پل خواجو اصفهان ، شاهکاری در نصف جهان

مسلما یکی از بهترین پل های ایران، با نقاشی های اصیل و کاشی هایی که طاق های آن را مزین کرده اند، پل خواجو اصفهان است. این پل توسط شاه عباس دوم حدودا سال 1650 ساخته شده است، اما اعتقاد بر این است که پیش تر از آن نیز در این مکان پلی وجود داشته است. این پل هم مکانی برای قرار ملاقات بوده و هم به عنوان یک حامل ترافیک کاربرد های فراوانی دارد. در طول شب نیز اصفهانی ها زیر طاق های آن جمع می شوند و آواز می خوانند. زیر پل های اصفهان شب ها آن هایی که صدای (و یا در واقع آهنگ) بهتری دارند، جمعیت بیشتری را به خود جذب می کنند.

پل خواجو اصفهان ، شاهکاری در نصف جهان

پل خواجو اصفهان همچنین مانند یک سد عمل می کند که می تواند با قفل هایی که در زیر طاق های پل قرار گرفته اند، میزان جریان آب را تنظیم کرد. هنگامی که رودخانه پر آب باشد و با غروب خورشید هم همراه شود این منظره از وسط پل چشم انداز بسیار زیبایی را به نمایش می گذارد، بهتر است بدانید که اتاقی انحصاری برای شاه عباس دوم  در وسط پل ساخته شده بود تا او از دیدن این منظره لذت ببرد. افسانه هایی نیز رایج است که می گویند، چشم های دو شیر مرمری که در حال محافظت در دو انتهای پل قرار دارند در هنگام شب در تاریکی می درخشند.

متأسفانه چای خانه هایی که در انتهای پل قرار دارند، خیلی وقت است که دیگر دایر نیستند. اما یک بستنی فروشی در گوشه مقابل انتهای شمالی پل، یک تجارت پر سر و صدا و شلوغ راه انداخته است.

 

مشخصات پل خواجو اصفهان

پل خواجو 23 طاق، 133 متر طول و 12 متر عرض دارد. پیاده روی پل 7.5 متر است که با سنگ و آجر و 21 کانال ورودی و خروجی بزرگ و 26 کانال کوچک ساخته شده است. قطعه سنگ مورد استفاده در این پل بیش از 2 متر طول دارد و فاصله هر کانال با سقف پایه 21 متر است. کتیبه های موجود نشان می دهند که پل در سال 1873 تعمیر شده است.

خواجو یکی از پل هایی است که جریان آب را در رودخانه تنظیم می کند، زیرا طاق های این پل دروازه های شیب داری وجود دارد که با بسته شدن دروازه ها، سطح آب بالا می آید تا به باغ های بالای دست آبرسانی کند.

روی پل، مسیر اصلی توسط اسب ها و چرخ ها و مسیرهای کناره توسط عابران مورد استفاده بوده است. اتاقک های هشت ضلعی در مرکز پل در بالا و پایین آن، بهترین مکان برای دیدن مناظر شگفت انگیز می باشند. قسمت پایینی پل توسط پیاده ها قابل دسترسی می باشد و همچنین محل خوبی برای کسب آرامش است.

معماران ایرانی نگرانی هایی نسبت به آسیب های وارده به پل در طول بازسازی «برنامه های بهبودسازی» اخیر مطرح کرده اند، که در میان آنها می توان تخریب پایه اصلی پل، تغییرات در بستر رودخانه و کندن کتیبه های دوران صفویه از دل سنگ و بلوک های پل را نام برد.

آرامگاه آرتور پاپ و همسرش فیلیس آکرمن نیز در همین نزدیکی قرار دارد.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ