رودخانه زاینده رود اصفهان

برای گذراندن یک بعدازظهر در امتداد رودخانه زاینده رود (جلو و عقب رودخانه را یازده پل متصل به هم قطع می کنند) و یا حتی در میان بستر پر پیچ و خم اغلب خالی آن چندین راه به شما پیشنهاد می شود. پرسه زنی بخصوص در غروب و در اوایل شب وقتی که پل ها (که به پنج قرن قبل و به دوره صفویه برمی گردند) در پس زمینه ی نور خورشید زیبایی خاصی به خود گرفته اند، بسیار دلپذیر است. همه بجز یکی از گذرگاه­ های تاریخی دوره صفوی در شرق خیابان چهار باغ عباسی بنا شده اند (پل مارنان استثنا می باشد) که در این بین پل سی و سه پل و پل خاجو محبوبیت بیشتری برای مردم دارند. بطور سنتی اصفهانی ها پیادروی شان را با صرف چای و لذت بردن از قلیان در یکی از جوی های چای خانه روی پل های خاجو، چوبی و یا سی و سه پل می گذرانند. این چای خانه ها در سالهای اخیر بسته بوده اند- ظاهرا بدلیل نگرانی از کانال های بزرگ گازی استفاده شده برای گرم کردن آب که می توانست منفجر شده و پل ها را تخریب نماید. اما در حال حاضر نیز دایر بوده و منتظر میزبانی از شما می باشند.

رودخانه زاینده رود اصفهان

جغرافیا

زاینده رود از دامنه زرد کوه متعلق به رشته کوه های زاگرس واقع در استان چهارمحال بختیاری سر چشمه می گیرد. زاینده رود قبل از منتهی شدن به باتلاق گاوخونی (یک دریاچه نمک فصلی) در جنوب شرقی شهر اصفهان، حدود ۴۰۰ کیلومتر به سمت شرق جریان دارد.

برخلاف بسیاری از رودهای کشور که فصلی هستند، زاینده رود در طول تمام سال به شکل قابل ملاحظه ای جریان دارد. اما امروزه بدلیل بهره برداری از آب، قبل از رسیدن به شهر اصفهان، خشک می شود. در اوایل سالهای ۲۰۱۰، پایین ترین سطح رودخانه پس از چندین سال خشکی فصلی، دیگر بطور کامل خشک شد.

منبع: www.lonelyplanet.com

نوشته شده در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ