مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول چهارمین مسجد مجللی می باشد که در شهر استانبول بنا شده است. مسجد سلیمانیه به مسجد «شکوه‌مند» نیز معروف است و در حال حاضر بزرگ ترین مسجد و یکی از مشهورترین جاذبه های استانبول به شمار می آید. گنبد زیبای آن نقطه عطفی برای کل شهر به حساب می آید. اگرچه این بنا بزرگترین مسجد عثمانی نیست، اما مطمئنا یکی از بزرگترین و زیباترین مسجدهای شهر می باشد. همچنین در مورد این بنا باید بگویی که کمی غیر معمول است که بسیاری از ساختمان های “خولیه” (مجموعه ی مسجد)  را حفظ کرده اند و برای استفاده ی مجدد مهیا کرده اند. این مسجد، به دستور سلیمان اول با نام “شکوهمند” ساخته شد. سلیمانیه چهارمین سلسله ی امپراطوری استانبول بود و قطعا این مسجد نام خود را از این سلسله گرفته است. مسجد و بناهای اطراف آن توسط معمار سنان، یکی از معروف ترین و با استعدادترین معمارهای عصر خود طراحی شده است. آرامگاه سنان، در نزدیکی ساختمان و بیرون از همین مسجد بنا شده است.

مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول

این مسجد در طی سال های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ ساخته شده و در عصر امپراتوری عثمانی و به سبک معماری عثمانی مورد ساخت و ساز قرار گرفته است. در مجموعه مسجد سلیمانیه ایوانی سه طرفه، باغ های خوش منظر، گنبد مرکزی، چهار مناره به همراه ده بالکن زیبا دیده می‌شود. تعداد بالکن ها نماد سلطان سلیمان، دهمین سلطان امپراتوری عثمانی هستند و به این دلیل که سلطان سلیمان عثمانی فرمان به ساخت مسجد داده است، به نام سلیمانیه شهرت یافته است.

این مسجد یک حیاط اندرونی دارد که دور تا دور آن چهار مناره قرار گرفته است. تعداد مناره بکار رفته در ساختمان این مسجد نیز معنای نمادین دارد و به این شیوه پادشاه آن زمان عثمانی قصد داشته است که عنوان کند چهارمین پادشاه سرزمین عثمانی بعد از فتح  قسطنطنیه بوده است.

دو مناره ایی که در دو طرف مسجد قرار گرفته اند، هر کدام دو ایوان مجزا دارند و دو تای دیگر که در انتهای دیگر حیاط مسجد می باشند هر یک دارای سه ایوان هستند. بنابراین، در مجموع تعداد کل ایوان ها  به عدد ده می رسد.

سه درب زیبای مسجد سلیمانیه، هر کدام از یک قوس بیضی شکل عبور می کنند و از طریق قسمت جلویی و دو طرف دیگر حیاط به مسجد می توان دسترسی پیدا کرد.

مسجد سلیمانیه استانبول

خولیه

مسجد همچنین دارای حمام و عمارتی به همراه آشپزخانه و رستوران شکیلی است که غذاهای عثمانی در آن سرو می شوند. مدارس آموزش فقه اسلامی، یک بیمارستان (داروالشفاعه)، مدرسه طب، دبستان و یک کاروانسرا، مهمان خانه نیز برای اقامت رهگذران و گردشگران مهیا شده اند. بعضی از این ها مثل حمام و عمارت برای بازدید علاقه مندان باز است. همچنین، می توانید از مزار زیبای سلطان سلیمان و بانوی ایشان خرم سلطان در باغی که در پشت مسجد قرار دارد نیز دیدن کنید.

ورودی اصلی مسجد از مزار “پروفسور سیدیک سامی اونار کادسی” که قبلا به عنوان بازار معتادان شناخته می شد، قابل دسترسی است. قسمتی از ساختمان مختص مدرسه بود که در حال حاضر به کتابخانه سلیمانیه و تعدادی رستوران معروف تبدیل شده است. مزارهای پروفسور سیدیک سامی اونار کادسی، شیفهان سوکاک و داریوشیفا نیز تحت بازسازی هستند.

مسجد سلیمانیه استانبول

اکنون حمام سلیمانیه در قسمت شرقی مسجد در حال بازسازی است.

در سمت راست (جنوب شرقی)، در ورودی اصلی آرامگاهی است که به مقبره های هشت ضلعی سلیمان و همسرش خرم سلطان (روکسانا) معروف می باشد. کاشی کاری های ورودی هر دو مقبره فوق العاده زیبا هستند.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۶ خرداد ۱۳۹۷ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ