اصفهان در محله ارمنی نشین جلفا بین سال های 1648 تا 1655 به تشویق حاکمان صفوی ساخته شد که نقطه ی عطف تاریخ کلیساهای ارمنی ایران به حساب می آید.

کلیسای وانک اصفهان

با نگاهی گذرا به کلیساهای محله جلفا و مهم ترین آن ها وانک، آن چه که بیش از هر چیز دیگری شما را مسحور خود می کند، وجود نقاشی های بسیار زیبا بر روی دیوارهای داخلی کلیسا می باشد.

این ساختمان مجلل و بزرگ با نقاشی ها و مجسمه های زیبایی مانند یادبودهای شهدای نسل کشی ارمنی، تزیین شده است. برجسته ترین آثار موزه، مجموعه ای افسانه ای از انجیل و کتاب های مقدس است که قدمت برخی از آن ها به قرن دهم می رسد.

هنرمندان شهر، پیشکش هایی به این کلیسا هدیه می دادند، از جمله دعایی که روی یک تار مو نوشته شده اند. این دعا فقط به کمک میکروسکوپ دیده می شود و یکی از کوچکترین کتاب های دعای جهان محسوب می شود.

کلیسای وانک اصفهان

دیوارهای داخلی کلیسا با نقوش و نقاشی های زیبا و نقاشی های طلایی پوشیده شده اند. نکته ی دیگر در مورد این کلیساها استفاده از کاشی های لعاب دار با طرح های مختلف در قسمت های تحتانی دیوارهای داخلی است که برای اولین بار در تاریخ معماری کلیساهای ارمنی و با الهام از معماری ایرانی صورت گرفته است و به شیوه ی تزیینی منحصر به فرد کلیساهای اصفهان تبدیل گردید.
نمای بیرونی کلیسای وانک اصفهان گنبد با آجر پخته زینت یافته و نمای داخلی آن که به رنگ لاجوردی می باشد، با تصاویر مذهبی و تزئینات گلبوته و طلا کاری تزیین شده است که تصاویری از آفرینش آدم و حوا، خوردن میوه ی ممنوعه، مرگ هابیل و … را نشان می دهد. سقف بالای ورودی با گل هایی به سبک مینیاتور ایرانی تزیین شده انذ. دو گروه نقاشی روی دیوارهای داخلی دیده می شود، بخش بالا قسمت هایی از زندگی عیسی (ع) را نشان می دهد، در حالی که قسمت پایین شکنجه های شهدای ارمنی به دست امپراتوری عثمانی را به نمایش گذاشته اند.

کلیسای وانک اصفهان

در محوطه بیرون برج، ناقوس بزرگی قرار گرفته شده است. در زیر این برج، دو قبر وجود دارد که یکی از آن ها متعلق به سربازی ارمنی می باشد و دیگری یکی از پیشوایان ارمنی را در خود جای داده است. قبرها در امتداد دیوار بیرونی، قبل از ورودی قرار دارند و در سمت راست برج ناقوس، کتیبه‌ای بزرگ به رنگ آبی به چشم می خورد. در گوشه ای از حیاط، بنایی برای یادبود شهدای نسل کشی ارمنی در سال 1915 در ترکیه، قرار داده شده است. روبروی کلیسا، یک کتابخانه و یک موزه بنا شده است. بیرون از این ساختمان، چندین سنگ حکاکی نیز وجود دارد.

منبع: www.lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ