باغ نارنجستان شیراز

باغ نارنجستان شیراز ، یک باغ کوچک اما دوست داشتنی در شهر شیراز واقع شده است، که به دلیل درخت های ترش نارنجش در بخش مرکزی حیاط، آن را باغ نارنجستان نامیده اند. این باغ توسط یکی ازثروتمندان این شهر یعنی خانواده ی قاجار به مکان لذت بخشی برای  استراحت تبدیل شده بود.

باغ نارنجستان شیراز

ورودی سر سرای این عمارت شیشه کاری شده، به سمت اتاق هایی پوشیده از کاشی های پیچیده، با قاب های تزئینی منبت کاری شده و پنجره هایی با شیشه های رنگی منقوش باز می شود. بخش زیباتر آن سقف اتاق های طبقات بالاست که شامل کلیسای آلپین هم می شوند و با نقاشی هایی به سبک نقش و نگارهای اروپایی و دوشیزه های آلمانی تزئین شده اند.

باغ نارنجستان شیراز در سال های ۱۸۷۹ و ۱۸۸۶ برای فردی صاحب قدرت و ثروتمند، به نام محمد علی خان قوام الملک ساخته شده است و شامل بیرونی (پذیرایی برای عموم مردم) و اندرونی (منزل شخصی) خانه زینت الملک بوده که از طریق تونلی مخفی به یکدیگر راه داشته اند.

در زیرزمین این عمارت، کلکسیونی باستانی قرار دارد که توسط آرتور آپهام پاپ گردهم آمده است. او محققی آمریکایی بود که بین سال های ۱۹۶۹ و ۱۹۷۹ در موسسه آسیایی شیراز به تدریس می پرداخت. همچنین بخش های فوق العاده ای از صنایع دستی قابل فروش در زیر زمین عمارت قرار دارند که شامل نقاشی های مینیاتوری بر روی استخوان شتر و کاشی کاری هایی الهام گرفته شده از سبک طراحی آنتیک می شوند.

آن دسته از افرادی که علاقه مند به پوشیدن لباس عصر قاجار هستند نیز می توانند، لباس های محلی آن دوره را از غرفه ای در گوشه ی حیاط تهیه نمایند. در روزهای آفتابی نیز می توانید به چای خانه ی واقع در حیاط بروید، که مکان مناسبی است برای  لذت بردن از نور های پخش شده رنگی بر روی دیوار باغ. از دمنوش های معطر رز و ‍ژله ی اناری که در باغ فروخته می شود، میل کنید و اقامتتان در این باغ زیبا لذت ببرید.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۵ خرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ